Справа № 2-а-455-2009
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2009 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Мальованого Ю.М,
при секретарі Великородній М.О.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лис А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Артемівську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести перерахунок, -
встановив:
13.03.09. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною адміністративною позовною заявою до УПФУ в Артемівському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести перерахунок, свої вимоги мотивував наступним.
Позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Артемівському районі Донецької області. Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними. Законами України про державний бюджет України на певні роки встановлюється прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Виходячи з положень ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, розмір пенсії позивача повинен перераховуватися, виходячи з розміру, прожиткового мінімуму для певної категорії осіб, а саме, осіб, які втратили працездатність. Позивач просить суд визнати неправомірною відмову УПФУ в Артемівському районі Донецької області у перерахунку йому пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності зі ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком; зобов'язати УПФУ в Артемівському районі Донецької області провести перерахунок призначеної йому державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого законом, починаючи з 22 травня 2008 року; зобов'язати УПФУ в Артемівському районі Донецької області провести перерахунок призначеної йому щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого законом, починаючи з 22 травня 2008 року.
У судовому засіданні позивач просив відновити йому пропущений річний строк звернення до суду та задовольнити вимоги позовної заяви.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, посилаючись на заперечення.
Заслухавши доводи та пояснення, позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Артемівському районі Донецької області.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії до вимог Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Листом від 23.01.09. відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії.
Суд вважає, що при прийнятті рішення про відмову у перерахуванні пенсії відповідачем не були прийняті до уваги наступні обставини.
У відповідності до ст. 49 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 50 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам 1 групи - 100 % мінімальної пенсії за віком;
інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком;
інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум", а також Закон України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що пенсія повинна розраховуватися у відповідності із постановою КМУ № 894 з наступних підстав.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Право на пенсію та додаткову пенсію встановлює Закон України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також Закон України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсій, встановлених законами, не підлягає зменшенню. Це гарантує ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відмові відповідача в перерахунку пенсії призвела до того, що відбулося значне звуження обсягу прав позивача, які існують в державі для відповідної категорії громадян.
Пунктом 28 розділу II ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, текст ст. 50 викладений в такій редакції:
„Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам 1 групи - 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам 2 групи - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами";
Частини третю і четверту ст. 54 замінити чотирма частинами такого змісту:
„У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
по 1 групі інвалідності - 220 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 2 групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 3 групі інвалідності - 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:
по 1 групі інвалідності - 160 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 2 групі інвалідності - 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 3 групі інвалідності - 140 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по 1 групі інвалідності - 130 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 2 групі інвалідності - 120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по 3 групі інвалідності - 110 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
дітям-інвалідам - 70 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі:
на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 % пенсії по інвалідності померлого годувальника;
на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 % пенсії по інвалідності померлого годувальника, визначеної згідно із зазначеною статтею, що розподіляється між ними рівними частками.
До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать особи, зазначені у ст. 36 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(1058-15).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України „Про державний бюджет України" і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 28 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України „Про державний бюджету країни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Отже, з 22.05.2008 року відновлена дія ст. ст. 49, 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції до 01.01.2008 р.
Враховуючи причини, з яких позов не було подано своєчасно, суд знаходить їх поважними та відновлює позивачу пропущений річний строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.
З урахуванням викладених обставин, суд визнає неправомірною відмову відповідача у перерахуванні позивачу пенсії відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 22, 23, 24, 92 Конституції України, ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08. № 10-рп/2008, ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254,263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести перерахунок задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі Донецької області у перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності зі ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (основну та додаткову) ОСОБА_1, починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку шести прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.