Судове рішення #11558393

Справа № 2а-3543/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2010 року                                 м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Рогозіна С.В.

при секретарі Кулик Т.М.,

з участю представника позивача ОСОБА_1 позивача ОСОБА_2

представника відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Гайдусь О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу адміністративного провадження за позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України м. Рівне про зобов’язання призначити пенсію за віком у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи”,

в с т а н о в и в :

Заступник прокурора м. Рівне в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Рівне про зобов’язання призначити пенсію за віком у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи”. В позовній заяві вказує на те, що статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних та приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і йому виповнилось 50 років. У зв'язку із тим що ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, так як він знаходився на учбових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 19 вересня 1986 року по 25 листопада 1986 року, тому у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", він має право на зменшення пенсійного віку на 10 років. ОСОБА_2 звернувся із заявою щодо призначення йому такої пенсії до відповідача. Однак ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вини ОСОБА_2 в тому що відсутні первинні документи, які підтверджують його перебування, в період 19 вересня 1986 року по 25 листопада 1986 року, в зоні ЧАЕС не має.

Оскільки відмовою управління Пенсійного фонду України в м. Рівне в призначенні пенсії порушуються інтереси громадянина ОСОБА_2, а останній через скрутний матеріальний стан не має можливості самостійно звернутись до суду, прокуратура м. Рівне вбачає за необхідне захистити інтереси ОСОБА_2 шляхом подання позову в його інтересах.

В судовому засіданні представник Прокуратури м. Рівне та ОСОБА_2 повністю підтримали позовні вимоги та просять суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне призначити ОСОБА_2 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС, починаючи з дня подачі ОСОБА_2 такої заяви.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, зазначивши, що відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Згідно з статтею 15 вище означеного Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами). При  призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати:

1.   -     посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення;

2.   -     довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).

Згідно із представленими документами позивача, а саме, наказу № 118 - л від 19.09.1986 року по Рівненському обласному виробничому об'єднанню «Рівнетеплокомуненерго» позивача було увільнено від роботи у зв'язку із привозом на учбові збори строком на 90 днів з 19 вересня 1986 року. У довідці Рівненського міського військового комісаріату від 08.06.2006 № 94 (виданій на підставі військового квитка) зазначено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 20.09.1986 року по 23.11.1986 року у складі військової частини № 38867.

Згідно з довідкою галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 23.04.2010 року № 51208 підтвердити факт зайнятості позивача на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС неможливо, оскільки первинні документи військової частини № 38867 на зберігання не надходили.

За результатами проведеної зустрічної звірки первинних документів Рівненського обласного виробничого об'єднання «Рівнетеплокомуненерго» в Державному архіві Рівненської області встановлено, що у наказах № 148-л від 10.12.1986 року № 149-л від 12.12.1986 відображена виплата заробітної плати у розмірах відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року. В особовій картці форми Т-2 відображено період учбових зборів з 19.09.1986 року на 90 днів. В особовому рахунку за 1986 рік олівцем відображено розрахунок оплати праці за період учбових зборів, в особовому рахунку за 1987 рік доплат за перебування в зоні відчуження не відображено. Будь - яких інших первинних документів, що підтверджували б факт відрядження ОСОБА_2 для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на державному зберіганні немає.

Враховуючи вищезазначене, оскільки первинними документами не підтверджено факт роботи у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів, права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 немає. Просить відмовити у задоволенні позову.

Вивчивши всі обставини справи, всебічно, повно та об’єктивно дослідивши докази, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заступника прокурора м. Рівне в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України м. Рівне підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, 22 грудня 2009 року, звернувся до Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному з заявою про призначення пенсії на підставі ст. 55 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підставою даного звернення було те, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, виповнилось 50 років і він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Листом від 14 травня 2010 року № 6273/08 Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному відмовило ОСОБА_2 у призначенні пенсії на підставі ст. 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з посилкою на те, що до заяви не подано необхідних документів, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд вважає дану відмову незаконною та здійснену без глибокого вивчення обставин справи. На переконання суду працівники Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне, формально віднеслися до вирішення даного питання, що є порушенням Конституції України та інших Законів України.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Сторонами по справі не заперечується той факт, що ОСОБА_2 є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, дані обставини, також, підтверджуються повторним посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_1

З пояснень представника відповідача встановлено, що при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати:

3.   -     посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення;    

- довідку форми 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).

ОСОБА_2 при подачі документів у Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному було подано посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення. Довідку форми 122 ОСОБА_2 не було подано тому, що згідно з довідкою галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 23.04.2010 року № 51208 підтвердити факт зайнятості позивача на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС неможливо, оскільки первинні документи військової частини 38867 на зберігання не надходили.

На переконання суду вини ОСОБА_2 в тому що відсутні первинні документи, які підтверджують його перебування в період з 19 вересня 1986 року по 25 листопада 1986 року в зоні ЧАЕС не має.

Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка форми 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами та організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження. Первинні документи, що стверджують періоди роботи перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні чисти для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. Особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами міністерства оборони.

За таких обставин суд вважає, що факт перебування позивача у зоні відчуження з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних підтверджуються іншими наявними у справі доказами.

Згідно з наказом № 118 - л від 19.09.1986 року по Рівненському обласному виробничому об'єднанню «Рівнетеплокомуненерго» ОСОБА_2 було увільнено від роботи у зв'язку із привозом на учбові збори строком на 90 днів з 19 вересня 1986 року. У довідці Рівненського міського військового комісаріату від 08.06.2006 № 94 (виданій на підставі військового квитка) зазначено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 20.09.1986 року по 23.11.1986 року у складі військової частини № 38867.

В наказі № 149-л від 12.12.1986 року відображена виплата заробітної плати у розмірах відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року, в тому числі в трьохкратному та чотирьохкратному розмірі.

В п. 1 Постанови Центрального Комітету КПРС N 524-156 від 07.05.1986 року „Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції” вказано: „надати право керівникам підприємств та організацій проводити оплату праці робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по подоланню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеним до 100 відсотків тарифним ставкам і посадовим окладам. Конкретні розміри підвищення вказаних ставок (розцінок) і окладів встановлюються з врахуванням тяжкості і терміновості виконуваних робіт.

Виплачувати військовослужбовцям військових частин і органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, виконуючих службові обов’язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади і оклади по військовому та спеціальному званню в подвійному розмірі.”

Враховуючи те, що ОСОБА_2 виплачувалася заробітна плата у трьохкратному та чотирьохкратному розмірі суд вважає, що він працював у зоні відчуження.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що базування військової частини № 38867 на території Української РСР носило тимчасовий характер і в даний час невідомо чи існує взагалі дана частина і де вона знаходиться.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та  законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається  на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що представник Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному не надав суду доказів правомірності дій Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному, суд вважає такі дії незаконними.

Враховуючи наведене, суд вважає, що для захисту та відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному призначити ОСОБА_2 пенсію, на підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, починаючи з дня подачі ОСОБА_2 такої заяви, з 22 грудня 2009 року.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 15, 49, 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 11, 17, 18, 71, 121, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Заступника прокурора м. Рівне в інтересах ОСОБА_2 задоволити повністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному призначити ОСОБА_2 пенсію, на підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, починаючи з дня подачі ОСОБА_2 такої заяви, з 22 грудня 2009 року.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Адміністративного апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                     С.В. Рогозін

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25.10.2010 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація