Судове рішення #11556426

Справа № 2-7138/10

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

І М Е Н Е М          У К Р А Ї Н И

27 вересня 2010 року                                 м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області у складі :

головуючого судді Рогозіна С.В.,

при секретарі Кулик Т.М.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ткачук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Відкритого акціонерного товариства „Рівненський радіотехнічний завод” про усунення порушень у виплаті заробітної плати та її індексації, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Рівненський радіотехнічний завод” про усунення порушень у виплаті заробітної плати та її індексації. В позовній заяві вказує, що він працював на ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод», отримував там заробітну плату. Згідно ст. 95 КЗпП, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Під час його роботи на заводі, індексація заробітної плати не проводилася, хоча згідно закону України «Про індексацію грошових доходів населення» - об'єктом індексації є також оплата праці.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією мало здійснюватися на ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод» з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індексацію споживчих цін. ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод» мав підвищувати розмір оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Контроль за додержанням законодавства про індексацію грошових доходів населення мав бути здійсненим органами місцевого самоврядування. 30.04.2004 року виконавчим комітетом управління праці та соціального захисту населення була проведена перевірка ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод», де було виявлено це порушення, яке усунуте не було.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить зобов'язати ВАТ « Рівненським радіотехнічний завод» про індексувати мою заробітну плату у встановленому законодавством порядку.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала повністю, та пояснила, що згідно п. 2 статті 233 Кодексу законів про працю України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмежень будь-яким строком.

Отже, строк для звернення до суду без обмеження, встановлюється для позову про стягнення належної працівнику сум заробітної плати.

Спір в питанні індексації грошових доходів, може бути трудовим спором, для вирішення якого встановлено процедуру звернення з заявою про вирішення трудового спору в 3-місячний строк за загальним порядком позовного провадження.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції від 06.02.2003 року № 491-IV, вступив в силу з 5 березня 2003 року, оскільки був опублікований в газеті "Урядовий кур'єр" 5 березня 2003 року № 42.

Відповідно ч. 5 ст. 94 Конституції України, встановлений порядок набрання чинності законів України, через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Виходячи зі змісту ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг. Відповідно індексація не є заробітною платою, а компенсацією подорожчання споживчих товарів та послуг.

Заборгованість по виплаті заробітної плати у ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод» перед позивачем - відсутня. Просить відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши всі обставини справи, всебічно, повно та об’єктивно дослідивши докази, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4, 12.08.1992 року, згідно наказу № 471-ОК від 05.08.1992 року, був прийнятий на роботу конструктором першої котегорії в конструкторське бюро Рівненського радіотехнічного заводу, де і працював на різних посадах до 13.03.2006 року, до моменту звільнення за скороченням штату ст. 40 п. 1 КЗпП України, що оформлено наказом № 47 ВК від 13.03.2006 року.

Згідно статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно ст. 24 Закону України „Про оплату праці” заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в строки, встановлені у колективному договорі, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Отже трудове законодавство України встановлює основним пріоритетом захисту трудових прав працівників першочерговість виплат заробітної плати незалежно від фінансового стану підприємства та від здійснення інших платежів та їх черговості.

Судом встановлено, що під час трудової діяльності ОСОБА_3 на підприємстві, при виплаті заробітної плати не проводилася передбачена Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація заробітної плати.

Згідно ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Статтею 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення” встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно ст. 4 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно ст. 5 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення” підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Факт непроведення індексації на ВАТ „Рівненський радіотехнічних закод” , встановлений актом перевірки дотримання вимог чинного законодавства щодо умов виконання колективного договору на ВАТ „Рівненський радіотехнічний завод” від 30.04.2004 року. Крім того, представник відповідача не надала жодного доказу в підтвердження дого, що індексація заробітної плати ОСОБА_5 проводилася у встановленому Законом України „Про індексацію грошових доходів населення” порядку.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 не спростувала твержень представника позивача про те, що заробітна плата ОСОБА_5 не індексувалася.

Згідно ст. 110 КЗпП України при кожній виплаті заробітної плати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.

З досліджених в судовому засіданні розрахункових листів виплати заробітної плати ОСОБА_5 вбачається, що його заробітна плата не індексувалася. Дане порушення суд вважає порушенням законодавства про оплату праці.

Згідно п. 2 статті 233 Кодексу законодавства про працю України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмежень будь-яким строком.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги ОСОБА_5 про відсутність індексації його заробітної плати доведеними.

Суд також приймає до уваги той факт, що Закон України „Про індексацію грошових доходів населення” № 1282 – ХІІ від 03.07.1991 року на підставі Декрету Кабінету Міністрів України від 09.12.1992 року № 7-92 був зупинений, з грудня 1992 року по 01 січня 1997 року.

За таких обставин суд вважає за можливе зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Рівненським радіотехнічний завод» провести індексацію заробітної плати ОСОБА_3, за період з 01 січня 1997 року по 13 червня 2006 року, у встановленому Законом України „Про індексацію грошових доходів населення” порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст. 43 Конституції України, ст. ст. 95, 110, 233 КЗпП України, ст. 24 Закону України „Про оплату праці”, ст. ст. 2, 4, 5 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення”  та ст. 3, 4, 10, 11, 15, 60, 64, 88, 110, 209, 213-215, 223, 367 ЦПК України суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_3 до Відкритого акціонерного товариства „Рівненський радіотехнічний завод” про усунення порушень у виплаті заробітної плати та її індексації задоволити частково.

Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство «Рівненським радіотехнічний завод» провести індексацію заробітної плати ОСОБА_3, за період з 01 січня 1997 року по 13 червня 2006 року, у встановленому Законом України „Про індексацію грошових доходів населення” порядку.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Рівненський радіотехнічний завод” на користь держави судовий збір в розмірі 8,50 грн. та на користь ТУ ДСА в Рівненській області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 /сто двадцять/ грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Рівненської області через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                     С.В.Рогозін

 

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01.10.2010 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація