Справа № 2-А-3171/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2010 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Лєдньова Д.М.
при секретарі Гельвейчук І.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» до Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області про скасування рішення Лугинської селищної ради Житомирської області,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ВАТ «Енергопостачальна компанія «Житомиробленерго» звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 20.05.2010 року Лугинською селищною радою Лугинського району Житомирської області прийняте рішення № 545, яким затверджено «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку на території селищної ради». Вказаним положенням порушено вимоги про граничний розмір комунального податку, що визначений статтею 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки та збори», у відповідності до якої розмір комунального податку не може перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Згідно прийнятого положення (п. 2.2.) розмір комунального податку з розрахунку на місяць на одного працівника визначається перемноженням розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян на дванадцять місяців та п»ять відсотків, що дорівнює 10,2 грн., які необхідно сплачувати компанії як комунальний податок на одного працівника в місяць. Позивач вказує, що застосування такої формули визначення податку на один місяць є неправомірним, оскільки містить вказівку на кількість місяців, а саме дванадцять, проте встановлюється як податок на один місяць. На думку позивача розмір такого податку не може перевищувати 20,40 грн. на рік з розрахунку на одного працівника, тобто десять відсотків річного фонду оплати праці. З урахуванням наведеного просить скасувати як незаконне рішення сорокової сесії V скликання Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області № 545 від 20.05.2010 року.
До початку слухання справи по суті позивачем надано уточнюючу позовну заяву, в якій зазначається, що рішенням сорок третьої сесії V скликання Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області від 21.10.2010 року внесено зміни в рішення ради від 20.05.2010 року № 545, яким затверджено Положення про комунальний податок. Оскільки порядок нарахування комунального податку, його розмір за прийнятими змінами фактично залишено без змін, позивач просить скасувати рішення Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області № 545 від 20.05.2010 року із змінами, внесеними рішенням № 599 від 21.10.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з тих самих підстав.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову та зазначив, що нормативними актами встановлено лише граничний розмір комунального податку, проте визначення періодичності його оплати відсутні. Оскільки встановлення комунального податку на території відповідної ради входить до її компетенції, вважає правомірним встановлення податку за один місяць з розрахунку річного фонду оплати праці на одного працівника. Затвердженим рішенням комунальний податок не перевищує 5 % фонду оплати праці.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши докази, суд встановив.
Рішенням сорокової сесії V скликання Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області № 545 від 20.05.2010 року затверджено «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку на території селищної ради». Рішення 22 сесії селищної ради V скликання за № 8 від 24.01.2008 року «Про комунальний податок» визнано таким, що втратило чинність. Згідно рішення Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області № 599 від 21.10.2010 внесено зміни в рішення ради від 20.05.2010 року № 545.
За вказаними рішеннями на території селищної ради введено комунальний податок. Пунктом 2.1 затвердженого «Положення» встановлено базовий податковий період, що дорівнює одному місяцю, та визначено об»єкт оподаткування – річний фонд оплати парці. Пунктом 2.2 «Положення» закріплено, що розмір комунального податку за базовий податковий період на одного працівника дорівнює 10,2 грн., що становить 5 % річного фонду оплати праці, обчисленого, виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян (17 грн. * 12 міс. = 204 грн. * 5 % = 10,2 грн.). У відповідності до п.3.2 «Положення» податкові декларації (розрахунки) надаються до державної податкової інспекції за період, який дорівнює календарному кварталу.
Суд вважає, що позов підлягає до задоволення з урахуванням наступного.
У відповідності до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарський підприємств. Граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Суд приходить до висновку про те, що визначення комунального податку з розрахунку на один місяць не може здійснюватись з урахуванням загального фонду оплати праці на одного працівника на рік.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2003 року № 625, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 08.01.2004 року за № 4/8603, затверджено форму податкового розрахунку комунального податку. За вказаною формою річний фонд оплати праці є перемноженням кількісного складу працівників за базових звітний період на неоподаткований мінімум доходів громадян. В примітках затвердженого «Податкового розрахунку комунального податку» зазначено: якщо рішенням органу місцевого самоврядування про встановлення комунального податку базовим податковим періодом (звітним) визначено календарний квартал, то у рядку 01 (щодо кількості працівників) проставляється сума середньооблікової кількості штатних працівників за кожен місяць кварталу. Оскільки період нарахування та оплати комунального податку визначається органом місцевого самоврядування, а встановлення періодичності подання звітів віднесено до компетенції податкових органів, чинним законодавством передбачено диференційований підхід щодо визначення понять періоду сплати податку та подання інформації про нього (звіт), збіг таких періодів не виключається. Вказане відтворено і в Наказі № 625. Так, в примітках до «Податкового розрахунку» зазначено: «базовий податковий (звітний період) дорівнює…»). Одночасно, з наведеного визначення суд вважає, що формула, за якою здійснюється розрахунок комунального податку у відповідності до затвердженої Наказом № 625 форми комунального податку при поданні декларацій за звітний період має застосовуватись платником податку і при нарахуванні та оплаті податку безпосередньо за той строк, що визначений органом місцевого самоврядування як період оплати – базовий податковий період, з відповідним зменшенням кількості працівників в разі, якщо такий період не збігається з періодом звіту, тобто за тієї кількості працівників, що працює в такий строк. Селищною радою як органом місцевого самоврядування встановлений базовий податковий період – один місяць, та вказано на період, зі спливом якого до органів податкової інспекції мають подаватись відповідні декларації - квартал. У відповідності до прийнятого положення такий податок за звітний період буде становити 30,6 грн. на одну особу, тобто 10,2 грн. на місяць. Згідно форми податкового розрахунку комунального податку комунальний податок за звітний період в один квартал на одного працівника дорівнює: 3 особи (як сума працівників в кожен місяць) * 17 грн. * 10 % (граничний розмір) = 5,1 грн. Оскільки селищною радою прийняте рішення про встановлення комунального податку в розмірі 5 %, податок за звітний період (квартал) повинен становити на одну особу: 3 особи * 17 грн. * 5 % = 2.55 грн., що з розрахунку на місяць на одну особу складає 1 особа * 17 грн. * 5 % = 0.85 грн., які платник повинен сплачувати щомісяця.
У відповідності до п. 24 ст. 26 ЗУ Про місцеве самоврядування» до компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» комунальний податок включений до місцевих податків. Згідно ч. 3 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.
Враховуючи вищенаведене, Лугинською селищною радою Лугинського району Житомирської області порушено вимоги законодавства щодо визначення граничного розміру комунального податку. Відповідачем помилково сприйняте визначення «річного фонду оплати праці», оскільки вказане є перемноженням кількості працівників за період на неоподаткований мінімум доходів громадян. Таким чином з розрахунку на одну особу в місяць перерахування додатково на дванадцять є необґрунтованим.
З урахуванням викладеного прийняте рішення підлягає до скасування.
Керуючись ст. ст. 11, 17, п.1 ч.1 ст.18, 86, 104, 159, 162, 163, 167 КАС України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 15, 18, 19 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори», Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2003 року № 625 із змінами від 20.03.2006 року «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку», суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Скасувати рішення Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області сорокової сесії V скликання № 545 від 20.05.2010 року зі змінами згідно рішення Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області сорок третьої сесії V скликання № 599 від 21.10.2010 року «Про комунальний податок», яким затверджено «Положення про порядок обчислення і сплати комунального податку на території селищної ради».
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3171/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Лєдньов Дмитро Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.03.2016
- Дата етапу: 14.03.2016