Справа №22ц – 14075 / 2010р. Головуючий у 1 інстанції: Добнєв С.С.
Категорія: 57 Доповідач: Краснощокова Н.С.
___________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
08 вересня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
Головуючої судді: Краснощокової Н.С.
суддів: Осипчук О.В., Никифоряка Л.П.
при секретарі: Коваленко М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою відповідача у правління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 02 листопада 2009 року за позовом ОСОБА_1 до у правління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії , –
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про призначення та виплату недоотриманих сум пенсії.
Посилався на те, що він являється ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи, перебуває на обліку в куйбишевському районі м. Донецька як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1.10.2008р.
До цього часу він отримував пенсію відповідно до Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування».
6.08.2007р. він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач відмовив у призначенні йому пенсії за вказаним законом, в односторонньому порядку вирішив питання про недоцільність його переходу на даний вид пенсії.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» особі, яка одночасно має право на різні види пенсії, призначається один вид пенсії за її вибором. Відповідач обмежив його право , встановлене законом, в результаті чого він був позбавлений права отримувати пенсію як інвалід, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Між тим, розмір його пенсії як інваліда, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи був би значно більшим, ніж він отримував з 1.09.2007р. по 1.10.2008р., а саме він мав право на отримання державної пенсії у розмірі, не нижчому ніж 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі, не менше, ніж 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з відповідності мінімальної пенсії за віком прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Тому позивач просив визнати протиправними дії відповідача по відмові у призначенні йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1.09.2007р. та зобов’язати відповідача відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» перевести його на пенсію по інвалідності відповідно до статей 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2007 року, виходячи з розміру державної пенсії не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50 відсотків мінімальної пенсії за віком та відповідності мінімальної пенсії за віком прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з проведенням доплати не донарахованих сум пенсії.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 02 листопада 2009 року визнано незаконними дії відповідача та його зобов’язано провести перерахунок пенсії позивачу з 1.09.20007р. згідно діючого законодавства відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні вимог позивача, посилається на порушення судом вимог матеріального і процесуального права. Зокрема, апелянт зазначає, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» особі, яка одночасно має право на різні види пенсії ( за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника) призначається один із видів пенсії за її вибором. Згідно із ст. 45 ч.3 цього закону переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Позивач отримав право на перерахунок пенсії лише після переходу на вказаний вид пенсії та подачі відповідної заяви, тобто 1.10.2008р., що підтверджується постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.10.2008р. На виконання цього рішення суду Управлінням пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.10.2008р., виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком ( державна пенсія) та 50% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія). Апелянт посилається також на наявність підстав для закриття провадження у справі, оскільки є така, що набрала законної сили, постанова суду про той же спір між тими ж сторонами.
Апеляційний суд вважає, що скарга відповідача підлягає задоволенню частково, а постанову суду слід скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з наступних підстав.
Розглядаючи справу, суд виніс постанову про визнання дій відповідача незаконними та про зобов’язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 1.09.2007р. відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», незважаючи на те, що позивач просив у позові не про проведення перерахунку, а про визнання дії відповідача по відмові у призначенні йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1.09.2007р. та зобов’язати відповідача відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» перевести його на пенсію по інвалідності відповідно до статей 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2007 року. Таким чином, суд вийшов за межі заявлених позовних вимог та при цьому залишились не розглянутими позовні вимоги, з якими фактично звернувся позивач.
Вказана обставина є підставою для скасування рішення з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог позивача з наступних підстав.
Із справи вбачається, що позивач має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджено копією посвідчення №062127 від 11.01.1997р., інвалідом 3 групи у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідність встановлена висновком МСЕК від 1.04.1997р. безстроково.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2008р. частково задоволено позовні вимоги прокурора Куйбишевського району м. Донецька в інтересах ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Куйбишевському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, визнано протиправними дії УПФ в Куйбишевському районі Донецької області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності та зобов’язано відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію. По інвалідності (основну та додаткову) відповідно до ст.ст. 50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 1.10.2008р. та забезпечити виплату. В іншій частині позову відмовлено. Суд виходив із того, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 30.09.2008р.
У даній справі позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у переведенні його з пенсії, призначеної за Законом України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» на пенсію, передбачену Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Із справи вбачається, що з такою заявою позивач звернувся 6.09.2007р., однак відповідач надав відповідь 19.09.2007р. про відмову у задоволенні заяви з посиланням на те, що розрахунок пенсії за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за заявою позивача від 6.09.2007р. менше, ніж розмір пенсії, що заявник отримує за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, предмет спору у даному позові не є тотожним предмету спору у справі за позовом прокурора в інтересах ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, у якій винесено ухвалу Донецьким окружним адміністративним судом від 28 жовтня 2008р., тому доводи апеляційної скарги про наявність підстав для закриття провадження у справі необґрунтовані.
Відмова Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька у переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за заявою від 6.09.2007р. є неправомірною. Право вибору виду пенсії належить пенсіонеру на підставі ст. 10 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування», однак відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши, що розрахунок пенсії за Законом «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» менше, ніж за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що не є вірним. Позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії , інвалід 3 групи за захворюванням, пов’язаним з роботами на ЧАЕС мав право на державну пенсію у розмірі не менше, ніж 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, це право гарантоване законом, тому його позовна заява підлягає задоволенню. Відповідно до ст.. 28 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
У зв’язку з викладеним, постанова суду, як ухвалена з порушенням вимог процесуального права, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову ОСОБА_1
Керуючись ст. 307, ст.ст. 3041, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, апеляційний суд, -
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу відповідача у правління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити частково.
Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 02 листопада 2009 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії у правління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2007 року.
Зобов’язати у правління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до статей 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2007 року, виходячи з розміру державної пенсії не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50 відсотків мінімальної пенсії за віком та відповідності мінімальної пенсії за віком прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з проведенням доплати не донарахованих сум пенсії.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає .
Головуючий: Судді: