КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-5334/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.
Суддя-доповідач: Цвіркун Ю.І..
У Х В А Л А
Іменем України
"24" жовтня 2010 р. м. Київ
16 год. 55 хв.
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді –Цвіркуна Ю.І.;
суддів – Зайця В.С.,
Петрика І.Й.,
при секретарі судового засідання – Петриченко Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Чернігівської міської виборчої комісії, треті особи –Чернігівська міська організація політичної партії «Сильна Україна», ОСОБА_4, про скасування постанови,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівської міської виборчої комісії, треті особи –Чернігівська міська організація політичної партії «Сильна Україна», ОСОБА_4, про скасування постанови, в якому просить скасувати постанову Чернігівської міської виборчої комісії від 12.10.2010 року №38.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року, ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази у справі та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
04 жовтня 2010 року Чернігівська міська виборча комісія зареєструвала кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3, про що свідчить витяг з постанови №13.
11.10.2010 року до Чернігівської міської виборчої комісії Чернігівської області від кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 надійшла скарга на дії кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3
Розглянувши вищевказану скаргу, 12.10.2010 року Чернігівська міська виборча комісія прийняла постанову №38, якою постановила: - скаргу кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 на дії, що порушують виборче законодавство з боку кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3 задовольнити повністю; - визнати дії кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3 з розміщення на автомобілях, що переміщуються по м.Чернігову друкованих агітаційних матеріалів такими, що не відповідають вимогам ч.10 ст.49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-VI від 10.07.2010 року; - зобов’язати кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3 утриматись від вчинення в подальшому розміщення друкованих агітаційних матеріалів в місцях, що не відповідають вимогам ч.10 ст.49 Закону №2487-VI; - оголосити попередження кандидату на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3; - інформацію про оголошення попередження оприлюднити відповідно до вимог ч.6 ст.45 Закону №2487-VI.
При цьому суд звертає увагу на протокол №8 засідання Чернігівської міської виборчої комісії 12.10.2010 року, на якому розглядалася та вирішувалася відповідна скарга.
Відповідно до ст.1 Закону №2487-VI організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
В силу ч.1 ст. 47 Закону №2487-VI передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Частина третя ст.47 Закону №2487-VI встановлює, що передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.
Стаття 49 Закону №2487-VI регулює питання щодо виготовлення і порядку розміщення друкованих інформаційних та агітаційних матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст. 49 Закону №2487-VI місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови зобов’язані подати по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, не пізніш як через два дні після його виготовлення до відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно із ч.10. ст.49 Закону №2487 друковані та інші агітаційні матеріали розміщуються лише у місцях, визначених і обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Відповідні місця мають бути визначені та обладнані не пізніш як за 45 днів до дня виборів.
Розпорядженням Чернігівської міської виборчої комісії від 06.09.2010 року №145-р «Про визначення місць та обладнання і встановлення тимчасових стендів для розміщення матеріалів передвиборної агітації у місті Чернігові»на підставі ч.10 ст.49 Закону №2487-VI було визначено місця встановлення тимчасових стендів для розміщення матеріалів передвиборної агітації на чергових виборах місцевих рад та міського голови 31.10.2010 року.
Розпорядженням Чернігівської міської виборчої комісії від 10.09.2010 року №147-р «Про внесення змін та доповнень до розпорядження міського голови від 06.09.2010 року №145-р» вищевказане розпорядження №145-р доповнене пунктом 3, відповідно до якого визначено зовнішні рекламні носії, які встановлені на території м.Чернігова відповідно до чинного законодавства суб’єктами підприємницької діяльності, що займаються рекламною діяльністю, як місця розміщення друкованих та інших агітаційних матеріалів на чергових виборах місцевих рад та міського голови 31.10.2010 року.
Названі розпорядження не оскаржувались відповідними особами і є чинними.
09.10.2010 року актом про порушення виборчого законодавства, складеним довіреною особою кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_4 ОСОБА_6, зафіксовано факт того, що 09.10.2010 року друкований агітаційний матеріал кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3 був розміщений на автомобілях марки «Газель», що переміщувались по місту Чернігову.
Стаття 25 Закону №2487-VI визначає повноваження територіальних виборчих комісій.
Так, в силу п.19 ч.5 ст.25 даного Закону міська, районна в місті територіальна виборча комісія, зокрема, здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації.
Згідно із ч.1 ст.85 Закону №2487-VI кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.
Відповідно до ч.6 ст.45 названого Закону у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.
Положення статті 90 Закону №2487-VI регулюють питання щодо прийняття рішень виборчої комісії за результатом розгляду скарги.
Отже, Чернігівська міська виборча комісія наділена повноваженнями щодо розгляду звернень, заяв і скарг стосовно підготовки та проведення місцевих виборів, а також вправі приймати постанови стосовно визнання дій кандидатів неправомірними та оголошення щодо їх попередження.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Факт порушення позивачем вимог законодавства щодо порядку розміщення агітаційних матеріалів знайшов своє підтвердження у суді.
Як встановлено із матеріалів справи, фотоплакати із зображенням кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_3 та з такими, зокрема, написами: «ОСОБА_3 –місто до ладу! 16 жовтня –порядок у твоєму дворі! 31 жовтня –порядок у нашому місті!»та «Сильний мер –сильний Чернігів!»були розміщені на автомобілях марки «Газель», що переміщались по м.Чернігів, про що складено відповідний акт від 09.10.2010 року.
Довірена особа ОСОБА_3 –ОСОБА_5 під час розгляду та вирішення відповідної скарги визнала факт здійснення передвиборчої агітації у такий спосіб, однак заперечувала щодо порушення закону у даному випадку.
З огляду на фотокопії наявні у справі, є підстави вважати, що відповідні матеріали є широкоформатним друком. Враховуючи положення ст.47 Закону №2487, за своїм змістом ці матеріали є агітаційними, однак в порушення ч.10 ст.49 Закону №2487 вони розміщувались не у встановлених місцях.
В пп.4 пп.2.15 п.2 Порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, встановленою постановою ЦВК від 15 вересня 2010 р. №351 на засіданнях виборчої комісії, у приміщенні виборчої дільниці, де проводиться голосування, мають право бути присутніми з додержанням вимог Закону та цього Порядку кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата).
При цьому не беруться до уваги посилання на те, що комісією не дотримано вимоги законодавства щодо права особи на участь у процесі прийняття рішення, оскільки ОСОБА_3 був повідомлений про час розгляду відповідної скарги і його довірена особа приймала у цьому участь. А те, що ОСОБА_3, який є кандидатом від Чернігівської міської організації політичної партії «Сильна Україна», був повідомлений про розгляд скарги, дає підстави вважати, що ця організація також повідомлена про дане засідання виборчої комісії.
Посилання на те, що виборчою комісією та судом першої інстанції не вірно застосовано норми чинного законодавства України, є необґрунтованими, оскільки позиція позивача ґрунтуються не на положеннях закону, а на припущеннях.
Суду не надано жодного належного доказу, який би свідчив про порушення відповідачем законодавства України.
За таких обставин, підстави вважати, що рішення відповідача є протиправним відсутні.
Враховуюче вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що рішення відповідача є правомірним та прийнятим на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 200, 205 КАС України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року залишити без змін.
Судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.
Головуючий: Ю.І. Цвіркун
Судді: В.С. Заяць
І.Й. Петрик