Судове рішення #11535507

Справа №2-1566/10

РІШЕННЯ

Іменем України

21 жовтня 2010 року                             місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді     Стадника І.М.,

при секретарі     Барановій О.М.,

з участю:

представника позивача – адвоката ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, Стрижавської селищної ради про тлумачення змісту заповіту та про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, та зустрічним позовом ОСОБА_2 до  ОСОБА_3, Стрижавської селищної ради про тлумачення змісту заповіту та про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулись в районний суд з вищевказаними позовами посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Стрижавка Вінницького району померла ОСОБА_4, після смерті якої на належне їй майно відкрилася спадщина, яка складається з будинковолодіння АДРЕСА_1.

11.04.2007 року на випадок своєї смерті ОСОБА_4 залишила заповіт, яким заповідала житловий будинок літ. А, кухню В, сарай Г, погреб з шиєю п/В, вбиральню сестрі ОСОБА_5, а времянку Б, погреб п/Б, сарай б – своєму брату ОСОБА_2.

ОСОБА_5 та ОСОБА_2 спадщину прийняли, подавши у встановлений законом строк заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла, не отримавши свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Позивач ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті дружини, так як на момент її смерті постійно проживав разом з нею і подав відповідну заяву до нотаріальної контори.

Однак, оформити свої спадкові права ні позивач ОСОБА_3, ні відповідач ОСОБА_2 не мають можливості, так як в заповіті складеному ОСОБА_4 не зазначено адреси, за якою знаходиться будинок, що заповідається, а також не вказано частки, які відходять кожному із спадкоємців.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала на умовах, викладених у уточненій позовній заяві, та просила задовольнити позов в повному об’ємі. Зустрічний позов визнала, не заперечує проти його задоволення.

Відповідач ОСОБА_2 позов підтримав, уточнені позовні вимоги ОСОБА_3 визнав, не заперечує проти їх задоволення. Пояснив, що розподіл будинковолодіння між ним та його сестрою, а на сьогоднішній день – її чоловіком ОСОБА_3 відповідає волі спадкодавці.

Від відповідача – Стрижавської селищної ради до суду надійшла письмова заява з визнанням вимог позивача та клопотанням розглянути справу у відсутність представника селищної ради.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Стрижавка  померла ОСОБА_4, що підтверджується відповідним свідоцтвом (а.с. 8).

На випадок своєї смерті ОСОБА_4 залишила заповіт, посвідчений у виконкомі Стрижавської селищної ради 11.04.2007 року, згідно з яким: житловий будинок «А», літню кухню «В», сарай «Г», погреб з шиєю «п/В», вбиральню заповіла ОСОБА_5, а времянку «Б», погреб «п/Б», сарай «б» - брату ОСОБА_2 Факт укладення заповіту та його чинність підтверджує відповідна копія  (а.с. 10).

Спадкоємці за заповітом ОСОБА_5 та ОСОБА_2 прийняли спадщину, подавши в шестимісячний строк до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкоємець за заповітом ОСОБА_5 померла, що підтверджується відповідним свідоцтвом (а.с. 9), так і не отримавши свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємцем після її смерті є її чоловік - позивач по справі ОСОБА_3, який прийняв спадщину шляхом подачі до нотаріальної контори відповідної заяви. Згідно з ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Однак, оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі позивач ОСОБА_3 та відповідач ОСОБА_2 не мають можливості, так як в заповіті складеному ОСОБА_4 не зазначено адресу, за якою знаходиться будинок, що заповідається, а також не вказано частки, які відходять кожному із спадкоємців.

На вимогу позивача суд відповідно до ч. 4 ст. 213 ЦК України постановляє рішення про тлумачення змісту правочину, якщо немає можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.

Враховуючи, що ОСОБА_4 була власником будинку АДРЕСА_1 і постійно проживала там, суд приходить до висновку, що саме про цей будинок йдеться у вчиненому нею заповіті від 11 квітня 2007 року.

Назви і літерні позначення житлового будинку та господарських будівель практично відповідають тим, що вказані в технічному паспорті на садибний (індивідуальний) житловий будинок, а тому суд приходить до висновку про можливість встановлення дійсної волі спадкодавці при вчинення заповіту, а саме про те, що житловий будинок А, прибудову а (в заповіті не зазначена, але становить єдине ціле з будинком А), ганок (до будинку А), літню кухню В, сарай Г, погребу з шиєю під літерою П/В (в заповіті п/В), вбиральні Д вона заповіла своїй сестрі ОСОБА_5, а житловий будинок Б (в заповіті зазначений як времянка Б), погріб П/Б (в заповіті п/Б), сарай б – своєму братові ОСОБА_2

Такий розподіл, крім того, відповідає встановленому фактичному порядку користування між сторонами.

Згідно з висновком Вінницького ООБТІ відповідні частки співвласників: ОСОБА_3 і ОСОБА_2 складатимуть 5/7 та 2/7 відповідно.

Оскільки в заповіті не міститься розпоряджень щодо інших об’єктів будинковолодіння, а саме огорожі та двох воріт з хвірткою, а об’єкти, які виділяються спадкоємцям, складають частки єдиного будинковолодіння, суд вважає за необхідне залишити їх в спільному користуванні як про те просять сторони.

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Вищевикладене дає суду законні підстави для прийняття визнання позову відповідачами та його задоволення.

На підставі ст.  213, 328, 1218, 1222, 1223, 1233, 1261, 1269 ЦК України, керуючись ст. 10, 11, 60, 174, 212-215, ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Тлумачити заповіт від імені ОСОБА_4, посвідчений секретарем виконавчого комітету Стрижавської селищної ради Вінницького району 11 квітня 2007 року за реєстром №150 наступним чином: «Я, ОСОБА_4, яка народилась 10 серпня 1936 року в смт. Стрижавка Вінницького району Вінницької області, мешкаю в АДРЕСА_1, перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам’яті, усвідомлюючи значення своєї дії, діючи добровільно та попередньо ознайомлена з вимогами чинного законодавства щодо недійсності правочинів, на випадок своєї смерті роблю таке заповітне розпорядження: 5/7 частин будинковолодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_1, яка складається з житлового будинку під літерою «А», прибудови під літерою «а», ганку, літньої кухні під літерою «В», сараю «Г», погребу з шиєю П/В, вбиральні під літерою «Д» заповідаю сестрі ОСОБА_5; 2/7 частини будинковолодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, яка складається з житлового будинку під літерою «Б», сараю під літерою «б», погребу під літерою «П/Б» заповідаю брату ОСОБА_2. Огорожу №1, ворота з хвірткою №2-3 залишити в спільному користуванні у ОСОБА_5 та ОСОБА_2».

Визнати за ОСОБА_3, в порядку спадкування за заповітом право власності на 5/7 частин будинковолодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_1, яка складається з житлового будинку під літерою «А»,  прибудови під літерою «а», ганку, літньої кухні під літерою «В», сараю «Г», погребу з шиєю П/В, вбиральні під літерою «Д», що належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.

Визнати за ОСОБА_2, в порядку спадкування за заповітом право власності на 2/7 частини будинковолодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_1, яка складається з житлового будинку під літерою «Б», сараю під літерою «б», погребу під літерою «П/Б» що належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.

Огорожу №1, ворота з хвірткою №2-3 залишити в спільному користуванні ОСОБА_3 та ОСОБА_2.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається апеляційному суду Вінницької області через Вінницький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення — протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація