ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.09.10 Справа № 12/190/10
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25)
до Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 (Інд. № НОМЕР_1; 69071, АДРЕСА_1)
про стягнення 693,46 грн.
Суддя Владимиренко І.В.
Представники сторін:
від позивача: Денисенко Ю.О., довіреність № 155 від 04.06.2010 р.
від відповідача: не з’явився
СУТНІСТЬ СПОРУ
Заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 693,46 грн. основного боргу за поставлену електричну енергію за Договором № 10958 від 03.03.2009р.
Ухвалою суду від 26.08.2010 р. порушено провадження у справі № 12/190/10, судове засідання було призначено на 23.09.2010 р.
В судове засідання 23.09.2010р. представник відповідача не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, документи необхідні для розгляду справи не надав. Про час та місце судового засідання був повідомлений вчасно та належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до довідки Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців адреса відповідача є: 69071, АДРЕСА_2, як і зазначено в позові.
Відповідно до п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України №04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Доказів поважності причин неможливості явки в судове засідання і виконання законних вимог суду відповідач не надав.
Згідно зі ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідач по справі № 12/190/10 є приватним підприємцем, таким чином, згідно зі ст. 28 ГПК України, повинен вести свої справи в господарському суді особисто або через представників, повноваження яких підтверджується нотаріально посвідченою довіреністю.
Згідно зі ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Спір розглядається згідно ст. 75 ГПК України за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні 23.09.2010р. розгляд справи завершено, в порядку ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
За клопотанням позивача розгляд справи проводився без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Позивач у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги, обґрунтовує їх ст.ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст. 193 ГПК України та положеннями Договору № 10958 від 03.03.2009р., пояснив суду, що між ВАТ “Запоріжжяобленерго” та ФОП ОСОБА_1 було укладено Договір про постачання електричної енергії № 10958, згідно до якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Відповідно до п. 5 Додатка № 4 до Договору, Споживач не пізніше 14 години другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для надання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених печаткою: - “Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію”. Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає Споживачу. Згідно з п. 12 Додатку № 4 до Договору, якщо Споживач не надав “Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію” в обумовлений термін, Постачальник електричної енергії самостійно визначає обсяги спожитої електричної енергії та надає Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для сплати виходячи з середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання Споживачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду. Відповідач не виконав свої зобов’язання з надання “Актів про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію” відповідно до п. 5 Додатка № 4 Договору, у зв’язку з тим розрахунок суми боргу за спожиту електричну енергію був зроблений у відповідності до умов Договору та п. 6.39 Правил користування електричною енергією затвердженими постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28. Таким чином, сума заборгованості за період з 01.10.2009р. по 17.11.2009р. за розрахунками позивача складає 693,46грн. та на час подання позовної заяви залишається непогашеною.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
03.03.2009р. між відкритим акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” –позивачем у справі (Постачальник), та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1 –відповідачем у справі (Споживач), був укладений договір про постачання електричної енергії № 10958 (далі - Договір).
Згідно з розділом 1 Договору, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 “Точки продажу електричної енергії споживачу”.
Відповідно до п. 2.1 Договору, під час виконання умов цього Договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Згідно з п. 2.3.4 та п. 2.3 Договору, Споживач (Відповідач) зобов'язується: оплачувати Постачальнику електричної енергії (Позивачу) вартість електричної енергії згідно з умовами Додатка № 4 від 03.03.2009р. «Порядок розрахунків за активну електричну енергію»та додатка № 5 від 03.03.2009р. «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії».
Згідно з п. 5 Додатка № 4 до Договору Споживач не пізніше 14-00 годин 2-го робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Постачальника електричної енергії для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених його печаткою:
- „ Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" за формою Додатка № 5.1.
Постачальник електричної енергії підписує подані акти та один примірник повертає Споживачу.
Пунктом 7 Додатка № 4 до Договору визначено, що за підсумками розрахункового періоду Постачальник електричної енергії виписує Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого Споживачем "Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" з урахуванням сум платежів, що надійшли від Споживача.
Згідно п. 10 Додатка № 4 до Договору, рахунки або платіжні вимоги - доручення віддаються уповноваженому представнику Споживача під розпис у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою Постачальника електричної енергії журналі або направляються Постачальником електричної енергії Споживачу поштою рекомендованим листом.
Споживач зобов'язаний не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим здійснити сплату. (п. 11 Додатка № 4 до Договору)
Відповідно до п. 12 Додатка № 4 до Договору, якщо Споживач не надав "Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" в обумовлений термін, Постачальник електричної енергії самостійно визначає обсяги спожитої електроенергії та надає Споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для сплати виходячи із середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання Споживачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії не перевищує один розрахунковий період, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної електроенергії здійснюється Постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання визначених згідно п.6 Додатку №5 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" без подальшого перерахунку.
Відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, в якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
Пунктом 6.39. Правил користування електричною енергією затвердженими постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28 (в редакції постанови НКРЕ України від 17.10.2005р. № 910) визначено, що у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
На виконання умов договору, на адресу відповідача позивачем був направлений рахунок за спожиту активну електричну енергію № ЕЕ 10958, (копія в матеріалах справи) за загальний період з жовтня по листопад 2009р. на суму 693,46грн., що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції (копія в матеріалах справи).
Відповідач не виконав свої зобов’язання за Договором за вказаний період, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно зі ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов’язання, що виникає між суб’єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб’єкт (зобов’язана сторона, у тому числі боржник), зобов’язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб’єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб’єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічний припис містить Цивільний кодекс України, ст. 526 якого передбачає, що обов’язки повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк у відповідності із вказівкою закону або договору.
Факт заборгованості відповідача в сумі 693,46 грн. підтверджується матеріалами справи.
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 526 ЦК України, ст.ст. 173, 193 ГК України; ст. ст. 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 (Інд. № НОМЕР_1; 69071, АДРЕСА_1) на користь відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; р/р 260313141419, МФО 313957 в ЗОУ ВАТ “Державний Ощадний банк України”, ЄДРПОУ 00130926) 693 (шістсот дев’яносто три) грн. 46 коп. основного боргу за спожиту активну електроенергію. Видати наказ.
3. Стягнути з фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (Інд. № НОМЕР_1; 69071, АДРЕСА_1) на користь відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25; р/р 260030231709 в АТ “СБЕРБАНК РОСІЇ”, МФО 320627, ЄДРПОУ 00130926) 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічні послуги по забезпеченню судового процесу. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 27.09.2010р.
Суддя