Судове рішення #11529255

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.07.10                                                                                        Справа №  7/149/10

Суддя   


За позовом: ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до відповідача: Закритого акціонерного товариства “Інженерно-комерційний центр”,                       с. Малишівка, Запорізький район, Запорізька область  

Суддя Кутіщева Н.С.

Представники сторін:

Від позивача:           ОСОБА_2  довіреність 5760 від 09.06.2010 р.

Від відповідача:   Ботов М.Г. довіреність б/н від 01.02.2007 р.

Розглядається позовна заява про визнання недійсним рішення правління ЗАТ “Інженерно-комерційний центр”, оформлене протоколом № 1-07.

Ухвалою суду від 16.06.2010р. позовна заява прийнята до провадження, судове засідання призначено на 30.06.2010р. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 08.07.2010р.  

Ухвала суду від 16.06.2010р. була направлена сторонам в встановлений законом строк і на адресу суду поштовим відділенням не поверталась.

Згідно п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України                  № 04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.

Згідно ст. 22 ГПК України, сторони  зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав  і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного  та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.  

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

В судовому засіданні, продовженому 08.07.2010р., представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає рішення  правління ЗАТ “Інженерно-комерційний центр”, оформлене протоколом № 1-07, правомірним, прийнятим з дотриманням норм діючого законодавства, просить суд відмовити в задоволені позову (відзив долучено до матеріалів справи).

За клопотанням представників сторін судове засідання велося без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Розгляд справи закінчено 08.07.2010р. оголошенням рішення суду в повному об’ємі.

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи,  суд

 

ВСТАНОВИВ:   

                    15 жовтня  2007 року відбулося засідання правління ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР», рішення прийняти на якому були прийняті рішення, оформлені протоколом № 1-07 від 15 жовтня 2007 р.

На засіданні правління було прийняте рішення з питання надання поруки та передачу в заставу майна, що належить ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР».

В  порядку денному засідання правління було зазначено питання:

1.          Розгляд питання про поруку та передачу в заставу майна, що належить ЗАТ “Інкомцентр”.

Позивач вважає, що прийняте на засіданні правління ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР»рішення, що оформлене протоколом № 1-07 від 15 жовтня 2007 р., є недійсним. Рішення правління порушує його права, як акціонера ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР" на участь у вирішенні ключових питань господарської діяльності Товариства шляхом розгляду таких питань саме загальними зборами акціонерів Товариства.

Позивач - ОСОБА_1 є акціонером ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР», що підтверджується сертифікатом іменних акцій серії А № 0000021.

                       15.10.07 року було проведено засідання правління ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР», прийняте на якому рішення було оформлене протоколом № 1-07 від 15 жовтня 2007 р.

                      Ст. 92 ЦК України визначено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

            Ст. 97 ЦК України передбачено, що управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариства є загальні збори його учасників і виконавчий орган.

            Статутом ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР", що діяв на момент проведення засідання правління 15.10.07 р.,  встановлено, що органами управління Товариством є:  Загальні Збори акціонерів, Правління Товариства, Наглядова рада Товариства, Ревізійна комісія Товариства.

                       Ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 159 ЦК України визначений перелік питань, що вирішують загальні збори акціонерів. До компетенції загальних зборів акціонерів також віднесено прийняття рішень щодо затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в Статуті Товариства. П. 3 ч. 4 ст. 159 ЦК України передбачено, що більшістю не менш як у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах товариства, приймаються рішення з питань передбачених законом, що регулюють питання діяльності акціонерних товариств.

              Ст. 98 ЦК України визначено, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів про  відчуження майна товариства на суму, що становить п'ятдесят і більше відсотків майна товариства, приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів.

            Вказана норма є імперативною, загальновідомою, та не може бути змінена статутом товариства, віднесена до виключної компетенції загальних зборів акціонерів. Тому вимоги п. 13.4.4. Статуту ЗАТ «ІНКОМЦЕНТР»у частини надання права правлінню приймати рішення про придбання, відчуження та заставу майна повинні застосуватися  у випадках, що не суперечать положенням ст. 98 ЦК України.

            Норма ст. 98 ЦК України застосовується також до правовідносин щодо передачі майна в заставу (іпотеку), оскільки  Закон України "Про іпотеку" передбачає можливість відчуження предмета іпотеки у випадку невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання.

             Майно ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР", щодо якого прийнято рішення про передачу в іпотеку знаходиться за адресою: Запорізька обл., Запорізький район, с. Малишівка, вул. Жовтнева, 2 А, згідно довідки № 04/06-10 від 04.06.2010 р. станом на 15 жовтня 2007 року балансова вартість об'єктів нерухомого майна, що належить ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР" становить суму 578 373, 70 грн. Відповідно до даних фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва, форма № 1-м (балансу) ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР", складеного станом на 30 вересня 2007 року, загальна вартість майна Товариства становить 720,6 тис. грн. Таким чином, вартість об'єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в іпотеку (578 373,70 грн.) складає 80,26 % від усього майна відповідача, що є більш ніж 50 % майна відповідача на дату прийняття рішення правлінням ЗАТ "ІНКОМЦЕНТР".

  Ч. 1 ст. 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

             Згідно ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.  Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

               Згідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

            Пунктом 38 Постанови Верховного суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів"   № 13 від 24.10.08 р. визначено, що учасники товариства (акціонери), а також інші особи, права та законні інтереси яких порушено рішенням наглядової ради чи виконавчого органу товариства, вправі оскаржити до суду відповідні рішення як акти, оскільки наглядова рада та виконавчий орган товариства є його органами управління, що приймають обов'язкові для виконання рішення. Це відповідає також нормі статті 55 Конституції України. Судам необхідно враховувати, що прийняття іншими органами товариства рішень з питань, віднесених до виключної компетенції загальних зборів (статті 145, 159 ЦК, стаття 41 Закону “Про господарські товариства”), є перевищенням їхньої компетенції, а тому ці рішення можуть бути визнаними в судовому порядку недійсними.

              На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги підтвердженими нормами закону,  матеріалами справи, позов підлягає задоволенню.

          Заперечення відповідача спростовуються вищезазначеним.

          Керуючись ст.ст. 44, 49 ГПК України, так як спір з його вини доведено до судового розгляду.

Керуючись  ст.ст. 3, 22, 33,34,43,44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суддя

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Рішення   вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.



Суддя                                                                                                            Н.С.Кутіщева

                                                                



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація