Судове рішення #115261
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

2006 року серпня 10 дня                                                                         місто Луцьк

Колегія судців судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

суддів Шевчук Л.Я., Свистун О.В.

при секретарі Губарик К.А. розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно і визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на рішення Луцького міськрайонного суду від 31 травня 2006 року.

Особи, які беруть участь у справі: позивач - ОСОБА_1, представник позивача - ОСОБА_3, відповідач - ОСОБА_2, представник відповідача - ОСОБА_4.

Колегія суддів

ВСТАНОВИЛА:

В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 просить скасувати рішення Луцького міськрайонного суду від 31 травня 2006 року і ухвалити нове рішення про задоволення позову, оскільки судом першої інстанції допущене неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставин справи.

Зазначеним рішенням суду відмовлено ОСОБА_1 в позові до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частину будинковолодіння по АДРЕСА_1, як на спадкове майно, у визнанні недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом.

Позивач вважає, що судом першої інстанції не врахована та обставина, що він, як спадкоємець третьої черги померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 (так само як і відповідач ОСОБА_2), з поважних причин

Справа № 22-Ц-754/06                                 Головуючий у 1 інстанції Кихтюк Р.М.

Категорія                                                     Доповідач Александрова М.А.

 

пропустив   строк   для   прийняття   спадщини.   Відповідач   при   зверненні   в нотаріальну контору повідомила неправдиві дані про те, що інших, крім неї, спадкоємців немає.

Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача адвокат ОСОБА_6 апеляційну скаргу позивача заперечують. Вважають, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Позивач не прийняв спадщини, а тому його вимоги про визнання свідоцтва про право на спадщину, виданого ОСОБА_2, недійсним і про визнання за ним права власності на спадкове майно безпідставні.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач у визначений законом строк спадщину не прийняв: не подав у шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори і не проживав постійно із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Позовна заява ОСОБА_1 про визначення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини, ухвалою суду від 2 лютого 2006 року залишена без розгляду за заявою позивача. Тому підстави для визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого відповідачу, і про визнання права власності на спадкове майно за позивачем відсутні.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає відхиленню, а рішення суду першої інстанції - залишенню без змін з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_1 є двоюрідним братом спадкодавця - ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Оскільки мати позивача ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто на час відкриття спадщини її не було в живих, то позивач відповідно до ст. 1266 ЦК України мав право на спадкування за правом представлення, а саме: на ту частину спадщини, яка б належала за законом його матері, якби вона була живою на час відкриття спадщини (а.с.6, 9, 11, 13).

Також судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є рідною тіткою спадкодавця ОСОБА_5, а тому згідно ст. 1263 ЦК України є спадкодавцем третьої черги. Відповідачем 4 листопада 2004 року, тобто у встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк, подана заява до нотаріальної контори про прийняття спадщини, а 29 березня 2005 року нотаріальною конторою відповідачу видане свідоцтво про право на спадщину за законом (а.с.6, 11, 13, 10, 5).

Позивач на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, а значить відповідно до ст. 1269 ЦК України мав подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Однак, позивач у шестимісячний строк з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звернувся (до 17 січня 2005 року).

Лише після оформлення спадщини відповідачем ОСОБА_2 позивач 30 серпня 2005 року звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини. На підставі поданої позивачем заяви від 2 лютого 2006 року ухвалою Луцького міськрайонного суду від 2 лютого 2006 року позовну заяву відповідно до п.5 ст.207 ЦПК України залишено без розгляду.

 

Ст. 1272 ЦК України не передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив  строк для  прийняття  спадщини  з  поважної причини,  суд  може визначити   йому  додатковий   строк,  достатній  для   подання  ним  заяви  про прийняття спадщини.

Однак, в даній справі позивач такої вимоги не заявляв.

Отже, суд першої інстанції обгрунтовано зробив висновок про безпідставність вимог позивача про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом і визнання за ним права власності на спадкове майно.

Рішення судом ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга позивача - відхиленню.

Керуючись ст.ст.308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Луцького міськрайонного суду від 31 травня 2006 року в даній справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Головуючий /-/ Александрова М.А.

Судді /-/ /-/       Шевчук Л.Я., Свистун О.В.

Оригіналу відповідає:                           

Суддя апеляційного суду                                                            Александрова М.А.

Друк.бсф.                                                   

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація