Судове рішення #11525336

                                                                                                                                               Справа 2а - 1529/2010р.

                                                                                       

                         

                                                                                  П О С Т А Н О В А

                                                                        І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И                                                                                                                                      

                                                                                     

                                                     

              13 жовтня   2010р.                                                                                                                   Конотоп

        Суддя Конотопського міськрайонного суду  Кущенко М.Ф. розглянувши  матеріали справи в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду  України в  Конотопському р-ні про визнання неправомірними дій у неправильному нарахуванні та невиплаті щомісячної державної соціальної допомоги , як Дитині війни, за період з 01 січня 2009 року по вересень 2010 р. включно ,                                                                                                          

                               

                                                                                В С Т А Н О В И В :

    Позивачка  обгрунтовує вимоги тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1  і відповідно до ст.1 Закону України №2195-1У від 18 листопада  2004р.”Про соціальний захист  дітей війни” є дитиною війни. А згідно   ст.6 вказаного Закону  з 1 січня 2006р. їй  повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога  в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

    А мінімальна пенсія за віком  відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”  встановлюється в розмірі  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    Відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет на 2009р.”  прожитковий мінімум  для непрацездатних осіб встановлений на 2009р. -  з 1.01. по жовтень  - 498 грн., а з 1.11.- 573грн.    Відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет на 2010р.”  прожитковий мінімум  для непрацездатних осіб встановлений  з 1.01. - 695 грн., з 1.04. - 706 грн., з 1.07.709грн. Їй же виплачували  по  49,8 грн. на місяць. Таким чином    за вказані періоди недоплачено   2926,5грн.

  Просить  визнати  протиправною бездіяльність  відповідача  у непроведенні  належних їй виплат та зобов”язати    його   провести  нарахування і виплату в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , виходячи із  розміру мінімальної пенсії  за віком встановленої  ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

      Відповідач  у  заяві до суду  проти вимог позову заперечує і  просить відмовити в його задоволенні, надавши відповідні заперечення.

    В своїх запереченнях до позову відповідач вказує,що  позивач має статус дитини війни і ст. 6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” надає  йому  право отримувати  підвищену пенсію  на 30%  від мінімальної пенсії за віком . А остання  встановлюється  ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”   в розмірі  прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність. Проте ч.3  цієї ж статті вказує, що мінімальний  розмір пенсії  за віком застосовується виключно  для визначення розмірів пенсії,тому підстав  для  застосування цього розміру  для обчислення  підвищення дітям війни немає. Просить врахувати, що  ст.7 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” передбачає фінансування  цього положення   із Державного бюджету України,який затверджує  Верховна Рада України,а не з бюджету  Пенсійного фонду України,який затверджує Кабінет Міністрів України і в зв”язку із цим  їхнє управління Пенсійного фонду  діяло без будь-яких порушень законодавства.

  Рішенням Конституційного суду  10-рп/2008 від 22.05.2008р. визнано такими ,що не відповідають  Конституції  окремі положення  Закону  України “Про Державний бюджет України на 2008 та про внесення  змін до деяких  законодавчих актів  України”. Відповідно ж до ст.73 ЗУ “Про Конституційний суд України”  визнані неконституційними   закони  втрачають чинність  від дня  прийняття Конституційним  судом рішення про їх неконституційність. Але  рішення про відновлення  дії  попередніх  законодавчих актів  у редакції ,чинній до внесення  змін до них ,не приймалося. Тому порядок  обчислення пенсій та підвищення до них залишився неврегульованим. Тому вони керувалися  Постановою Кабінету міністрів  України від  28.05.2008р.№ 530 “Деякі питання соціального захисту окремих  категорій громадян”, якою  з 1 жовтня 2008р. дітям війни  встановлені підвищення до песії в розмірі  49,8 грн. Цю величину доплати вони і проводили, оскільки іншого законодавством не передбачено.

  Перевіривши   матеріали справи, суд приходить до висновку,що позов  підлягає  задоволенню  із слідуючих підстав.  

    Відповідно до вимог ст.6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни”,дітям війни  пенсії або щомісячне довічне грошове утримання  чи державна соціальна допомога ,що виплачується замість пенсії ,підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Законом України “Про Державний бюджет на 2006р”  дію ст. 6  зазначеного Закону на 2006р. було зупинено. Законом України  “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет на 2006р.” від 19.01.2006р.  до ст. 110  Закону про бюджет на 2006р. було внесено зміни,якими встановлено,що пільги дітям війни ,передбачені  ст. 6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” у 2006р.  запроваджуються поетапно,за результатами  виконання бюджету у першому півріччі,в порядку визначеному  Кабінетом Міністрів України за погодженням із  Комітетом Верховної Ради України з питань  бюджету. Але в 2006р.  пільги встановлені ст. 6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” запроваджені не були. І відповідні  норми ,що звужували права дітей війни неконституційними визнані не були. В зв”язку із   цим  у відповідача не було підстав нараховувати та сплачувати доплату до пенсії  позивачу в 2006р.  Не було таких підстав і для доплати за період з 1 січня 2007р. по 8 липня 2007р., оскільки Законом “Про Державний бюджет на 2007р” дію ст.6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни”  також було зупинено. І це зупинення було визнано неконституційним тільки рішенням Коституційного Суду України   №6-рп  9 липня  2007р.

    Законом України “Про  Державний бюджет України на 2008р....” внесені  зміни  до ст. 6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” згідно яких  дітям війни  встановлюються надбавки  в розмірі 10%  прожиткового мінімуму. І ця величина відповідачем нараховувалась правомірно з 1січня 2008р. Але після набрання чинності  рішення Конституційного Суду України  22.05.08р. №10-рп/2008 про неконституційність вказаного положення ЗУ “Про  Державний  бюджет України на 2008р...”  відповідач повинен був нараховувати доплати передбачені ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни” в розмірі 30% мінімальної пенсії   за віком з  урахуванням положень ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” ,що мінімальна пенсія за віком    встановлюється в розмірі  прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,   оскільки відповідно  до ст.73 ЗУ “Про Конституційний суд України”  визнані неконституційними   закони  втрачають чинність  від дня  прийняття Конституційним  судом рішення про їх  неконституційність, незважаючи на те,що постановою  Кабінету Мністрів  України від 28.05.08р. №530 “Деякі питання  соціального захисту  окремих категорій громадян “ дітям війни   встановлювались інші виплати, враховуючи,що вказана постанова Кабінету Міністрів України суперечить вказаному Закону . І постанова Кабінету Міністрів, як нормативний акт ,має меншу юридичну силу ніж закон, тому примінятись всупереч закону не може.

  Суд не може погодитись із відповідачем, що останній не повинен проводити нарахування  в розмірах вказаних в ст. 6 ЗУ  ”Про соціальний захист  дітей війни”,поскільки законодавством  на нього це не покладено. Відповідач  в  2008р. проводив і зараз продовжує нарахування і виплату  надбавки  в розмірі 10%  прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, таким чином механізм цього нарахування і виплати вже визначився, тому  на даний період  визнання іншого буде порушенням вимог ст. 22 Конституції України. Таким чином,  виходячи із положень закріплених в ст.ст.1,3,8,22 Конституції України ,рішення Конституційного суду України  від  22.05.08р. №10-рп/2008 про неконституційність відповідного положення ЗУ “Про  Державний  бюджет України на 2008р...”,а також те що врегульоване питання законодавством в послідуючому не змінювалось, суд приходить до висновку,що з  1 січня  2009р. по 30 вересня 2010р.,тобто по час вимоги позивача, відповідач повинен нараховувати   позивачу як дитині війни  підвищення  до пенсії  виходячи із  розміру 30% ,а не 10% мінімальної пенсії за віком.  

     .Виходячи із викладеного та керуючись   ст.ст. 6,8,9,183-2  КАС  України ,

                                                                              П О С Т А Н О В И В :    

 

    Зобов”язати    управління  Пенсійного фонду  України  в Конотопському районі нарахувати ОСОБА_1 підвищенння до пенсії за період  з  1 січня 2009р по 30 вересня  2010року  включно  щомісячно із розрахунку  30% мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого  ч.1 ст.  28 Закону України  “Про  загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати,з урахуванням виплачених  сум ,   визнавши   неправомірною  бездіяльність   управління Пенсійного фонду  України  в Конотопському районі по неперерахуванню  величини  пенсії позивачу  за вказаний період..

    Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету  3,4 грн. понесених  витрат зі сплати судового збору.

     Зобов”язати  управління  Пенсійного фонду  України  в  Конотопському районі виконати цю постанову негайно.

   Апеляційне оскарження рішення  суду може бути проведено  шляхом подачі  апеляційної скарги  до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайсуд протягом 10 днів з дня    отримання копії постанови.

             

         

               

              Згідно із оригіналом

              Суддя                    

                 

              Суддя                                                                                                                                               М.Ф.Кущенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація