Справа № 22Ц-1834/2006 Головуючий в 1 інстанції Ковальов Ю.О.
Категорія 02,05 Доповідач в 2 інстанції Заріцька А.О.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2006 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого Назарчука Р.А.,
суддів: Заріцької А.О., Приходька К.П.,
при секретарі Шешко О.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Обухівського районного суду Київської області від 28 березня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права спільної сумісної власності на квартиру, земельну ділянку та зведену на ній незавершену будівництвом дачну споруду, поділ їх з подальшим встановленням порядку користування.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів
встановила:
Рішенням Обухівського районного суду від 28 березня 2006 року у задоволенні заявленого позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі вона просить рішення суду скасувати, ухвалити нове, яким позов задовольнити.
Посилається на те, що суд неповно встановив фактичні обставини справи, необхідні для правильного вирішення спору.
Зокрема, відмовляючи позивачці у визнанні права спільної власності на земельну ділянку, виходив з того," що право власності на неї відповідач набув 7 вересня 2005 року, тобто після розірвання шлюбу з ОСОБА_1. При цьому виникнення у ОСОБА_2 права власності на землю суд помилково пов'язав з отриманням ним дублікату державного акту.
Не звернув увагу на те, що право власності на земельну ділянку виникло у відповідача на підставі рішення Української міської ради НОМЕР_1 та державного акту про право власності на землю, оригінал якого був вручений ОСОБА_2 ще 5 квітня 2005 року, тобто під час його перебування у шлюбі з позивачкою.
Крім того, відмовляючи ОСОБА_1 у визнанні права спільної сумісної з відповідачем власності на незавершений будівництвом дачний будинок, суд неналежним чином дослідив докази, які обґрунтовували доводи позивачки. Не звернув увагу на довідку СТ „Енергобудівельник" та показання свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, за змістом яких у зведенні дачного будинку ОСОБА_1 приймала участь ще з 1984 року, тобто під час часу укладення першого з позивачем шлюбу. Після його розірвання у 1987 році разом ОСОБА_2 та спільними дітьми продовжувала приймати участь у будівництві.
Суд на це увагу не звернув, помилково не вирішував питання про стягнення з ОСОБА_2 вартості частки позивачки у праві спільної власності на спірну дачну забудову.
При цьому суд без достатніх для цього підстав відмовив ОСОБА_2 у встановленні порядку користування квартирою, яку вона разом з відповідачем приватизувала під час перебування з ним у шлюбі. В обґрунтування свого висновку суд помилково послався на неможливість вирішення в одному провадженні вимог ОСОБА_1 про поділ квартири та встановлення порядку її користування.
Не звернув увагу на п.14 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", у відповідності до якого в разі неможливості поділу жилого приміщення суд повинен був вирішити питання про встановлення порядку його користування.
Свої заперечення на наведені доводи апеляційної скарги ОСОБА_2 до суду не подав.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
За правилами п.5 ст.311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд розглянув не всі вимоги і цей недолік не був і не міг бути усунений ухваленням додаткового рішення судом першої інстанції.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просила суд визнати за нею право на 78/100 часток у праві власності на квартиру АДРЕСА_1. Просила встановити порядок користування нею: виділити у користування позивачки та користування її дітей жилі кімнати площею 14 кв.м, та 18 кв.м, з прилягаючими до них балконами, за відповідачем - жилу кімнату площею 9 кв.м, з прилягаючим до нього балконом. Підсобні приміщення, кухню, коридор, туалет, ванну кімнату та кладовку позивачка просила залишити в спільному користуванні.
Обґрунтованість вимог позивачки в частині встановлення порядку користування вказаною вище квартирою суд не перевіряв, в їх розгляді ОСОБА_1 відмовив. В резолютивній частині рішення обмежився висновком про відмову у задоволенні позову про поділ майна подружжя, висновок про відмову у встановлення порядку користування квартирою в ній не виклав.
Наведений недолік не може бути усунений ухваленням додаткового рішення, підлягає виправленню лише шляхом повторного розгляду справи по суті судом першої інстанції.
З огляду на це рішення суду не може бути залишеним без змін, підлягає скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.
Посилання суду на те, що в одному провадженні не можуть розглядатись вимоги про поділ жилого приміщення та встановлення порядку його користування не ґрунтуються на законі.
При новому розгляді справи суду необхідно на це звернути особливу увагу, усунути допущену ним помилку. Слід встановити також, які саме частини недобудованого дачного будинку були зведені під час перебування сторін у першому спільному шлюбі з 1984 року до 1987 року, під час перебування їх у другому шлюбі з жовтня 1995 року до 2005 року, а також у період, коли вони у шлюбі не перебували з 1987 року до жовтня 1995 року.
У зв'язку з цим, необхідно уточнити юридичні підстави заявлених ОСОБА_1 вимог про визнання права спільної власності на спірний незакінче-ний будівництвом дачний будинок: в позовній заяві вона посилається на ст.60 ЦК України, в апеляційних скаргах - додатково на ст. 17 Закону України „Про
власність".
Керуючись ст.ст.303, 304, п.5 ст.307, п.5 ст.311, ст.ст.313-315, 317 та 319 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Обухівського районного суду Київської області від 28 березня 2006 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд.
Ухвала суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяця з моменту проголошення.
Головуючий Судді