Судове рішення #11514015

                                                                                                                                                                            Справа № 2-560

                                                            2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

06 травня 2010 року         Рівненський районний суд Рівненської області

        в особі судді                                              Остапчук Л.В.

        при секретарі                                     Захарук Г.Л.

        за участю: представника позивачки                                    ОСОБА_1

                 представника позивачки – адвоката                ОСОБА_2

                                             

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в залі суду в місті Рівному

цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до  Приватного сільськогосподарського підприємства «Волинь» про визнання ОСОБА_3 такою, що безпідставно була виключена з членів КСП «Волинь»,

 

в с т а н о в и в :

У зв’язку з тим, що позивачка має право на отримання  земельного паю, але отримати  його не може, так як вона не була включена до списку, що є додатком до Державного акта на право колективної власності за землю, позивачка звернулася до суду з даним позовом і просить визнати її такою, що безпідставно була виключена з списку членів КСП «Волинь», та такою, що на момент паювання земель і видачі сертифікатів на земельну частку (пай), являлася членом КСП «Волинь» .

В ході розгляду справи представник позивачки подав заяву про зміну позовних вимог, просить залучити до участі в справі як відповідача Великоомелянську сільську раду, визнати ОСОБА_3 такою, що на момент паювання земель і видачі сертифікатів на земельну частку (пай) являлась членом КСП «Волинь», визнати за нею право на земельну частку (пай) площею 3.41 умовних кадастрових гектари і зобов’язати Великоомелянську сільську раду виділити земельну ділянку (пай) 3.41 умовних кадастрових гектари із земель запасу.

В суді представник позивачки ОСОБА_1 позов підтримав, пославшись на обставини, викладені в позові. Пояснив, що позивачка працювала вихователем, а з 02.06.1982 року по 01.01.1993 рік завідуючою дитячим садочком «Колосок» колективного сільськогосподарського підприємства «Волинь» (колгосп ім.Леніна), який згодом було передано на баланс відділу освіти Рівненської райдержадміністрації, була членом колгоспу, а пізніше КСП і з членів КСП «Волинь» не виходила. 10 травня 1995 року господарство отримало Державний акт про право колективної власності на землю, до якого надавався список членів КСП «Волинь», які мали право  на отримання паю, до якого ОСОБА_3 включено не було як до основного так і до оновленого списку пайовиків. На неодноразові звернення до керівництва ПСП «Волинь», який є правонаступником КСП «Волинь» та Великоомелянської сільської ради Рівненського району їй чіткої відповіді надано не було, а лише в травні 2008 року була надана відповідь про те, що вона не включена до списків на отримання сертифікатів, так як на час розпаювання в господарстві не працювала. Вважає, що позивачка позбавлена земельного паю безпідставно, оскільки заяви про вихід з членів КСП «Волинь» не підписувала і  голосування з цього приводу не проходило. Просить позов задоволити.

Представник відповідача – Приватного сільськогосподарського підприємства «Волинь» ОСОБА_5, з’явившись в перше судове засідання, позов визнала і суду пояснила, що ОСОБА_3 дійсно була членом колгоспу ім.Леніна, а пізніше КСП «Волинь», працювала в дитячому садку, з членів господарства не вибувала, але до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) включена не була, так як на момент розпаювання вже не працювала в КСП, а дитсадок було передано в підпорядкування органів освіти. Просила вирішити позов відповідно до діючого законодавства. В подальшому представник відповідача в судове засідання не з’явилася, хоча про день і час слухання справи була повідомлена своєчасно і належним чином. Від ПСП «Волинь» надійшов до суду лист, в якому директор ОСОБА_6 просить справу розглянути у відсутності їх представника.

             Представник відповідача – Великоомелянської сільської ради Рівненського району в судове засідання не з’явився, хоча про день і час слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином. Від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи або розгляду справи за його відсутності.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника Великоомелянської сільської ради і закінчити розгляд справи без участі представника ПСП «Волинь».

Судом встановлено, що ОСОБА_3 працювала вихователем, а з 02.06.1982 року по 01.01.1993 рік завідуючою дитячим садком «Колосок» колективного сільськогосподарського підприємства «Волинь», який згодом було передано на баланс відділу освіти Рівненської райдержадміністрації, була членом колгоспу ім.Леніна, а пізніше КСП «Волинь» і з членів КСП «Волинь» не вибувала, що підтверджується довідкою ПСП «Волинь» № 62 від 16.03.2009 року. 10 травня 1995 року господарство отримало Державний акт про право колективної власності на землю, до якого надавався список членів КСП, які мали право на отримання паю, в який позивачка включена не була. Листом № 194 від 20.05.2008 року ПСП «Волинь» повідомило ОСОБА_3 про те, що вона не була включена до списку на отримання сертифікатів, так як на той час в господарстві не працювала, до того будь-яких відповідей їй не надсилалось, хоча представник відповідача, ПСП «Волинь» не заперечувала, що ОСОБА_3 неодноразово зверталася до них з заявою по питанню виділення їй земельного паю.  

Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до Листа Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.02.2006 року № 14-17-2-Я254/1549 «Щодо права на земельну частку (пай)» право на земельну частку (пай) надавалось членам недержавного сільськогосподарського підприємства відповідно до встановленого членства в підприємстві на дату видачі сільськогосподарському підприємству Державного акта на право колективної власності на землю.

У відповідності із листом Державного комітету України по земельних ресурсах від 26.01.2001 року № 14-17-11/340 «Щодо права на земельну частку (пай)» право громадян – членів недержавного сільськогосподарського підприємства, як співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі в установленому порядку Державного акта на право колективної власності на землю недержавному сільськогосподарському підприємству з обов’язковим додатком, списком громадян – членів зазначеного підприємства.

Згідно із п.24 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 року № 7 член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до цього ж пункту зазначеної постанови позови громадян, пов’язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, (виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Стаття 81 ЗК України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

У суду не виникло сумніву, що ОСОБА_3 була членом КСП «Волинь, а тому має право на земельну частку (пай), і відповідно, на отримання сертифіката на право на земельну частку (пай).

За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.57, 59, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.78, 81, 116 ЗК України, Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», суд, -

в и р і ш и в :

   

    Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до  Приватного сільськогосподарського підприємства «Волинь» ( з врахуванням заяви про зміну позовних вимог) про визнання ОСОБА_3 такою, що безпідставно була виключена з членів КСП «Волинь» задовольнити повністю.

             Визнати ОСОБА_3 такою, що на момент паювання земель і видачі сертифікатів на земельну частку (пай), являлася членом КСП «Волинь».

             Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,  право на земельну частку (пай) площею 3,41 умовних кадастрових гектари.

Зобов’язати Великоомелянську сільську раду Рівненського району Рівненської області виділити ОСОБА_3 земельну ділянку (пай) площею 3,41 умовних кадастрових гектари із наявних земель резервного фонду чи земель запасу сільської ради.

              Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до Рівненського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

    Суддя:

  • Номер: 22-ц/791/2238/16
  • Опис: Жибак Л.В. до Цибулько І.І. про визнання права власності на 1/2 частину земельної ділянки в порядку спадкування за законом
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-560/10
  • Суд: Апеляційний суд Херсонської області
  • Суддя: Остапчук Лариса Вячеславівна
  • Результати справи: позов (заяву, скаргу) задоволено; Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.10.2016
  • Дата етапу: 01.12.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація