У к р а ї н а
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.10.10 Справа №28/80/09-11/154/10
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
Головуючий суддя Хуторной В.М. судді Хуторной В.М.
при секретарі: Акімовій Т.М.,
за участю представників: від позивача: Тищенко О.Ю., довіреність № 17 від 05.01.2009 року; від відповідача: Орловський С.О., довіреність від 03.01.2010 року;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група Україна»на рішення господарського суду Запорізької області від 15.10.2010 року по справі № 28/80/09-11/154/10
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група Україна», м. Київ (скорочено ТОВ «Міжнародна правова група Україна»);
до відповідача Українсько-іспанського Товариства з обмеженою відповідальністю «Харвест Індустріалес, С.Л.», м. Запоріжжя (скорочено ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»);
про зобов’язання відповідача надати документи,
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Запорізького апеляційного господарського суду за № 2533 від 12.10.2010 року справу передано на розгляд колегії суддів: Хуторного В.М. (головуючий, доповідач), Кагітіної Л.П., Шевченко Т.М.
Ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 25.08.2010 р. колегією суддів у складі: Хуторного В.М., Кагітіної Л.П., Шевченко Т.М. справу прийнято до свого провадження.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.10.2010 року (суддя Гончаренко С.А.) у задоволенні позовних вимог відмовлено. Рішення суду мотивовано тим, що позивач не може вважатись учасником ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»до внесення відповідних змін до статуту внаслідок відступлення своєї частки колишнім учасником новому учаснику.
ТОВ «Міжнародна правова група Україна», позивач по справі, з рішенням господарського суду не погодилось та звернулось до Запорізького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що позивач є учасником товариства, оскільки набув право вимагати інформацію з моменту набуття права власності на частку у статутному капіталі. Просить скасувавати рішення господарського суду Запорізької області по справі №28/80/09 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи на підставі яких рішення підлягає скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, вважає, що рішення суду є законними та обґрунтованим.
Судовий процес здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації, а саме програмно –апаратного комплексу «Діловодство суду»та в судовому засіданні 11.10.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.
Сутність спору:
Відповідно до договору дарування частки у Статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю від 08 квітня 2008 року, укладеного між ОСОБА_1 (дарувальник по договору) та ТОВ «Міжнародна правова група Україна»(обдарований по договору), дарувальник передає безоплатно у власність обдарованому належну йому частку в Статутному капіталі ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.», а обдарований приймає в дар частку, яка зазначена в цьому договорі в п.1.3.1., а саме: внесок на суму 15603,53 гривень, що складає 5 (п'ять) відсотків від загального розміру Статутного капіталу товариства.
Пунктом 3.1 договору дарування зазначено, що дарувальник цим договором дарує свою частку у статутному капіталі товариства у повному обсязі і виходить з нього, про що подає відповідну заяву до загальних зборів товариства, справжність підпису на якій повинна бути засвідчена нотаріально.
Згідно п. 4.1 зазначеного договору обдарований стає власником частки і по відношенню до Товариства стає його новим учасником.
У статуті ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.», (ст. 8) зазначено:
«Учасник має право поступитися своєю часткою (її частиною) одному або декільком Учасникам, цього ж Товариства. Учасники Товариства мають переважне право придбання частки (її частини) Учасника, який поступається нею, пропорційно розміру їх часток у статутному фонді Товариства або у іншому, узгодженому між ними розмірі».
Якщо учасники Товариства не скористалися своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір Учасника продати частку (її частину), частка (її частина) Учасника може бути відчужена третій особі.
При передачі частки третім особам або учасникам товариства відбувається одночасний перехід до них всіх прав і обов'язків, що належали учаснику, який поступається нею повністю або частково.
З посиланням на ст. 10, 60 Закону України «Про господарські товариства»ТОВ «Міжнародна правова група Україна»вимагала від відповідача надати наступні документи:
- засвідчені копії річних балансів ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»за 2005, 2006, 2007 роки;
- засвідчені копії Висновків ревізійної комісії «Харвест Індустріалес, С.Л.»стосовно річних звітів та річних балансів ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»за 2005, 2006, 2007 роки;
- засвідчену копію діючої редакції Статуту ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»;
- книгу протоколів ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»;
- засвідчені копії протоколів загальних зборів учасників «Харвест Індустріалес, С.Л.»за 2005, 2006, 2007 роки;
ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»відмовив позивачу в наданні такої інформації, що стало предметом судового спору.
У задоволенні позовних вимог відмовлено, з чим не погодився позивач, якиї оскаржує судове рішення в апеляційному порядку.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню на підставі наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, до прав учасника господарського товариства належить право одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
Відповідне право учасника на отримання інформації про діяльність товариства визначено у ст. 10 Закону України «Про господарські товариства», п. г) ч. 1 якої встановлено, що учасник товариства має право одержувати інформацію про діяльність товариства, на вимогу учасника товариство зобов’язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів. Аналогічні положення містяться в ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України.
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, викладеними в мотивувальній частині рішення, а саме стосовно того, що прийняття особи до складу учасників товариства передбачає внесення змін до установчих документів товариства, що вбачається з положень ст. 4 Закону України «Про господарські товариства», яка визначає, зокрема, що установчі документи товариства мають містити відомості щодо учасників товариства. Внесення змін до установчих документів, згідно ст. ст. 41, 59 Закону України «Про господарські товариства», є виключною компетенцією загальних зборів учасників товариства.
Згідно до ст. 29 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору певний перелік документів, зокрема заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов’язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Тобто, факт державної реєстрації змін до установчих документів пов’язаний з прийняттям відповідним органом товариства рішення про внесення змін до статуту.
Як встановлено господарським судом при вирішенні спору у справі №8/1/09, яке набрало законної сили, ТОВ «Харвест Індустріалес, С.Л.»не приймалось рішення про внесення змін до Статуту, у зв’язку із відступленням одним із учасників своєї частки позивачу.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що до внесення відповідних змін до Статуту та відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо складу учасників ТОВ «Харвест Індустріалес С.Л.», ТОВ «Міжнародна правова група Україна»не може вважатися учасником товариства, а відтак, у нього відсутні правові підстави для витребування у відповідача інформації та документів про фінансово-господарську діяльність.
Разом з тим, у рішенні господарського суду є посилання на пункти 5.1, 5.2, 5.7, Статуту Українсько-іспанського товариства з обмеженою відповідальністю «Харвест Індустріалес С.Л.»(в редакції від 21.01.2008 р.), в яких наведено зміст статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група Україна». Зазначену помилку слід виправити.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду прийнято із дотриманням вимог законодавства, є законним та обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 89, 101 –105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Виключити з тексту рішення господарського суду Запорізької області від 15.10.2010 року по справі № 28/80/09-11/154/10 посилання на пункти 5.1, 5.2, 5.7, Статуту Українсько-іспанського товариства з обмеженою відповідальністю «Харвест Індустріалес С.Л.»(в редакції від 21.01.2008 р.)
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна правова група Україна»залишити без задоволення, а резолютивну частину рішення господарського суду Запорізької області від 15.10.2010 року по справі № 28/80/09-11/154/10 - без змін.
Головуючий суддя Хуторной В.М.
судді Хуторной В.М.