Судове рішення #11496813

№ 1-359

ВИРОК

 ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

12 травня 2009 року                                                                                                         м. Київ

Оболонський районний суд м. Києва в складі

 головуючого - судді      Тютюн Т.М.

при секретарі                   Мамонтовій О.С.,

за участю прокурора      Мартиненка І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальну справу по обвинуваченню

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, неодруженого, непрацюючого, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, згідно з ст.89 КК України несудимого,

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м. Алчевськ Луганської області, українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, неодруженого, непрацюючого, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_3 несудимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.361-2 КК України,

установив:

Наприкінці грудня 2008 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2, знаходячись на території книжкового ринку "Петрівка" (ТОВ "Книжковий ринок"), розташованого на вул. Вербовій, 21 в м. Києві, вступили в злочинну змову з метою несанкціонованого збуту інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах та на носіях такої інформації, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства.

Надалі наприкінці грудня 2008 року ОСОБА_1, діючи згідно домовленості з ОСОБА_3, на території книжкового ринку "Петрівка" за 500 гривень придбав у невстановленої слідством особи скопійовану на диск формату DVD+R № МТР 668 МЕ 01135039-3 об'ємом 4,7 Гб та портативний електронний накопичувач інформації "Kingmax" № 02С KDD6MM 07110406-Н інформацію з обмеженим доступом щодо експортно-імпортних операцій суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, акредитованих у Державній митній службі України (далі - ДМСУ), за період з 1.01.2008 року по 30.09.2008 року, яка обробляється на автоматизованих робочих місцях "Статистична обробка" та "Вихідна інформація", розташованих в Департаменті інформаційних технологій та митної статистики, зберігається на електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), в Єдиній автоматизованій інформаційній системі та комп'ютерній мережі ДМСУ, до якої встановлено регламентований доступ, що полягає в ідентифікації користувача такого доступу після правильного введення паролю доступу.

Інформація складалася з наступних конфіденційних відомостей: системний номер, тип декларації, назва митного органу, митного поста, номер декларації, код валюти, курс валюти, дата, код ЄДРПОУ відправника, відправник, адреса відправника, код ЄДРПОУ одержувача, одержувач, адреса одержувача, код ЄДРПОУ банку, МФО, банк, рахунок, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за фінансове врегулювання, код товару УКТ ЗЕД, товар, вага кг, фактурна вартість, гривні.

Зазначена інформація з обмеженим доступом створена і захищена відповідно до вимог: Закону України "Про інформацію"; Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах"; Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 року № 1893; наказу Державної митної служби України від 18.05.2006 року № 386 Про затвердження Переліку конфіденційної інформації, що є власністю держави й циркулює в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Державної митної служби України та Структурної схеми інформаційних потоків Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України; наказу Державної митної служби України від 20.08.2002 року № 452-дск Про затвердження Порядку регламентованого доступу користувачів до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України.

Згідно з ст.30 Закону України "Про інформацію" інформація з обмеженим доступом за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну. Конфіденційна інформація - це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов.

Згідно з ст.4 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" порядок доступу до інформації, перелік користувачів та їх повноваження стосовно цієї інформації визначаються власником інформації.

Згідно з п.37 Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 року № 1893, представники інших організацій допускаються до ознайомлення і роботи з документами з грифом "Для службового користування" з дозволу керівників організацій (структурних підрозділів), у володінні та розпорядженні яких перебувають ці документи, за наявності письмового запиту організацій, в яких вони працюють, із зазначенням характеру завдання, що виконується.

Згідно з п.39 вказаної Інструкції зняття копій, а також здійснення виписок з документів з грифом "Для службового користування" співробітниками організації, де перебувають документи, проводиться з дозволу керівника організації (структурного підрозділу). Копіювання для сторонніх організацій документів з грифом "Для службового користування", одержаних від інших організацій, здійснюється за погодженням з організаціями-авторами цих документів.

Згідно з п.3 Переліку конфіденційної інформації, що є власністю держави й циркулює в Єдиній автоматизованій інформаційній системі Державної митної служби України та Структурної схеми інформаційних потоків Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 18.05.2006 року № 386, не допускаються до роботи з конфіденційною інформацією працівники, не ознайомлені з цим наказом.

Згідно з п.1.3 Порядку регламентованого доступу користувачів до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.08.2002 року № 452-дск, права регламентованого доступу надаються службовим особам митних органів України відповідно до їх функціональних обов'язків згідно з наказом митного органу та службовим особам інших державних органів України відповідно до укладених угод між Держмитслужбою України й іншими державними органами України - за письмовим зверненням керівника цього органу.

Надалі 22 січня 2009 року ОСОБА_2, знаходячись на території книжкового ринку "Петрівка", домовився з особою, яка брала участь у проведенні оперативної закупівлі відповідно до п.2 ч.1 ст.8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" та виступала під псевдонімом ОСОБА_6, про збут інформації з обмеженим доступом. Після цього об 11 годині 45 хвилин ОСОБА_2 зателефонував ОСОБА_1 і повідомив, що домовився про збут інформації.

Того ж дня ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в приміщенні кафе "Чілі-Бар", розташованого на пр-ті Московському, 8 поблизу ринку, несанкціоновано збули ОСОБА_6 за 1 500 гривень диск формату DVD+R № МТР 668 ME 01135039-3 об'ємом 4,7 Гб та портативний електронний накопичувач інформації "Kingmax" № 02С KDD6MM 07110406-Н, які містили інформацію з обмеженим доступом щодо експортно-імпортних операцій суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за період з 1.01.2008 року по 30.09.2008 року, акредитованих у ДМСУ.

Згідно з висновком комісійної експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів № 10/ікт від 15.02.2009 року відомості, що містяться на вилучених 22.01.2009 року під час огляду місця події диску формату DVD+R № МТР 668 ME 01135039-3 об'ємом 4,7 Гб та портативному електронному накопичувачі інформації "Kingmax" № 02С KDD6MM 07110406-Н, співпадають з інформацією, що циркулює в центральній базі даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України та відповідно до статей 263 і 308 Митного кодексу України використовується митними органами виключно для митних цілей. Ці відомості є інформацією з обмеженим доступом та захищені відповідно до чинного законодавства.

У судовому засіданні підсудні вину у вчиненні злочину визнали повністю, щиро розкаялися та дали детальні показання про обставини його вчинення.

Підсудний ОСОБА_1 суду показав, що наприкінці грудня 2008 року на території книжкового ринку "Петрівка" придбав у незнайомого чоловіка інформацію з обмеженим доступом ДМСУ за 500 гривень. Інформація містилася на компакт-диску та флеш-накопичувачі об'ємом 2 Гб. Чоловік сказав, що інформацію можна перепродати за заробити гроші. До цього він домовлявся із своїм знайомим ОСОБА_2 про купівлю та продаж інформації з обмеженим доступом, щоб таким чином заробити. Тоді ж на ринку повідомив ОСОБА_2, що у нього є база даних з інформацією з обмеженим доступом ДМСУ. 20 січня 2009 року йому на мобільний телефон зателефонував ОСОБА_2 і сказав, що знайшов покупця інформації. 22 січня 2009 року близько 12 години ОСОБА_2 знову зателефонував і вони домовилися зустрітися. ОСОБА_2 підійшов до його торгівельного місця № 6 в ряді № 35 і сказав, що через кілька хвилин покупець буде у кафе "Чілі-Бар". Коли він зайшов у кафе, там були ОСОБА_2 та незнайомий чоловік на ім'я ОСОБА_6. Він присів за столик, дістав диск та флеш-накопичувач з базою даних

ДМСУ і повідомив, що інформація на цих носіях. Ціну він та ОСОБА_2 обговорили раніше - 1 500 гривень. За його вказівкою ОСОБА_6 передав гроші ОСОБА_2, потім попросив перевірити диск та флеш-накопичувач. ОСОБА_6 встановлював базу даних на ноутбук, а він говорив пароль та давав консультації щодо її встановлення та введення паролю. Коли ОСОБА_2 пішов з кафе, його затримали працівники СБУ. Він усвідомлював, що інформація, яку він та ОСОБА_2 продавали, призначена для обмеженого кола користувачів та є інформацію з обмеженим доступом, і розумів, що їхні дії незаконні, але таким чином хотів покращити матеріальне становище.

Підсудний ОСОБА_2 показав, що наприкінці грудня 2008 року на території книжкового ринку "Петрівка" ОСОБА_1 повідомив, що має інформацію з обмеженим доступом ДМСУ, яку можна збути за 1 500 гривень. До цього вони домовлялися про придбання з метою продажу бази даних з інформацією з обмеженим доступом. 20 січня 2009 року на ринку він зустрівся з наглядно знайомим чоловіком на ім'я ОСОБА_6, який повідомив, що його цікавить база даних ДМСУ. Він, у свою чергу, запропонував придбати її за 1 500 гривень. Оскільки у ОСОБА_6 не було грошей, домовилися зустрітися 22 січня 2009 року. У призначений день близько 12 години на мобільний телефон зателефонував ОСОБА_6 з наміром придбати інформацію, але він повідомив, що інформації не має і запропонував зустрітися на книжковому ринку "Петрівка". Після цього зателефонував ОСОБА_1 і сказав, що знайшов покупця. Того ж дня о 12 годині 30 хвилин зустрівся з ОСОБА_6 і вони зайшли в кафе "Чілі-Бар", куди через 10 хвилин зайшов ОСОБА_1 та приніс інформацію з обмеженим доступом, яка містилася на диску формату DVD та флеш-накопичувачі. ОСОБА_1 передав диск з інформацією ОСОБА_6, потім з флеш-накопичувача скопіював інформацію на ноутбук ОСОБА_6, а флеш-накопичувач передав йому. ОСОБА_1 показав ОСОБА_6, як встановити базу даних на ноутбук, повідомив цифровий код, необхідний для розархівації бази, а він взяв у ОСОБА_6 гроші в сумі 1 500 гривень та залишив приміщення кафе. З цих грошей 500 гривень відклав собі, а 1 000 гривень мав віддати ОСОБА_1 Але коли під час затримання тікав від працівників СБУ, викинув 1 000 гривень, тому вилучено у нього було тільки 500 гривень. Він усвідомлював, що інформація, яку він та ОСОБА_1 продавали, призначена для обмеженого кола користувачів та є інформацію з обмеженим доступом. Злочин вчинив у зв'язку з тяжким матеріальним становищем.

Враховуючи те, що підсудні не оспорюють фактичні обставини справи і судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності їх позицій, заслухавши думку учасників судового розгляду та роз'яснивши їм зміст та правові наслідки застосування ст.299 КПК України, суд визнає недоцільним дослідження інших доказів у справі.

Суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у вчиненні злочину доведена повністю, та кваліфікує умисні дії кожного з підсудних за ч.2 ст.361-2 КК України як несанкціонований збут інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах та на носіях такої інформації, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства, вчинений за попередньою змовою групою осіб.

Призначаючи підсудним покарання, суд враховує, що вони вчинили умисний злочин середньої тяжкості, особи підсудних. ОСОБА_1 раніше притягувався до кримінальної відповідальності, але судимість погашена, не працює, за місцем проживання характеризується позитивно. ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності притягується вперше, не працює, за місцем проживання характеризується позитивно.

Обставинами, що пом'якшують покарання, суд визнає щире каяття підсудних та активне сприяння розкриттю злочину.

Обставин, що обтяжують покарання, не встановлено.

Суд призначає ОСОБА_1 та ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі з конфіскацією технічних засобів, за допомогою яких було здійснено несанкціонований збут інформації з обмеженим доступом, але з урахуванням осіб підсудних та обставин справи вважає, що їх виправлення можливе без відбування покарання і підсудних слід звільнити від відбування основного покарання з випробуванням на підставі ст.75 КК України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.321, 323, 324 КПК України, суд

засудив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.3612 КК України, і призначити йому покарання у виді позбавлення на строк 2 /два/ роки з конфіскацією технічних засобів, за допомогою яких було здійснено несанкціонований збут інформації з обмеженим доступом, які є власністю винних осіб, - диска формату DVD+R № МТР 668 ME 01135039-3 та портативного електронного накопичувача інформації "Kingmax" № 02С KDD6MM 07110406-Н, які зберігаються при кримінальній справі.

На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком 2 /два/ роки, якщо він протягом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.

На підставі ст.76 КК України зобов'язати ОСОБА_1 не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання та роботи, періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.

ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.361-2 КК України, і призначити йому покарання у виді позбавлення на строк 2 /два/ роки з конфіскацією технічних засобів, за допомогою яких було здійснено несанкціонований збут інформації з обмеженим доступом, які є власністю винних осіб, - диска формату DVD+R № МТР 668 ME 01135039-3 та портативного електронного накопичувача інформації "Kingmax" № 02С KDD6MM 07110406-Н, які зберігаються при кримінальній справі.

На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_2 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком 2 /два/ роки, якщо він протягом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.

На підставі ст.76 КК України зобов'язати ОСОБА_2 не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання та роботи, періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.

Речові докази - гроші в сумі 500 /п'ятсот/ гривень однією купюрою серії ГН № 3725185, які зберігаються у ФШВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області (квитанція № 011797 від 11.03.2009 року), -повернути за належністю ГУ СБУ у м. Києві та Київській області; гроші в сумі 49 /сорок дев'ять/ гривень, 100 /сто/ грошових одиниць Узбекистану, 100 /сто/ карбованців, 5 /п'ять/ євро, 2 /дві/ крони, 1 /один/ долар США, належні ОСОБА_2, які зберігаються у ФІНВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області (квитанція № 011797 від 11.03.2009 року), - повернути ОСОБА_2; гроші в сумі 2 222 /дві тисячі двісті двадцять дві/ гривні, 1 /один/ долар США, належні ОСОБА_1, які зберігаються у ФІНВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області (квитанція № 011798 від 11.03.2009 року), - повернути ОСОБА_1; мобільний телефон "Nokia N 81-1" imei НОМЕР_1 з карткою оператора "Київ-Стар". належний ОСОБА_1, який зберігається при кримінальній справі, - повернути ОСОБА_1; мобільні телефони "Nokia 6230І" imei НОМЕР_3 з карткою оператора "Life", "Nokia 6233" imei НОМЕР_2 з карткою оператора "Київстар", належні ОСОБА_2, які зберігаються при кримінальній справі, - повернути ОСОБА_2; відеокасети "JVC" та "Sony", які зберігаються при кримінальній справи, - зберігати при справі.

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь НДЕКЦ при ГУ МВС України в м. Києві за проведення експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів по 706 /сімсот шість/ гривень 32 /тридцять дві/ копійки з кожного. Одержувач платежу: НДЕКЦ при ГУ МВС України в м. Києві, р/р 35226002000466 в УДК у Київській області, МФО 821018, код 25575285 (За проведення експертизи та дослідження).

Запобіжний захід ОСОБА_1 та ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили залишити без зміни - підписку про невиїзд з постійного місця проживання.

На вирок може бути подана апеляція до Апеляційного суду м. Києва через Оболонський районний суд м. Києва протягом 15 діб з моменту його проголошення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація