Судове рішення #11476157

  

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

19 жовтня 2010 року                               м. Київ                                        П-326/10

Суддя Вищого адміністративного суду України Ханова Раїса Федорівна, вирішуючи питання про прийняття


адміністративного позову        ОСОБА_1

до                                                            Президента України

провизнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,


           

                                                            ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 13 квітня 2009 року звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Президента України, в якій просив:

-          визнати дії відповідача щодо не розгляду його звернення від 24.10.2008 року та направлення його на розгляд до Черкаської обласної державної адміністрації протиправними;

-          зобов’язати відповідача відшкодувати моральну шкоду в розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень;

-          зобов’язати відповідача відшкодувати матеріальну шкоду в розмірі 16000 (шістнадцять тисяч) гривень відповідно до статті 1177 Цивільного кодексу України;

-          зобов’язати відповідача надати обґрунтовану відповідь на звернення від 24.10.2008 року;

27 квітня 2009 року ОСОБА_1 збільшив позовні вимоги в частині стягнення моральної шкоди: просив зобов’язати відповідача відшкодувати моральну шкоду в розмірі 12000 (дванадцять тисяч) гривень.

14 квітня 2009 зазначена позовна заява залишена Черкаським окружним адміністративним судом (суддя Лічевецький І.О.) без руху з мотивів її невідповідності нормам статті 106 КАС України.

Ухвалою від 30 квітня 2009 року Черкаського окружного адміністративного суду позовна заява повернута ОСОБА_1 на підставі пункту першого частини 3 статті 108 КАС України.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2009 року, зазначену ухвалу скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

За правилами виключної предметної підсудності, що закріплені частиною четвертою статті 18 КАС України, а також відповідно до норм статті 171-1 КАС України, яка визначає особливості провадження в окремій категорії адміністративних справ, справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності зокрема Президента України підсудні Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції (КАС в редакції Закону № 2453-6 від 07.07.2010 р.).

Частиною п’ятою статті 171-1 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:

1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;

2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії.

Зазначені норми процесуального закону визначають вичерпний перелік спорів, віднесених до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції, а також особливості провадження в зазначеній категорії адміністративних справ, що відрізняє їх від загального порядку провадження.

Таким чином, загальні правила щодо можливості заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою і підсудні одному адміністративному суду, встановлені статтею 21 КАС України, не можуть застосовуватись до спеціального порядку розгляду справ Вищим адміністративним судом України як судом першої інстанції.

Отже, вимоги про відшкодування шкоди, заявлені в одній позовній заяві із вимогами про визнання дій Президента України протиправними, зобов’язання вчинити дії не підлягають розгляду Вищим адміністративним судом України як судом першої інстанції. Такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного судочинства.

За правилами пункту першого частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання Президента України відшкодувати матеріальну та моральну шкоду не підвідомчі суду адміністративної юрисдикції, а тому в цій частині відсутні підстави для відкриття провадження у справі.

Позовна заява про оскарження дій Президента України щодо не розгляду звернення позивача від 24.10.2008 року та зобов’язання надати обґрунтовану відповідь на зазначене звернення за формою та змістом відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України. Цей спір підсудний Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції.

 Керуючись статями 4-12, 18, 21, 109, 114, 171-1, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1.          Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України про зобов’язати відповідача відшкодувати матеріальну та моральну шкоду.

2.          Роз’яснити ОСОБА_1, що заявлені ним вимоги про зобов’язання відповідача відшкодувати матеріальну та моральну шкоду належить розглядати в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.

3.          Роз’яснити ОСОБА_1 що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

4.          Відкрити провадження у справі № П-326/10 за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання дій щодо нерозгляду звернення протиправними, зобов’язання надати обґрунтовану відповідь на звернення.

5.          Розпочати підготовче провадження по справі, в межах якого

-        позивачу протягом п’яти днів з моменту отримання даної ухвали надати суду:

5.1  докази направлення 24.10.2008 року звернення до Президента України та копію вказаного звернення;

-        запропонувати відповідачу протягом п’яти днів з моменту отримання даної ухвали:

5.2.          надати письмові заперечення проти адміністративного позову та докази, якими він обґрунтовує заперечення (зокрема щодо реагування на звернення позивача від 24.10.2008 року), оригінали для огляду та належним чином засвідчені копії документів з метою долучення до справи;

5.3.          оригінал довіреності представника та документ, що підтверджує його особу (для огляду).

6.          Надіслати копії даної ухвали особам, які беруть участь у справі, разом з інформацією про їхні права та обов’язки. Відповідачу надіслати копії позовної заяви та доданих до неї документів.

7.          Адміністративна справа розглядатиметься Вищим адміністративним судом України у складі п`яти суддів.

Ухвала набирає чинності з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.





Суддя                                                                         Р.Ф. Ханова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація