Справа № 2-а-720-2010 рік
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2010 року Замостянський районний суд м. Вінниці
в складі: головуючого судді Луценко Л.В.,
при секретарі Мамошук І.В.,
за участю: представника позивача – Олексієнко О.І.,
представника відповідача – Довженко О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору, -
В С Т А Н О В И В :
19 липня 2010 року до суду з позовом звернулося Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору .
Позовні вимоги мотивовані тим, що на адресу головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 09 липня 2010 року надійшла постанова підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Вінницькій області від 30.06.2010 року про закінчення виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 2-а-1222/06, виданого 02.07.2006 у справі за позовом ОСОБА_5, до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а також постанова від 30.06.2010 року про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 850,00грн. за невиконання в строк для добровільного виконання виконавчого листа 2-а-1222/06, виданого 02.07.2006 у справі за позовом ОСОБА_5.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, розглянувши вищезазначену постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 30 червня 2010 року та вважає її безпідставною і необґрунтованою.
Позивач враховуючи те, що Замостянський районний суд м. Вінниці розглядав та виносив рішення по вищевказаній адміністративній справі, стосовно перерахунку та виплати недоотриманої суми пенсії ОСОБА_5, тому звернувся з даною позовною заявою до суду.
В судовому засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області підтримав позовні вимоги та просив суд визнати дії підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області протиправними та скасувати постанову від 30 червня 2010 року про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 850 грн.
Представник відповідача Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області в судовому засіданні заперечив проти заявленого позову та просив суд відмовити у його задоволенні.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КАС України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом, як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача, в даному випадку головного управління.
Судом в процесі розгляду справи досліджено та встановлено, що на адресу головного управління надійшла постанова про заміну сторони виконавчого провадження та вимога державного виконавця №44/9 від 21.06.2010 року по виконанню виконавчого листа №2-а-1222/06, виданого 02.07.2006 року Замостянським районним судом м. Вінниці з терміном виконання до 28 червня 2010 року.
Головне управління негайно відреагувало на зазначений факт, а саме виконало вимогу державного виконавця в термін який був наданий для виконання та повідомило державного виконавця про повне фактичне виконання виконавчого листа №2-а-1222/06 та проведено перерахунок підвищення пенсії, як учаснику бойових дій з урахуванням змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність починаючи з 01.07.2003 року та в подальшому, також проведено перерахунок та виплату недоплаченої суми підвищення до пенсії як учаснику бойових дій, з урахуванням перерахунку з минулий час відповідно до рішення суду та чинного законодавства.
Також Головним управлінням було перевірено матеріали пенсійної справи та з’ясовано те, що постанова Замостянського районного суду м. Вінниці від 12 липня 2006 року № 2-а-1222/06 виконана в повному обсязі Вінницьким обласним військовим комісаріатом ще 08.08.2006 року з 01.07.2003 року по 30.06.06 року та 28.12.2006 з 01.07.06 року по 31.12.2006 року.
Відповідно до постанови Замостянського районного суду м. Вінниці у справі № 2-а-1222/06, позов задоволено та зобов'язано Вінницький обласний зійськовий комісаріат провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_5, з урахуванням змін розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність починаючи з 01 липня 2003 року.
Отже дана постанова Замостянського районного суду у справі №2-а-1222/06 за позовом ОСОБА_5 містить зобов'язання для Вінницького обласного військового комісаріату. Відповідно до ч. І ст.50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач і відповідач, ст. 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, які набрали законної сили, обов'язкові для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для осіб органів, підприємств, установ та організацій, посадових осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Тому боржник Вінницький обласний військовий комісаріат виконав рішення суду ще в 2006 році.
Однак, державним виконавцем не було взято до уваги вищезазначені обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 7 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати в своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Отже, незважаючи на всі обставини головне управління 25 червня 2010 року надала відповідь на вимогу державного виконавця та повідомило підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області про виконання вищезазначеної постанови в повному обсязі головним управлінням та Вінницьким обласним військом комісаріатом в 2006 році, а тому, вважаємо, що підстав для стягнення з Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області виконавчого збору немає.
Відповідно ч. 5 ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про стягнення виконавчого збору не пізніше ніж наступного дня після її винесення надсилається боржнику і може бути оскаржена до суду в 10- денний строк.
Однак, постанова про стягнення виконавчого збору від 04.06.2010р. надійшла на адресу головного управління лише на дев'ятий день з моменту її винесення, що підтверджується датою на штампі вхідної кореспонденції, чим порушено вищезазначену норму закону.
Отже, Відповідно до ч. І ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, першим боржником за вказаним виконавчим листом був Вінницький обласний військовий комісаріат у якого строк для виконання був майже три роки, однак постанова суду ним не була виконана, і жодних заходів примусу до боржника державним виконавцем здійснено не було і жодних наслідків для Вінницького обласного військового комісаріату це не мало, а головним управлінням виконавчий лист виконаний в повному обсязі, та в термін який був наданий для добровільного виконання.
Вказане свідчить про порушення державним виконавцем вимог ст.ст. 24, 30 Закону України « Про виконавче провадження» .
З огляду на викладене суд вважає, що постанова старшого державного виконавця від 30 червня 2010 року про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 850 гри. не відповідає вимогам Закону і підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 6-12, 159-163 КАС України, ст.ст. 7, 30, 46, 50, 55, 85 Закону України „Про виконавче провадження", суд -
П О С Т А Н О В И В :
А дміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору – задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області – неправомірними.
Скасувати постанову старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області від 30 червня 2010 року про стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виконавчого збору в розмірі 850 грн. за невиконання в строк для добровільного виконання боржником виконавчого листа № 2-а-1222/06.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Замостянський районний суд м. Вінниці шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти діб з моменту її проголошення.
Суддя: