Судове рішення #11456861

№ 2-5547/2010 р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

20 вересня 2010 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого судді                                                    Іванова І.П.,

при секретарі                                                             Іншаковій О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління  Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька та відноситься до 2-ї категорії осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон), особам, які віднесені до 2-ї категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Просить суд визнати протиправними дії Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону. Зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату, як постраждалому внаслідок  Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, згідно вимог ст.ст. 50, 51 Закону з розрахунку не нижче 1 мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01.06.2007 р. по 01.06.2010 р. в сумі 5571.90 грн. з урахуванням проведених виплат. Зобов’язати відповідача призначити йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров*ю згідно вимог ст.ст. 50, 51 Закону. Також просив стягнути з відповідача на його користь судові витрати на інформаційне-технічне забезпечення в сумі 120 грн. та витрати, пов’язані з оплатою правової допомоги у розмірі 500.00 грн.

Представник відповідача в судове засідання не з’явилась. Надала до суду заперечення проти позову згідно яких позовні вимоги не визнала, пояснивши, що щомісячна додаткова пенсія позивачу нараховується на підставі Постанови КМУ № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до таких висновків. В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2-ї категорії, у зв’язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька, отримує пенсію за віком, призначену згідно ст. 55 Закону. Щомісячна додаткова пенсія позивачу нараховується на підставі Постанови КМУ № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. Позивач звернувся з заявою до начальника управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька з приводу перерахування пенсії. Відповіддю начальника управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька йому було в цьому відмовлено.  

Відповідно до ст. 51 Закону особам, віднесеним до 2-ї категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Таким чином, при визначені додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, треба керуватися тільки Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постановами Кабінету Міністрів України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов’язану з реалізацією права на соціальний захист неприпустимості обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії  громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного Суду України зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 № 8-рп/99, від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 17.03.04р.№ 7-рп/2004р., від 01.12.2004р. № 20-рп/2004р). Проаналізувавши правові позиції обох сторін, суд робить висновок про те, що дії відповідача є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст. 51 Закону.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120.00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. 51 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 10, 11, 60, 84, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, -  

ВИРІШИВ:  

Позов ОСОБА_1, - задовольнити.  

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в нарахуванні та виплаті щомісячної  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % прожиткового

мінімуму  для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.06.2007 року по 01.06.2010 року недоотриману щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька встановити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % прожиткового  мінімуму  для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.06.2010 року.

Стягнути за рахунок коштів Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120.00 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення .

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація