Судове рішення #11454156

Справа № 2-7582/10

 2010 рік                                                                                                            

           

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«14» вересня 2010 року                              

Свердловський міський суд, Луганської області в складі:  

головуючого  судді                             Колтун В.А.,

при секретарі                                       Буренко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Свердловськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ, Луганської області про визнання ді     й неправомірними та стягнення недосплаченої пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся  до суду з позовом і  в обґрунтовування своїх вимог пояснив, що  він отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжував працювати. 09.08.2010 року вона звернулася за перерахунком пенсії з додаванням 24 місяців страхового стажу та заробітку за відповідний період. Тому, як управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області для проведення перерахунку по стажу і заробітку було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік - 1197,91 грн., а це зменшило розмір його пенсії, управлінням було проведено перерахунок  пенсії тільки з додаванням стажу. Такий перерахунок управлінням йому було проведено.

Частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (в редакції Закону України N 107-VI від 28.12.2007 року встановлює, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.   При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Для перерахунку пенсій у 2010 році повинен використовуватись показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.), як це визначено п. 2 ч. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

В порушення вказаної норми відповідач при проведенні перерахунку його пенсії застосував показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. Саме це є причиною зменшення розміру його пенсії за результатом проведеного перерахунку.

На його письмову заяву щодо проведення перерахунку із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43 грн., позивачем була отримана відмова від УПФУ в м. Свердловську.

Вказані обставини підтверджуються копіями розпорядження та розрахунку заробітної плати, відповіддю УПФУ в м. Свердловську. Він вважає такі дії відповідача незаконними, такими, що порушують його права.

У зв’язку з чим позивач просить суд постановити рішення, яким визнати незаконними дії відповідача щодо відмови проведення перерахунку моєї пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43грн. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області здійснити перерахунок та виплату моєї пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43грн., починаючи з 01.08.2010 року.

Позивач у судове засідання надав заяву, у якій позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, просить справу розглянути за його відсутності.

 Представник відповідача надала заперечення, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки його позовні вимоги необґрунтовані і суперечать нормам діючого законодавства України.

Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловськ, Луганської області, та отримує пенсію за віком.

09.08.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку, оскільки після призначення пенсії він продовжує працювати, але йому було відмовлено, оскільки йому було проведено перерахунок пенсії було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Основні  положення  щодо реалізації  конституційного права  громадян на отримання соціального забезпечення регламентовані Законом України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне  страхування».  

          Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії із врахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону.  

Законом України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік” було внесено зміни до   ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та передбачено проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення розділу ІІ ?несення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, було визнано неконституційними, тим самим відновлено попередню редакцію ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Посилання відповідача на те, що після визнання неконституційними внесених змін до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення про відновлення її попередньої редакції не приймалось, є безпідставним, оскільки визнання положення нормативного акта неконституційним автоматично тягне за собою припинення дії вказаного положення, і додаткового рішення з цього приводу не   потребується.  

Крім того, після винесення вищезазначеного Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року Кабінетом  Міністрів України було прийнято Постанову № 530 від 28.05.2008 року, якою було  встановлено механізм перерахунку пенсії працюючого пенсіонера. Згідно з підпунктом 3 п. 11 вказаної постанови «у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжував працювати,проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового  стажу  після  призначення  (попереднього  перерахунку) пенсії  незалежно  від  перерв  у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу,  зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої  заробітної  плати працівників  у  середньому  на  одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено  страхові внески та  яка  відповідно  до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

 Отже, вказана норма постанови передбачає, що перерахунок пенсії проводиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу  із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. На сьогоднішній день вказане положення нормативно- правового акту неконституційним не визнавалось і  є діючим.  

Відповідач, заперечуючи проти позову,  посилається  саме на постанову КМУ №530 від 28.05.2008 року. Проте, всупереч  вказаному, перерахунок пенсії позивача був проведений із використанням   показника  середньої заробітної плати працівників  в цілому  по Україні за 2007 рік ( 1197,91) грн.,  замість аналогічного  показника  року, який передує року перерахунку пенсії, а саме:   2009 рік  1650 грн.43 коп..  

   Твердження   відповідача, що при  перерахунку  позивачу  розміру пенсії, були застосовані  вимоги   п.11 Постанови КМУ  № 530 не відповідають дійсності.  

    Законного обґрунтування, чому  саме   відповідачем порушені  вимоги п.п.3.п.11  Постанови КМУ № 530,   відповідачем не  надано.  

У відповідності  до ч.2 ст. 6 Конституції України  органи  законодавчої, виконавчої та судової   влади здійснюють свої   повноваження    у встановлених Конституцією   межах  і відповідно до законів   України.

     Судом  встановлено, що  позивач   звертався  до відповідача   із вимогою перерахувати  пенсію за віком з використанням  показника  середньої заробітної плати  по Україні за  2009 рік,  але    йому  було  відмовлено.  

     В зв’язку з цим, суд вважає незаконними дії відповідача при перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, тобто в сумі 1197,91 грн., скільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії до відповідача у лютому                2010  року, та вважає за необхідне зобов’язати    відповідача  здійснити перерахунок   пенсії  позивачу із застосуванням   показника  середньої  заробітної плати на одну  застраховану  особу  в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі  1650 грн. 43 коп.,  оскільки він звернувся за перерахунком пенсії в 2010 році. У відповідності зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії до 15.08.2010 року. Тому відповідач має провести такий перерахунок пенсії з 01.08.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, ст. ст. 10,11, 60, 212, 214 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в                м. Свердловську, Луганської області  щодо відмови проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43грн.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43грн., починаючи з 01.08.2010 року.

         На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Луганської області.

         Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу  не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

         Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація