Судове рішення #11452426

2а-212/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

12 жовтня  2010 року                                                                                 м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді – Микуляк П.П.

при секретарі – Король К.І.

з участю позивачки ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН Ужгородської міської ради - Томчані С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов’язання проведення  виплати державної допомоги   по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов’язання проведення  виплати державної допомоги   по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи його тим, що вона є матір’ю неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в  УПСЗН Ужгородської міськради   де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст.15 Закону України  “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, однак всупереч зазначеній нормі відповідачем їй нараховується та виплачується допомога в розмірі значно меншому, ніж прожитковий мінімум, що порушує її гарантоване державою та Конституцією України право на допомогу у встановленому розмір. З даного приводу в червня 2009 р. вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку зазначеної допомоги, але відповіді не отримала, а тому за захистом свого права вона змушена звернутись до суду.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги уточнила та просила суд визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міськради щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 02.04.2010 р., зобов’язати відповідача зробити перерахунок нарахованих їй сум цієї допомоги відповідно до Закону України  “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” до рівня не менше від прожиткового мінімуму на місяць, стягнути з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь недоплачену допомогу за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 02.04.2010р.

Представник відповідача УПСЗН Ужгородської міської ради Томчані С.В. в судовому  засіданні  позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними, оскільки виплата ОСОБА_1  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку УПСЗН Ужгородської міськради в період 01.01.2008 р. - 02.04.2010 р. проводилась у відповідності до вимог законодавства, без обмеження прав позивачки.

Крім того, представник вважає, що ОСОБА_1 пропущено строк звернення до суду, що є підстав для залишення її позову без розгляду.  

Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до висновку, що в задоволенні уточненого адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з свідоцтва про народження  серії НОМЕР_1, виданого 11.04.2007 р.  міським відділом реєстрації актів цивільного стану Ужгородського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області  року  ОСОБА_1 являється матір’ю малолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, де в період з травня 2007 року по 02.04.2010 р. отримувала допомогу  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст. 1 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Одним з видів державної допомоги сім’ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку призначують і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) - (п.3 ч.1 ст.3, ст.4 Закону)

Відповідно до положень ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (у редакції від 22.03.2001 року № 2334-ІІІ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч.2 ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного  Суду  у справі (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема  норми абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII “Прикінцеві положення ” Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років складає: з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року – 470 грн.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1  всупереч ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. отримувала  допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не на рівні прожиткового мінімуму, що дає підстави вважати дії відповідача - УПСЗН Ужгородської міської ради щодо  призначення позивачці в зазначений  в період такої допомоги у розмірі, нижчому за встановлений законом розмір  прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та відмову у проведенні перерахунку призначеної допомоги неправомірними.

Що стосується виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  за період з 01.01.2008 р. по 02.04.2010 р. (день коли дитині виповнилось три роки), суд зазначає, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік…” ст..15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладено в наступній редакції “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.”

 Пункт 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладений наступним чином: “ Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008 року – 50 відсотками, з 01.01.2009 року - 75 відсотками, з 01 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.”

З довідки УПСЗН Ужгородської міської ради №354 від 27.07.2009 р. слідує, що ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  в розмірі 144,10 грн. Тобто, зазначена допомога позивачці в період з 01.01.2008 р. по 02.04.2010 р. нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та положень Закону України “Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності” № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн..

Суд не може прийняти до уваги посиланнями позивачки ОСОБА_1 на рішення Конституційного Суду України  №6-рп-2007 від 09.07.2007 року, яке містять  визначення про те, що закон про Державний бюджет України не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, оскільки рішення на предмет конституційності змін внесених Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік…” до ст..15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в 2008 р., 2009 р., а також 2010 р. не розглядалось, у встановленому порядку конституційними не визнавались.

На підставі наведеного, суд вважає, що в період з 01.01.2008 р. по 02.04.2010 році   право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також розмір цієї допомоги врегульовувалися насамперед положеннями Закону України “Про допомогу сім'ям з дітьми”, як спеціального закону, що був чинним у цей період. Відповідач по справі належним чином та відповідно до вимог Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” та Закону України “Про допомогу сім'ям з дітьми” виконав свій обов'язок перед позивачем, та діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає.

Разом з тим слід зазначити, що у відповідності до ст. 99 КАС України (в редакції на момент звернення позивачки до суду) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 до суду за захистом свого порушеного права звернулась 10 серпня 2009 року, що стверджується  вхідним штампом суду, з клопотання про поновлення їй строку звернення до суду позивачка не зверталась.

Частиною 1 статті 100 КАС України визначено, що адміністративний позов, поданий до суду після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється  ухвала.

Враховуючи наведене, суд вважає, вимоги позивачки ОСОБА_1 щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з квітня 2007 р. по 09.08.2008 року слід вирішує окремим процесуальним документом.

Керуючись ст.22 Конституції України, ст.15 Закону України  “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”,  ст.ст.17, 99, 100, 158,159, 160, 163, 185, 186 КАС України, суд, -    

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні уточненого адміністративного позову ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради  про визнання неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міськради щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років за період з 10.08.2008 року по 02.04.2010 р., зобов’язання відповідача зробити перерахунок нарахованих їй сум цієї допомоги відповідно до Закону України  “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” до рівня не менше від прожиткового мінімуму на місяць за вказаний період та  стягнення з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10.08.2008 р. по 02.04.2010 р. - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..

Суддя:                                                                                                           Микуляк П.П.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація