Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2010 р. справа № 2а-21417/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача Совтус О.М.,
представника відповідача Матченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кіровської об’єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки терміном на 5 робочих днів та про спонукання надати документи, -
В С Т А Н О В И В:
Кіровська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки терміном на 5 робочих днів та про спонукання надати документи, мотивуючі свої вимоги наступним.
ТОВ «Техресурси» перебуває на податковому обліку в Кіровській ОДПІ з 21.10.2004.
Податковим органом, згідно із п. 1 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» було видано наказ від 27.08.2010 № 86 про проведення позапланової виїзної перевірки з питань взаємовідносин товариства з ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529) за квітень 2010 року та із ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488) за травень 2010 року та виписано направлення на перевірку від 27.08.2010 № 32 терміном на 5 робочих днів з 27.08.2010.
При виїзді на адресу товариства посадові особи відповідача не допустили фахівців інспекції до позапланової перевірки, про що посадовими особами відповідача було складено Акт № 176/23/30364980 від 27.08.2010 про не допуск до проведення позапланової документальної перевірки й складено протоколи від 27.08.2010 про адміністративні правопорушення відносно посадових осіб відповідача за ст. 163-3 КУпАП. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки вважає, що проведення позапланової перевірки можливе лише при наявності рішення суду щодо її проведення. Крім того, податковим органом нещодавно проводилась планова перевірка ТОВ «Техресурси». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Техресурси» зареєстроване 26.10.1999 виконавчим комітетом Кіровської міської ради, ЄДРПОУ 30364980, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 7).
27.08.2010 начальником Кіровської ОДПІ прийнято наказ № 86 “Про проведення позапланової виїзної перевірки”, з питань взаємовідносин підприємства з ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529) за квітень 2010 року та із ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488) за травень 2010 року та виписано направлення на перевірку від 27.08.2010 № 32 терміном на 5 робочих днів з 27.08.2010.
Як вбачається з Акту про відмову у допуску до перевірки від 27.08.2010 № 176/23/30364980, у допуску до проведення позапланової виїзної перевірки посадовим особам Кіровської ОДПІ було відмовлено.
У протоколах про адміністративне правопорушення від 27.08.2010, складених на директора товариства ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4 у графі пояснення к порушенню вказано, що до перевірки перевіряючі недопущені, оскільки в них вже проводилась перевірка, а згідно вимог законодавства її проведення можливе лише один раз на рік.
У відповідності до п. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” встановлений обов’язок платника податків і зборів (обов’язкових платежів) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.
Отже, допуск посадових осіб державних податкових органів для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), надання з цього приводу відповідних пояснень, виконання інших вимог податкових органів є обов’язком платника податку в силу вказаних вище положень закону.
Згідно із ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Відповідно до приписів ст. 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Отже, посадовими особами позивача були вчинені усі передбачені законом дії, необхідні для початку проведення перевірки відповідача з метою дотримання вимог податкового законодавства з питань взаємовідносин підприємства із ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529) за квітень 2010 року та із ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488) за травень 2010 року. Однак, всупереч обов’язку, встановленого ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” відповідач до проведення перевірки посадових осіб позивача не допустив.
Таким чином, оскільки у відповідача були відсутні передбачені законом підстави для недопуску посадових осіб Кіровської ОДПІ до проведення позапланової виїзної перевірки, суд вважає за доцільне поновити порушене право позивача.
Крім того суд зазначає, що позивачем некоректно викладені позовні вимоги щодо надання дозволу на проведення перевірки, у зв’язку з чим вважає за доцільне вказати, що належним способом захисту порушеного права буде зобов’язати товариство з обмеженою відповідальністю «Техресурси» допустити посадових осіб Кіровської ОДПІ до проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» з питань взаємовідносин підприємства з ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529) за квітень 2010 року та із ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488) за травень 2010 року терміном на 5 робочих днів.
Щодо позовних вимог стосовно спонукання товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» виконати певні дії, а саме: надати до Кіровської ОДПІ документи по ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529), ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488): реєстри отриманих податкових накладних за квітень, травень 2010 року, документи, які підтверджують транспортування товарно-матеріальних цінностей, матеріальні звіти, інформацію щодо стану розрахунків на останню звітну дату, інформацію щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, інформацію щодо використання отриманих ТМЦ (послуги) у подальшому, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).
Положення п. 4 ч. 1 ст. 11 вказаного Закону надають право органу державної податкової служби запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право також при проведенні перевірок вилучати у підприємств, установ та організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та зборів (обов'язкових платежів), а при проведенні арешту активів платника податків на підставі рішення суду - вилучати оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який скріплюється підписами представника органу державної податкової служби та платника податків, і залишенням копій таких документів платнику податків. Забороняється вилучення у суб'єктів господарської діяльності документів, що не підтверджують факти порушення законів України про оподаткування.
Ці положення п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону надають право органам державної податкової служби вилучати у підприємств, установ та організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та зборів (обов'язкових платежів) у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, при проведенні перевірок, а також вилучати оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який скріплюється підписами представника органу державної податкової служби та платника податків, і залишенням копій таких документів платнику податків при проведенні арешту активів платника податків на підставі рішення суду.
Вищевикладені положення Закону України «Про державну податкову службу в Україні» не наділяють органи державної податкової служби правом витребувати копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів від підприємств, установ та організацій письмовим запитом або в судовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог Кіровської об’єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси».
Крім того, суд також зазначає про безпідставність посилань позивача на п. 5 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", як на підставу своїх позовних вимог, оскільки п. 5 ч. 6 ст. 11-1 цього Закону визначає одну з підстав для проведення позапланової виїзної перевірки, а не наділяє органи державної податкової служби правом витребувати копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів шляхом направлення письмових запитів.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки терміном на 5 робочих днів та про спонукання надати документи, - задовольнити частково.
Зобов’язати посадових осіб товариство з обмеженою відповідальністю «Техресурси» (ЄДРПОУ 30364980) допустити посадових осіб Кіровської ОДПІ до проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Техресурси» з питань взаємовідносин підприємства з ТОВ «Глорія-трейд» (ЄДРПОУ 30100420), ТОВ Донтрансторг» (ЄДРПОУ 36061529) за квітень 2010 року та із ТОВ «Мінерва» (ЄДРПОУ 31184627), ТОВ «Гранд-контакт» (ЄДРПОУ 36811488) за травень 2010 року терміном на 5 робочих днів.
У задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 15 жовтня 2010 року.
Повний текст постанови складений 19 жовтня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.