Судове рішення #11445165

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

        

ПОСТАНОВА

Іменем України


05.10.10Справа №2а-2294/10/9/0170



   Окружний  адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С., при секретарі Павленко Н.О.

          розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом  Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,                             

за участю представників:

позивача – не з’явився;

відповідача – не з’явився;

Обставини справи: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим про відмову у знятті з податкового обліку та відмову видачі відповідної довідки, зобов’язання відповідача зняти фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) з податкового обліку, зобов’язання відповідача видати ОСОБА_1 довідку про зняття з податкового обліку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.02.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.10.2010 року первинного відповідача по справі замінено на належного - Джанкойську об’єднану державну податкову інспекцію АР Крим.

Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 05.10.2010 року, не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи до неявку сторін у судове засідання, приймаючи до уваги достатність доказів, наявних в матеріалах справи, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

                                                      ВСТАНОВИВ:

          ОСОБА_1 13.01.2006 року зареєстрована Нижньогірською районною державною адміністрацією АР Крим як фізична особа-підприємець, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2 від 13.01.2006 року (а.с.6).

          Згідно з довідкою № 8 від 17.01.2006 року (а.с.41) Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим позивача 17.01.2006 року взято на облік як платника податків за № 8 (а.с.41).

          Позивачем 27.05.2009 року до Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим було надано заяву про списання неправомірно нарахованої суми у розмірі 13251,34 грн., оскільки постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.12.2008 року рішення про стягнення вказаної суми скасовано (а.с.43), а також заяву про зняття з податкового обліку у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності (а.с.8).

          Листом від 05.06.2009 року № 1625/А(К) (а.с.10) Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі АР Крим позивачу було повідомлено про те, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума у розмірі 13251,34 грн., нарахована по акту документальної перевірки, не підлягає списанню. В листі позивачу також було роз’яснено про те, що він має право оскаржити в суді рішення контролюючого органу  про нарахування податкового зобов’язання.           

          Вважаючи дії Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим щодо відмови зняти з податкового обліку та видати відповідну довідку протиправними, ОСОБА_1 звернулось з позовом до суду про їх оскарження.

          Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

          Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані  діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України.

          Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень,  суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи  прийняті (вчинені) ним  рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 46 цього Закону державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (ч.3 ст. 46 Закону).

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням передбачений ст. 47 Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відповідно до ч.1 якої для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Згідно з ч. 9 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа

- підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;

- свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;

- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);

- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості;

- довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, враховуючи вимоги ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», позивач звернувся до Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим з заявою про зняття з податкового обліку. Проте, інспекцією було відмовлено у знятті позивача з податкового обліку, у зв’язку з наявною у нього сумою податкового боргу у розмірі 13251,34 грн.

Судом встановлено, що сума податкового боргу у розмірі 13251,34 грн. виникла у позивача за результатами проведеної документальної перевірки.

Так, в період з 30.01.2008 року по 05.02.2008 року Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі АР Крим на підставі направлення № 51 від 30.01.2008 року, наказу № 39 від 30.01.2008 року (а.с.51) було проведено позапланову документальну перевірку дотримання позивачем вимог податкового та валютного законодавства України за період з 17.01.2006 року по 04.10.2006 року.

За результатами проведеної перевірки було складено акт № 114/17-1/3009216325 від 06.02.2008 року (а.с.27-31), в якому зафіксовано порушення позивачем ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб’єктів малого підприємництва» в частині заниження об’єму виручки від реалізації товарів, одержаної за І-IV квартали 2006 року на 628892,14 грн.; ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» в частині заниження валових доходів, отриманих за період з 17.01.2006 року по 04.10.2006 року.

На підставі акту перевірки відповідачем 22.02.2008 року прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.02.2008 року № 0001991700/0, в якому визначено суму податкового зобов’язання позивача у розмірі 13251,34 грн. (а.с.33).

Сума податкового боргу у розмірі 13251,34 грн. була внесена Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі АР Крим до особового рахунку позивача.

Визначення податкового боргу наведено у п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та з метою забезпечення оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби згідно з чинними нормативно-правовими актами України, наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за № 843/11123, затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється державною податковою службою України (далі по тексту – Інструкція).

Згідно з п. 3.1 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Нарахуванню в особових рахунках платників підлягають:

- податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником;

- податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства;

- пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання;

- відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань;

- непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (п.4.1 Інструкції).

Згідно з п.п. 4.2.2. п. 4.2 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 № 253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за                     № 567/5758.

Відповідно до п. 11.5 Інструкції 11.5. сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.

Облікові операції скасування зазначених податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені здійснюються на підставі рішення керівника (заступника керівника) податкового органу датою прийняття такого рішення (п.п.4.2.4 п.4.2 Інструкції).

          Як вбачається з матеріалів справи постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.12.2008 року у справі № 2-а-3858/08/1 за позовом прокурора Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми відмовлено.

          Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 08.05.2009 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.12.2008 року у справі № 2-а-3858/08/1 залишено без змін (а.с.11-13).

          З тексту ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 08.05.2009 року вбачається, що в ході судового розгляду справи було встановлено неправомірність дій Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим щодо донарахування ОСОБА_1 у податковому повідомленні-рішенні № 0001991700/0 від 22.02.2008 року податкового зобов’язання у розмірі 13251,34 грн.

          Враховуючи зазначене вище, приймаючи до уваги, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено неправомірність нарахування позивачу суми податкового зобов’язання розмірі 13251,34 грн., відповідач повинен був здійснити відповідні дії, передбачені Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється державною податковою службою України, щодо списання з особового рахунку позивача суми податкового боргу у розмірі 13251,34 грн.

          Відповідно до п. 8.9 Інструкції про порядок обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 19.02.1998 року № 80, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за № 172/2612 (далі по тексту – Інструкція № 80), зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, відповідному для платників податків - юридичних осіб. На фізичних осіб - підприємців поширюється дія пунктів 8.1 - 8.8 цього Порядку.

Особливістю є лише те, що фізична особа після прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності подає до органу державної податкової служби, у якому вона зареєстрована як платник податків, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 8), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП (додаток 6); оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою N 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.

Відповідно до п.п.8.2.1. п. 8.2 Інструкції № 80 у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.

Якщо платником податків подавалась заява за формою N 8-ОПП, то після проведеної перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами з податків, зборів (обов'язкових платежів), які контролюються органами державної податкової служби, підрозділ обліку та звітності органу державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою N 22-ОПП (додаток 16) та передає її до підрозділу обліку платників податків для направлення відповідальній особі платника податків (п.п.8.3.1 п.8.3 Інструкції № 80).

          Таким чином, зняття особи з податкового обліку є наслідком проведення державною податковою інспекцією певної процедури, передбаченої Інструкцією № 80. Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог вказаної Інструкції Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі АР Крим за заявою позивача форми          № 8-ОПП було проведено перевірку, в ході судового розгляду справи встановлено відсутність заборгованості з податків, зборів (обов’язкових платежів), у зв’язку з чим у відповідача відсутні підстави для відмови позивачу у знятті з податкового обліку.

          Що стосується вимог позивача про видачу довідки про зняття його з податкового обліку, то суд зазначає, що така довідка видається податковою службою після внесення відповідних відомостей до реєстраційної бази даних державної податкової служби. За таких умов, вимоги щодо  видачі довідки про зняття з податкового обліку суд вважає передчасними.

          Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно з п.п.3.5.2. п.3.5 Інструкції № 80 у разі ліквідації чи реорганізації органу державної податкової служби, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж адміністративних одиниць (районів, міст) чи інших, незалежних від платника податків об'єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган державної податкової служби, що відповідає місцю обліку платника податків, здійснюється зняття з обліку платника податку в одному органі державної податкової служби та взяття на облік у іншому відповідному органі державної податкової служби. У таких випадках перелік платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затверджується відповідною державною податковою адміністрацією в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

          Приймаючи до уваги те, що наказом Державної податкової адміністрації в АР Крим № 113 від 05.03.2010 року припинено юридичну особу - державну податкову інспекцію в в Нижньогірському районі шляхом приєднання до Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції, яка є її правонаступником, всі необхідні дії щодо зняття з податкового обліку ОСОБА_1 мають бути виконані Джанкойською об’єднаною державною податковою інспекцією.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167  КАС України, суд  

                                                                         ПОСТАНОВИВ:

 1.Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим щодо відмови у знятті з податкового обліку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

3. Зобов’язати Джанкойську об’єднану державну податкову інспекцю в АР Крим зняти фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) з податкового обліку.

4. В іншій частині позовних вимог – у позові відмовити.

У разі неподання  апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

  Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.  

Суддя                                                                          Цикуренко А.С.

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація