Судове рішення #11436651

                                       

    __________________________________________________________________________                                                

                                                                                                                 

                                                                                                                              Справа № 2-4668/10.                        

                              РІШЕННЯ

                     ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                         

4 жовтня 2010 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого-судді:      Сватаненка В.І.

за участю секретаря      Забегловської Ю.Г.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ІНГОСТРАХ» -   «Про стягнення страхової виплати за договором особистого страхування», -

                           

                                                        ВСТАНОВИВ:

21.04.2010 року позивач звернулась до суду з позовом, який у подальшому був уточнений, до відповідача про стягнення страхової виплати за договором особистого страхування, по якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача та її неповнолітньої доньки страхове відшкодування по 1/3 частині кожному від суми 72720 грн., що становить 24240 грн. кожному, а також понесені позивачем витрати по оплаті юридичних послуг у розмірі 3200 грн. та судові витрати у розмірі 120 грн., посилаючись на те, що її чоловіком був укладений з відповідачем договір особистого страхування, та після настання страхового випадку – ДТП, внаслідок якої її чоловік  загинув, позивач та їх спільна донька є спадкоємцями, але відповідач відмовляється здійснити страхову виплату.

Представник позивача позовні витяги свого довірителя підтримав у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, заперечував проти його задоволення, посилаючись на те, що страхова компанія ставить під сумнів, що ДТП, у якому загинув чоловік позивача мало місце не через не порушення застрахованою особою ПДР України, оскільки, якщо ДТП мало місце через таке порушення ПДР його загибель не може вважатись страховим випадком, за який передбачена страхова виплата.

Суд, вислухавши доводи, думку та пояснення учасників судового розгляду, ознайомившись та дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.

Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та такими, що стосуються страхового відшкодування, та урегульовані положеннями ЦК України, положеннями Книги шостої ЦК України – Спадкове право, Главою 86 – Спадкування за законом, ст. 1261 ЦК України – Перша черга спадкоємців за законом, та Главою 87 – Здійснення права на спадкування, та Законом України «Про страхування».

По справі встановлені наступні фактичні обставини.

Судом було встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народилась донька – ОСОБА_3 (а.с.36).

14.08.2006 року між ОСОБА_2 та ЗАТ «СК «Інгострах» було укладено договір особистого страхування (а.с.4) строком на один рік, відповідно до якого страховим випадком є смерть застрахованої особи, яка настала внаслідок нещасного випадку, зі страховою сумою 72720 грн.

Договір страхування – це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Особисте страхування – це галузь страхування, в якій предметом страхових відносин виступають життя, здоров‘я та працездатність людини. Особисте страхування поєднує ризикову та зберігаючу функції. Особисте страхування розділяється на страхування життя та страхування від нещасних випадків.

Застрахована особа – це особа, яка бере участь в особистому страхуванні, предметом страхового захисту якого є життя, здоров'я і працездатність застрахованої особи. 3астрахована особа може бути одночасно і страхувальником. 3астрахована особа має право у передбачених договором випадках отримати обумовлену відповідним договором страхування страхову виплату.

1.08.2007 року на автодорозі «Одеса-Мелітополь» мало місце ДТП за участю автомобіля марки «Мерседес-Бенс», державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2, який внаслідок ДТП загинув.

Будучи спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення страхової виплати після смерті її чоловіка, але отримала письмову відмову з посиланням на те, що не являється страховим випадком дії, які виникли внаслідок порушення застрахованою особою норм та правил безпеки праці та правил дорожнього руху (а.с.9).

10.08.2007 року постановою слідчим СВ Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області було відмовлено у порушенні кримінальної справи, у якій було зазначено, що ДТП 1.08.2007 року відбулося внаслідок порушення водієм ОСОБА_2 ПДР, але будучи незгодною з вказаною постановою, позивач оскаржила її у встановленому законом порядку.

У подальшому СВ було проведено нове розслідування, допитані свідки, проведене авто технічне дослідження, на підставі яких 6.07.2009 року постановою начальника СВ Нижньосірогозького РВ УМВС України в Херсонській області було відмовлено у порушенні кримінальної справи, у якій було зазначено, що під час ДТП 1.08.2007 року в діях водія ОСОБА_2 порушень ПДР не встановлено (а.с.6-8).

 Таким чином, судом було встановлено, що 1.08.2007 року, дійсно, стався страховий випадок під час якого застрахована особа ОСОБА_2 помер в наслідок нещасного випадку, у зв’язку з чим відповідач – страхова компанія зобов’язаний здійсни ти страхову виплату спадкоємцю ОСОБА_2 – позивачу та їх спільній доньці, 2006 року народження, в інтересах якої виступає її мати – позивач.

Страхове відшкодування - сума, що виплачується відповідно до умов договору страхування страховиком страхувальнику або вигодонабувачу за договором особистого страхування.

Страховий випадок - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі. Страховий ризик - обставини, внаслідок яких може статися страховий випадок. 

Підставою для оплати страхових виплат є акт розслідування випадку за встановленими формами.

Представником відповідача була надана суду службова записка складена у вересні 2010 року, з якої вбачається, що страховик до теперішнього часу не встановив чи були порушенні ПДР ОСОБА_2 під час ДТП 1.08.2007 року чи ні (а.с.27-29).

Тобто страховою компанією не було надано суду жодного належного письмового допустимого та обґрунтованого доказу, що смерть застрахованої особи під час ДТП не є страховим випадком, а тому у суду немає підстав для відмови у задоволенні позовних вимог позивача, яка також дії в інтересах неповнолітньої доньки.

Страхова сума – це грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку. За умовами вищезазначеного договору особистого страхування така сума становить 72720 грн.

 У страховика виникає відповідальність у разі смерті особи, яка застрахована.

 Згідно до ст. 6 Закону України «Про страхування», страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи.  

Страхування життя – підгалузь особистого страхування, в якому об’єктом страхових відносин можуть бути майнові інтереси, що не суперечать законодавству Україні, пов’язані з життям застрахованого, що здійснюється на підставі добровільного укладеного договору між страховиком і страхувальником.

З матеріалів справи вбачається, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, спадкоємцями якої в рівних частках, тобто по 1/3 частині, є його дружина – позивач ОСОБА_1, їх неповнолітня донька ОСОБА_3, 2006 року народження, та мати померлого, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 1.06.2009 року (а.с.35).

Відповідно до положень ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який пережив, та батьки.

З урахуванням наведеного, суд має підстави для задоволення позовних вимог.

Саме позивач з донькою мають визнаватись спадкоємцями в рівних частках, що успадковують частину страхової виплати, при цьому судом береться до уваги й та обставина, що передбачені законом підстави для усунення позивача від права на спадкування /ст. 1224 ЦК України/ відсутні.

Одночасно, позивач надала суду копію квитанції про оплату нею юридичних послуг у розмірі 3200 грн., по яку вона була вимушена звернутись, у зв’язку з протиправною та необґрунтованою відмовою відповідача здійснити страхову виплату на користь позивача (а.с.10).

Зазначені витрати суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача, а також суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 1/3 частину від страхової суми 72720 грн., яка становить 24240 грн., а також 1/3 частину від страхової суми – 24240 грн. на користь доньки застрахованої особи, яка загинула, в інтересах якої виступає її мати – позивач.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого майнового права.

В Україні діє принцип верховенства права.

Суд, виконавши всі вимоги цивільно-процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові  наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 11, 15, 209, 212, 213, 214, 215, 223, 294  ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 988, 990 ЦК України, суд, -                    

                                         ВИРІШИВ :

 

  Позов ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ІНГОСТРАХ» - «Про стягнення страхової виплати за договором особистого страхування» - задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ІНГОСТРАХ» (код ЄДРПОУ 33248430; п/р 26507050000686 в ПриватБанку, МФО 305299) на користь ОСОБА_1 в якості страхового відшкодування 24240 грн.; 24240 грн. в якості страхового відшкодування в інтересах малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; 3200 грн. у відшкодування вартості юридичних послуг; 120 грн. відшкодування ІТЗ, а всього стягнути 56800 грн.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ІНГОСТРАХ» ( код ЄДРПОУ 33248430; п/р 26507050000686 в ПриватБанку, МФО 305299 в дохід держави судові витрати 568 грн.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя :      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація