Справа №2-3074/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2010 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого – судді Іващенко В.М., при секретарі Сулимі І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області про перерахунок пенсії,–
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 календарний рік. Просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня виникнення права на перерахунок пенсії, а саме з 01.01.2010 року
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що в 2010 році звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу і заробітної плати не менше ніж за 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, оскільки, після призначення пенсії продовжує працювати. Відповідач провив перерахунок пенсії застосувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, у той час, як відповідно до вимог чинного законодавства, відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік. В зв’язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач не з’явився, просив суд розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не з’явився, справу просив розглянути за його відсутності, надав до суду письмові заперечення проти заявленого позивачем позову, в яких, в задоволенні позову просить відмовити, посилаючись на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рн/2008 зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. В зв’язку з зазначеними обставинами, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій відповідачем проводились відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, згідно якого перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати і в 2010 році звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу та заробітної плати, отриманих ним після призначення пенсії.
Відповідач, здійснив позивачеві перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, відмовивши тим самим позивачу у перерахунку пенсії із застосуванням показника за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. При цьому, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року внесені зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року визнані неконституційними.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, ч. 4 ст. 42 Закону діяла в редакції до 28 грудня 2007 року, та не передбачала перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Право позивача на перерахунок пенсії на час його звернення до відповідача визначалось пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
З викладеного вбачається, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області, щодо застосування під час здійснення перерахунку пенсії позивачеві у 2010 році показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за попередній календарний 2009 рік, є неправомірними, оскільки прямо суперечать вимогам пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії в 2010 році, отже, відповідно до викладеної норми, відповідач зобов’язаний був використати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників за 2009 рік, тобто за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Положення пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 є діючими, а тому відповідач мав їх неухильно виконувати, і жоден нормативний акт не давав підстави відповідачу використовувати для обчислення пенсії позивачеві показник середньої заробітної плати за 2007 рік, а лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01 від 11 березня 2009 року, яким відповідачеві дано роз’яснення, у цьому випадку не підлягав до застосування, оскільки він не є законодавчим актом і прямо суперечить вищезазначеній нормі.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Статті 8, 22, 64 Конституції України закріплюють принципи верховенства права та гарантованості конституційних прав і свобод, забороняють при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.
Таким чином, відповідач порушив право позивача на перерахунок пенсії і порушене право позивача має бути відновлене. Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку пенсія вже була призначена, тому з урахуванням задоволення вимоги про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням для обчислення пенсії визначеного у встановленому порядку показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, як календарного року, що передує року перерахунку пенсії, суд зобов’язує відповідача виплатити на користь позивача різницю між перерахованою та фактично виплаченою сумами.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, ст.ст. 10,11, 60, 88, 209, 213-215 ЦПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області щодо не здійснення щомісячного нарахування та виплати пенсії, ОСОБА_1, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області провести перерахунок та виплату пенсії, ОСОБА_1, відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», з часу її звернення з відповідною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 календарний рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ Кіровоградської області на користь позивача понесені ним судові витрати в сумі 45 грн. 50 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Світловодський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя Світловодського
міськрайонного суду В.М.Іващенко
- Номер: 6/362/180/15
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3074/10
- Суд: Васильківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Іващенко Віталій Миколайович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.12.2015
- Дата етапу: 22.12.2015
- Номер: 6/766/326/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3074/10
- Суд: Херсонський міський суд Херсонської області
- Суддя: Іващенко Віталій Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.04.2019
- Дата етапу: 25.04.2019