Справа № 2-498
2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 жовтня 2010 року Городищенський районний суд
Черкаської області
в складі :
головуючого Голосій А.В.
при секретарі Горідько Г.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городище цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності та розподіл спадкового майна , третя особа – Городищенська державна нотаріальна контора,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності та розподіл спадкового майна , третя особа – Городищенська державна нотаріальна контора. Обґрунтовуючи свою позовну заяву позивачка посилається на те, що вона являється рідною дочкою ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_1 матір позивачки померла, внаслідок чого відкрилася спадщина на її майно. До спадкової маси входить: житловий будинок по АДРЕСА_1, земельна частка (пай) та грошові заощадження. Заповіт на випадок своєї смерті ОСОБА_5 не залишила, а тому спадкоємцями за законом після померлої ОСОБА_4 являються: позивачка, її рідна сестра ОСОБА_2 та рідний брат ОСОБА_3 – відповідачі по справі. Позивачка у встановлений законом строк звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини. Проте відповідачка ОСОБА_2 перешкоджає позивачці у реалізації права спадкоємиці після померлої матері, тому вона змушена звернутися до суду з даним позовом.
У судовому засіданні позивачка та її представник позов підтримали, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просять здійснити розподіл спадкового майна та визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\3 його частину.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги не визнали, посилаючись на відсутність права у ОСОБА_1 на спадкування після померлої їхньої матері.
Державний нотаріус Городищенської державної нотаріальної контори Бідна М.О. не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, вважає, що позов обґрунтований, документально підтверджений та підлягає до задоволення із наступних підстав. У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в порядку ст.ст.1258, 1261 ЦК України являються спадкоємцями після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї матері ОСОБА_4 у с. Старосілля Городищенського району Черкаської області. До спадкового майна входить житловий будинок по АДРЕСА_1, земельна частка (пай) та грошові заощадження. Спадкоємці реалізували свої права спадкоємців і у відповідності до ч.1 ст.1269 ЦК України звернулися особисто до Городищенської державної нотаріальної контори у встановлені ст. 1270 ЦК України строки із заявами про прийняття спадщини. Проте ОСОБА_2 в порядку ст.. 1224 ЦК України звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення її від права спадкування за законом, посилаючись на ухилення останньої від надання допомоги спадкодавцеві, у задоволенні якого їй було відмовлено. Даний факт встановлений рішенням Городищенського районного суду від 30 березня 2009 року, а тому є преюдиційним і доказуванню не підлягає.
Так, ст. 1261 ЦК України закріплює коло суб»єктів, віднесених законодавцем до першої черги спадкоємців за законом. Доведено, що сторони даного судового розгляду пов»язані близькістю родинних стосунків, є спадкоємцями за законом першої черги після померлої своєї матері ОСОБА_4 і ніхто з них не позбавлений права спадкування. У частині 1 ст. 1278 ЦК України закріплено загальне положення про те, що частки кожного із спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Заповіт про розподіл часток між спадкоємцями, ОСОБА_4 за життя не складала. Частина друга даної статті зазначає, що кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі. В даному випадку до спадкування після померлої ОСОБА_4 закликається декілька, а саме три спадкоємці і у них виникає право спільної часткової власності на все майно, що входить до складу спадщини. Розмір частки може бути змінений лише за власним волевиявленням спадкоємців.
Суд, співставляючи зазначені фактичні обставини справи та об»єктивно і у відповідності до ст.212 ЦПК України досліджені в судовому засіданні всі докази , приходить до висновку про поділ спадкового майна після померлої ОСОБА_4 дотримуючись положення ч.1 ст. 1278 ЦК, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними із визначенням за позивачкою права на належну їй 1\3 частину спадкового майна, як спадкоємиці за законом першої черги після померлої матері.
У відповідності до ст.88 ЦПК України суд стягує на користь позивача судові витрати, пов»язані зі сплатою ним при пред’явленні позову. Суд також приходить до висновку про зменшення компенсації витрат на правову допомогу, оскільки сама позивачка в судовому засіданні заявила меншу суму витрат на правову допомогу, ніж зазначила у позовній заяві.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 30, 60, 212, 213,215, 294 ЦПК України, ст.ст.. 1258, 1261, 1278 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності та розподіл спадкового майна задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\3 частину спадкового майна після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Старосілля Городищенського району Черкаської області ОСОБА_4.
Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 671 ( шістсот сімдесят одна) грн сплачених нею судових витрат у солідарному порядку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні в 10 – денний строк з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення виготовлений 12.10.2010 року.
Суддя:
Секретар:
Рішення суду набрало законної сили «__» ________ 2010 року, оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 2-498 за 2010 рік у Городищенському районному суді Черкаської області.
Суддя:
Секретар: