Судове рішення #11423406

Справа № 2-1094

2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

11 жовтня  2010 року                       Тельманівський районний суд Донецької області

у складі:     головуючого судді                     Ольховської О.В.,

при секретарі                         Папаяні С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду смт. Тельманове цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області про зобов’язання вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1  звернулася  до суду з вище зазначеним позовом,  в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі здійснити перерахунок  розміру пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії,  за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2008 рік у розмірі 1573 гривні  99 копійок. Позивачка посилається на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області, є працюючим пенсіонером. У вересні 2009 року  вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати  за 2007 рік (із розрахунку 1197 гривень 91 копійки), хоча на підставі ст. 40, 42  Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мав би бути застосований показник середньої заробітної плати за 2008 рік – 1573,99 гривень. Вважає, що посилання відповідача на Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 року безпідставне, оскільки і у вказаній постанові йде мова про показник середньої заробітної плати працівників по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. На підставі викладеного, позивач просить суд зобов’язати відповідача вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії у відповідності з ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".      

    Сторони в судове засідання не з’явились. Позивачка надала заяву про розгляд справи за її відсутності, на позові наполягала. Представник відповідача у запереченні на позовну заяву просив про розгляд справи без участі представника управління, позов не визнав. У письмовому запереченні на позовну заяву позивачки пояснив що, дійсно  ОСОБА_1   знаходиться на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком. Розмір пенсії ОСОБА_1  з 01.09.2009 року  склав 1534,16 грн. Також представник відповідача вказує, що законодавством України не передбачено автоматичного відновлення дії норми, яка втратила чинність на підставі нормативно-правового акту, який було визнано у подальшому неконституційним. Натомість, старий закон, що втратив юридичну чинність, тільки за спеціальною вказівкою нового нормативного акту, може поширювати свою дію на відповідні правовідносини.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, перерахунки пенсій в 2009 році проводяться з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону застосовується для числення пенсій за 2007 рік.

Частиною четвертою статті 42 Закону України № 1058 було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону України № 1058.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Тому просить в позові відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що справу можливо розглянути за відсутності сторін і приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1   знаходиться на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком. Розмір пенсії ОСОБА_1   на теперішній час становить 1564,41 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії   визначається за формулою:   Зп = Зс Х (Ск/К, де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України № 1058 враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць; К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано  коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Також встановлено, що позивачу перерахунок пенсій проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України № 1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). При призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд визнає, що при перерахунку пенсії позивачу, відповідач повинен був виходити з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2008 рік у сумі 1573,99 грн.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005 та у рішенні №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

З урахуванням вищевикладеного, суд визнає, що дії Управління ПФУ щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2008 рік у сумі 1573,99 грн. – неправомірними.

Вказаний перерахунок Управлінню ПФУ необхідно провести з 01.09.2009 р. на підставі наступного:

Так у відповідності зі ст. 45  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1   звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Тельманівському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії 02.09.2009 року, тому перерахунок призначеної пенсії необхідно проводити з 01 вересня 2009 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов’язати Управління ПФУ перерахувати позивачу пенсію з 01 вересня 2009 року відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески  та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2008 рік у сумі 1573,99 грн. та виплатити недоотриману у зв’язку з неправильним перерахунком суму.

За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 статті 88 ЦПК України передбачено, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Вивчивши матеріали справи та враховуючи характер позовних вимог, сума витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, яка повинна бути стягнута з відповідача на користь позивача складає 37 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 3, 8, 10, 15, 60, 88, 213-215 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області про зобов’язання вчинити дії щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії  - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області щодо відмови   ОСОБА_1   у перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2008 рік у сумі 1573,99 грн. - неправомірними.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області перерахувати ОСОБА_1   пенсію відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України №  1058-IV від 09.07.2003 року „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням   показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески  та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2008 рік у сумі 1573,99 грн. та виплатити недоотриману у зв’язку з неправильним перерахунком суму з 01 вересня 2009 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області на користь   ОСОБА_1  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Донецької області через Тельманівський районний суд протягом десяти днів з дня  його проголошення.   Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення,  можуть  подати апеляційну скаргу протягом десяти днів  з дня отримання  копії  цього рішення.

Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація