У К Р А Ї Н А
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
________________________________________________________________________________
Справа № 2-а- 1426 /10/1070
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2010 року м.Київ
Київський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Штогуна С.Г.,
секретаря судового засідання Кожем’яко М.Д.,
з участю представників сторін:
від позивача – Фіалко Н.В.,
від відповідача – не прибув,
від третьої особи – Овсієнко Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Вишгородської міської ради Київської області до Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Технічний ліцей Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, Вишгородська міська рада Київської області (далі – позивач), звернувся в суд з позовом до Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області (далі – відповідач), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Технічний ліцей Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області (надалі по тексту – третя особа) про визнання незаконними дій відповідача – проведення державної реєстрації змін до статуту Технічного ліцею Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області, внесених 22.03.2007 року за №13341050001002088, скасування цих реєстраційних дій відповідача та зобов’язання його внести до Єдиного державного реєстру запису щодо скасування державної реєстрації змін до статуту Технічного ліцею Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області, внесених 22.03.2007 року за №13341050001002088.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 22.03.2007 року відповідачем була проведена державна реєстрація змін до статуту третьої особи та зареєстровано нову редакцію Технічного ліцею.
На думку позивача, реєстрація змін до статуту була проведена із порушенням вимог чинного законодавства та з порушенням прав та інтересів позивача, як засновника та власника Технічного ліцею, оскільки створення, ліквідація, реорганізація та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади є виключною компетенцією позивача. Оскільки відповідач прийняв документи та зареєстрував зміни до статуту Технічного ліцею без відповідного дозволу позивач вважає, що державна реєстрація цих змін та реєстрація нової редакції статуту третьої особи не незаконною. Позивач також вказав, що про такі дії відповідача дізнався лише 30.07.2009 року, тому вважає, що ним не був пропущений строк звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, повідомлявся судом про час та місце розгляду справи.
Представник третьої особи проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши подані суду письмові докази, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.82 ЦК України юридичні особи залежно від порядку їх створення поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього кодексу.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про загальну середню освіту», який є спеціальним нормативним актом, який визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвиту системи загальної середньої освіти в Україні, відповідно до освітнього рівня, який забезпечується загальноосвітнім закладом (початкова загальна освіта, базова загальна середня освіта, повна загальна середня освіта), існують різні типи загальноосвітніх навчальних закладів І, ІІ, ІІІ ступенів. Школи кожного з трьох рівнів ступенів можуть функціонувати разом або самостійно.
До загальноосвітніх навчальних закладів належать, зокрема, ліцей – загальноосвітній навчальний заклад ІІІ ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 18 Закону України «Про освіту», який є галузевим законом у сфері освіти, навчальні заклади створюються органами державної виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадянами відповідно до соціально – побутових, національних, культурно – освітніх потреб у них за наявності необхідності матеріально – технічної, науково – методичної бази, педагогічних кадрів.
Навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній формі власності, мають статус державного навчального закладу.
Згідно з вимогами ч.3 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту», рішення про створення гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл – інтернатів), заснованих на комунальній формі власності, приймаються за поданням відповідних органів управління освітою, Радою міністрів Автономної республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області від 09.09.1997 року №203 «Про відкриття технічного ліцею НТУУ «КПІ» в м.Вишгороді був створений Технічний ліцей Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут», який являється юридичною особою публічного права, є загальноосвітнім навчальним закладом, який має статус державного та затверджені статутні документи даної юридичної особи.
Судом встановлено, що Технічний ліцей зареєстрований 04.11.1997 року Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 №068974.
Рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області №209 від 27.07.2001 року зареєстровано нову редакцію статуту Технічного ліцею.
Судом також встановлено, що до відповідача відповідно до вимог ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» 22.03.2007 року для проведення державної реєстрації змін до установчих документів «Технічного ліцею НТУУ «КПІ» Вишгородської міської ради» директором були подані реєстраційна картка (форми №3), свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, оригінал установчих документів, копія банківської квитанції про внесення реєстраційного збору, два примірники установчих документів у новій редакції та наказ відділу освіти Вишгородської районної державної адміністрації №103 – з від 21.03.2007 року.
У запереченні проти позову відповідач підтвердив, що поданий статут дійсно не був підписаний засновниками юридичної особи, оскільки чинним законодавством не передбачена така вимога до установчих документів публічного права.
Так, згідно з вимогами ч.5 ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» установчі документи юридичної особи, а також зміни до них викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим органом публічного права, розпорядчим актом уповноваженого органу.
Відповідно до абз. 2 ч.5 ст.9 Закону України «Про загальну середню освіту» загальноосвітній навчальний заклад на основі Положення про загальноосвітні навчальні заклади, затвердженого Постановою Кабінету М іністрів від 14.06.2000 р. № 961 розробляє статут, який затверджується власником, для державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладів – відповідним органом управління освітою та реєструється місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування.
Тобто, Технічний ліцей створений рішенням органу місцевого самоврядування – позивачем, проте затвердження статуту належить до компетенції відповідного органу управління освітою, а вимога про підписання статуту його засновниками (часниками) та нотаріальне посвідчення справжності їх підписів в даному випадку не поширюється.
Аналогічна позиція викладена у роз’ясненні Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №6284 від 14.09.2004 року про Порядок утворення юридичних осіб публічного права та затвердження їх статутів (положень).
Таким чином, вказівку позивача на той факт, що відповідач прийняв для державної реєстрації зміни до установчих документів Технічного ліцею Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області, які не були належним чином оформлені суд вважає необґрунтованою.
Водночас судом встановлено, що статут в новій редакції Технічного ліцею Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області був затверджений наказом відділу освіти Вишгородської районної державної адміністрації №103 – з від 21.03.2007 року.
Вимогами ч.11 ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб - підприємців» встановлений вичерпний перелік підстав, за наявності яких державний реєстратор має право залишити подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, а ст. 30 закону – визначні підстави для відмови в проведенні державної реєстрації, проте наведені позивачем підстави не підпадають під жодну із визначених у цих нормах закону.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні реєстраційних дій змін до статуту та при затвердженні нової редакції статуту Технічного ліцею Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області діяв в межах та відповідно до повноважень, визначених згідно із законом.
Одночасно суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Частиною третьою цієї статті встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до суду.
Пунктом першим статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судом встановлено, що оскаржувані позивачем реєстраційні дії відповідача були проведені 22.03.2007 року, до Київського окружного адміністративного суду позивач звернувся лише 21 вересня 2009 року, таким чином позивачем був пропущений строк звернення до суду з даним позовом, а причини для поновлення цього строку суд вважає необґрунтованими.
Враховуючи, що суду не надано належних доказів на підтвердження того, позивачем був пропущений строк звернення до суду з поважних причин, суд вважає, що в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити на підставі частини першої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 97, 100, 158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову Вишгородської міської ради Київської області до Державного реєстратора Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Технічний ліцей Національного Технічного Університету України «Київський політехнічний інститут» Вишгородської міської ради Київської області про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити як у безпідставному.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Г.Штогун
Постанова законної сили не набрала.
Постанова складена в повному обсязі 24 травня 2010 року.