Судове рішення #11416122


категорія №7


  

ПОСТАНОВА

Іменем України


19 жовтня 2010 року Справа № 2а-7845/10/1270


          Луганський окружний адміністративний суд у складі:

   головуючого судді                     Кравцової Н.В.

   суддів:                               Чиркіна С.М.

                                                Матвєєвої В.В.,

  при  секретарі                      Бражник В.І.,

 за участю сторін:

 представника позивача                       ОСОБА_2

                     

 представника  відповідача

Лисичанської міської виборчої комісії         Дубового О.І.

Представника другого відповідача

голови Лисичанської міської виборчої комісії

Юсакової О.П.                                                 не з’явився,

                              

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Луганську  адміністративну справу за позовом  кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправними та скасування постанов від 15.10.2010 № 253, № 254, № 255, №256, № 257, № 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій голови комісії протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство ,-

                                                         В С Т А Н О В И В:


17.10.2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 254 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій голови комісії протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство.

17 жовтня 2010 до Луганського окружного адміністративного суду надійшли адміністративні позови кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій голови комісії протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство, кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 253 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство, кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 257 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство, кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_13 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 255 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство, кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанови від 15.10.2010 № 256 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство

Ухвалою суду від 18 жовтня 2010 року  зазначені позови були об’єднані в одне провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

06 жовтня 2010 ОСОБА_6 постановою Лисичанської виборчої комісії № 79 зареєстрований кандидатом на посаду Лисичанського міського голови від Соціалістичної партії України.

15 жовтня 2010 відповідачем було прийнято постанову № 254 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6, в якій оголошено попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 за порушення вимог частини 6 статті 47 Закону України  «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів організація  і  порядок   проведення   виборів   депутатів».

Підставою для прийняття рішення став акт, складений членами комісії ОСОБА_8, ОСОБА_9 та Бєлухою М.Б. та додані до нього фотографії. У вказаному акті було зазначено, що «під час проведення перевірки було встановлено наявність на вулицях міста Лисичанська (вул.. Красна, біля ринку «Смерічка»; вул.. Свердлова, район стадіону «Шахтар»; вул.. Орджонікідзе, напроти ПТУ № 94) друкованої передвиборчої агітації кандидата на посаду Лисичанського міського голови та кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України – ОСОБА_6 із застосуванням логотипу Соціалістичної партії України. Також членами комісії була встановлена відсутність відомостей про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, що є порушенням ч. 8 ст. 49 вказаного Закону.

У прийнятій постанові відповідача зазначено, що постановою Лисичанської міської виборчої комісії від 29 вересня 2010 року № 10 Лисичанське відділення ВАТ «Ощадбанк», визначено як установу банку України, в якій відкривається рахунок виборчого фонду місцевої організації партії, кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата міського голови на виборах 31 жовтня 2010 року. Згідно довідки Лисичанського відділення ВАТ «Ощадбанк» від 13 жовтня 2010 року, отриманої на запит Лисичанської міської виборчої комісії, з виборчого рахунку кандидата на посаду Лисичанського міського голови від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України ОСОБА_6 не витрачалися кошти на виготовлення політичної реклами кандидата на посаду Лисичанського міського голови від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України ОСОБА_6, що розташована за адресою: м. Лисичанськ, вул.. Орджонікідзе, біля кінотеатру «Родина».

Позивач вважає,  відповідачем прийнято вказану постанову у порушення вимог норм виборчого законодавства та такою, що порушує права та законні інтереси кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 з наступних підстав.

Позивач набув статусу суб’єкта виборчого процесу 06 жовтня 2010 року, а                     з 07 жовтня 2010 року  - право на проведення передвиборної агітації.

Позивач  вважає, що друковані агітаційні матеріали, які зафіксовані у акті від 12.10.2010 не мають ніякого відношення до виборів, оскільки біл-борди, які розташовані по вул.. Орджонікідзе носить характер поздоровлення з 300-річчям міста, якій відзначався 02 вересня 2010 року та був розміщений 28 серпня 2010 року на підставі договору, укладеного 28.08.2010 між фізичною особою ОСОБА_11 та фізичною особою підприємцем ОСОБА_12 Кошти за надані послуги з виготовлення та розміщення поздоровлення були оплачені позивачем 30 серпня 2010 року, тобто до дня набуття статусу суб’єкта виборчого процесу.  Акт про виконання робіт з рекламних послуг складено та підписано 30.09.2010.

Також позивач вказав, що 15 жовтня 2010 року на засіданні комісії при розгляді питання порядку денного за № 10 «Про розгляд матеріалів міської виборчої комісії щодо агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_13 для огляду членам комісії позивачем було надано оригінал договору № 9 щодо надання рекламних послуг, але вказаний договір був проігнорований головою комісії Юсаковою О.П.

Крім того, під час засідання виборчої комісії, на якому був присутній позивач, було встановлено, що трьома членам комісії було сфотографовано біл-борди та з цього приводу складено акт, який не було зареєстровано у журналі вхідної кореспонденції, а було особисто вручено голові комісії Юсаковій О.П., яка внесла це питання до порядку денного. Такі дії голови комісії позивач вважає неправомірними, оскільки порушують порядок роботи комісії, який регламентовано у ст. 28 Закону України № 2487.

Таким чином, позивач вважає, що у комісії не було правових підстав для розгляду акту, складеного трьома членами комісії, а у голови комісії вносити це питання до порядку денного та ставити його на голосування.

Просить суд  визнати протиправними постанови Лисичанської міської виборчої комісії від 15.10.2010 № 253, 254, 255, 256, 257, 258  «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6»; визнати такою, що порушує права і інтереси кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 постанову Лисичанської міської виборчої комісії від 15.10.2010 №253, 254, 255, 256, 257, 258    «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6»;  скасувати, як незаконну, постанову Лисичанської міської виборчої комісії від 15.10.2010 №253, 254, 255, 256, 257, 258  «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6»;  визнати протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство, дії голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни щодо включення до порядку денного засідання 15.10.2010 питання № 10 «Про розгляд матеріалів міської виборчої комісії щодо агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_6М.».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надавши пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача Лисичанської міської виборчої комісії  Дубовий О.І. позов не визнав та пояснив, що 12 жовтня 2010 року членами комісії було зафіксовано порушення  Закону України 2487 кандидатом на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_11, а саме розміщення на вулицях міста Лисичанська друкованої передвиборної агітації без вихідних даних, а саме без  відомостей про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, а також зазначена агітація була здійсненна не за рахунок власних виборчих коштів кандидата, а із інших джерел. 15 жовтня 2010 року на засіданні комісії було розглянуто питання щодо зазначених порушень та винесено позивачу шість попереджень відповідно до ч. 6 статті 45 Закону України № 2487. Кількість попереджень – шість – було винесено  із тих підстав, що було розміщено три плакати із зображенням фотографії кандидата, назви партії та її логотипу у трьох місцях міста Лисичанська та у вигляді трьох поздоровлень із Днем шахтаря, із 300-річчям міста Лисичанська та з Днем визволення Лисичанська.

Вважає, що акт про порушення від 12 жовтня 2010 року, який було складено членами виборчої комісії не є документом у розумінні частини 13 статті 27 Закону України № 2487, тобто не має ознак рішення, а є внутрішнім документом, який просто зафіксував факт порушення. Члени комісії мали право скласти такий акт, оскільки комісія наділена повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням установленого порядку проведення передвиборної агітації.

Щодо дій голови виборчої комісії, представник відповідача зазначив, що всі питання порядку денного було розглянуто на засіданні комісії, досліджені всі документи, які стосувались позивача, крім того позивач ОСОБА_6 був присутній на засіданні комісії, надав свої пояснення та документи, які підтверджували його позицію.

Просив у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.

Представник другого відповідача голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової О.П.  Бєлуха М.Б. у судовому засіданні 18.10.2010 позов не визнав, підтримав пояснення представника Лисичанської міської виборчої комісії Дубового О.І. просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв’язку зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв’язку з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень п.6.ч.2 зазначеної статті Кодексу, поширюється на публічно – правові спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 176 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

 Згідно частини 3 статті 2 КАС України,  у  справах  щодо  оскарження рішень,  дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:      1) на   підставі,   у  межах  повноважень  та  у  спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України;  2) з  використанням  повноваження  з   метою,   з   якою   це повноваження надано;   3) обґрунтовано,  тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);   4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;  6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);   9) з  урахуванням  права  особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

       Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

   Волевиявлення є основою народовладдя та важливою ознакою основ конституційного ладу України. Право народу на безпосереднє виявлення волі, особливо щодо формування органів державної влади, є природним правом.

       Згідно з ч.1.ст 21 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників.

     Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів організація  і  порядок   проведення   виборів   депутатів» № 2487 – VI від 10.07.2010  (далі Закону України № 2487) Верховної   Ради  Автономної  Республіки  Крим,  місцевих  рад  та сільських,  селищних,  міських  голів  (далі  -  місцеві   вибори) регулюються Конституцією  України,  цим та іншими законами України,  а також прийнятими  відповідно  до  них  іншими актами законодавства.

        Відповідно до статті 11 Закону України № 2487 виборчий процес - це здійснення суб’єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.       

           Виборчий процес здійснюється на засадах:

1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;

2) політичного плюралізму та багатопартійності;

3) публічності і відкритості;

4) рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом;

5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності;

7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

          Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.

         Виборчий процес, зокрема, включає заходи по проведенню передвиборної агітації.

Статтею 12 Закону №2487 визначено коло суб'єктів виборчого процесу, до яких відносяться: 1) виборці; 2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України; 3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Згідно ч. 1, 2 статті 20 Закону України № 2487 виборчі   комісії   з   місцевих  виборів  є  спеціальними колегіальними органами,  уповноваженими організовувати  підготовку та   проведення   відповідних  місцевих  виборів  і  забезпечувати додержання та  однакове  застосування  законодавства  України  про місцеві вибори.

Згідно із частиною  3 статті 20 Закону України № 2487 територіальна   виборча   комісія   є   постійно    діючим колегіальним  органом,  що  в  межах  своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.  Члени  територіальної виборчої  комісії  здійснюють  свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку,  передбаченому  цим  Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Повноваження  територіальної виборчої комісії передбачені статтею 25 Закону України 2487, зокрема відповідно до пунктів 13 та 14 частини 9, територіальна виборча комісія  здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради; здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації.

Відповідно ч.1 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону.

Постановою Лисичанської виборчої комісії № 79 від 06.10.2010 ОСОБА_6 зареєстрований кандидатом на посаду Лисичанського міського голови, а тому в розумінні ст.12 Закону № 2487 є суб’єктом виборчого процесу та має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій (а.с. 10, 11).

Відповідно до пункту 19 частини 5 статті 25 Закону України № 2487 міська, районна в місті територіальна виборча комісія  розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення.

Відповідно до ч. 8. статті 27 Закону України № 2487 територіальна,  дільнична виборча комісія на вимогу  трьох її  членів  або  також за рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих  виборів  зобов'язана  розглянути  на  своєму засіданні питання,  що належать до її повноважень,  протягом трьох днів,  але  не  пізніше  дня  місцевих  виборів,  крім   випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 13 статті 27 Закону України №  2487 виборча комісія складає акти та  протоколи.  Акт  комісії засвідчує   певний  факт  або  певну  подію,  виявлені  і  визнані комісією.  Протокол  комісії  встановлює  підсумки   певних   дій, виконаних комісією.  Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках,  передбачених цим Законом,  за формами,  затвердженими Центральною   виборчою   комісією,  та  у  кількості  примірників, встановленій цим Законом.  Акт або протокол  комісії  підписується всіма  присутніми  на засіданні членами виборчої комісії,  підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи   протоколу   мають   право  підписати  присутні  на  засіданні кандидати,  зареєстровані для участі  у  відповідних  виборах,  їх довірені особи, офіційні спостерігачі.

Частиною 6 статті 45 Закону України № 2487 передбачено, що у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.

Як встановлено в судовому засіданні, 15.10.2010 відповідно до порядку денного на засіданні Лисичанської міської виборчої комісії було  розглянуто питання № 10 щодо розгляду матеріалів міської виборчої комісії щодо агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_6

15.10.2010 Лисичанською міською виборчою комісією за результатами розгляду  п. 10 порядку денного винесено постанову № 253, 254, 255, 256, 257, 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6» (а.с. 254).

Підставою для прийняття зазначених постанов  став акт від 12 жовтня 2010 року, складений членами Лисичанської міської виборчої комісії та доданих до нього фотографій, яким зафіксовано, що на рекламному засобі, що знаходиться за адресою: м. Лисичанськ, вул.. Орджонікідзе, біля кінотеатру «Родина», розташована друкована передвиборча агітація кандидата на посаду  Лисичанського міського голови від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України – ОСОБА_6 із застосуванням логотипу Соціалістичної партії України.

Із системного аналізу вищезазначених норм Закону випливає, що територіальна виборча комісія здійснює   контроль за використанням коштів виборчих фондів суб’єктів виборчого процесу, контроль за  дотриманням  установленого  цим Законом порядку проведення передвиборної агітації та у межах своїх повноважень приймає рішення у вигляді протоколу, а акт засвідчує певну подію, або факт.

Таким чином, актом від 12 жовтня 2010 року були зафіксовані конкретні факти і цей документ  у даному випадку носить проміжний характер, як документальна фіксація  конкретного випадку і чітких вимог щодо порядку складання, які б були закріплені законодавчо не має. Остаточне рішення по конкретному випадку порушення законодавства про вибори може бути прийнято тільки на засіданні виборчої комісії, що і було зроблено відповідачем. Наявність чи відсутність зазначеного акту про порушення, чи іншого письмового документу, який би фіксував факт порушення не впливає на можливість розгляду питання про винесення попередження стосовно вчинення певних дій суб’єктами виборчого процесу.

За таких обставин суд не вбачає порушень Закону України  №2487 з боку відповідача Лисичанської міської виборчої комісії або її членів при складанні ними актів від 12 жовтня 2010 року під час перевірки дотримання суб’єктами виборчого процесу вимог закону України про вибори.

Посилання позивача на те, що члени комісії не мають права складати акти про порушення закону суб’єктами виборчого процесу є необґрунтованим  та на увагу не заслуговують.

Згідно частини 1 статті 47 Закону України № 2487 передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за  або  не  голосувати  за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського  голови.  Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації  партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному  виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному,  одномандатному  мажоритарному  виборчому  окрузі, кандидати   на  посаду  сільського,  селищного,  міського  голови, зареєстровані  відповідною  територіальною  виборчою  комісією для участі  у місцевих виборах. Громадяни України мають право вільно і всебічно   обговорювати   політичні,  ділові  та  особисті  якості кандидатів  на  посаду  сільського,  селищного,  міського  голови, кандидатів у депутати.

Частиною 2 статті 47 Закону України № 2487 встановлено, що місцева   організація   партії,  кандидати  у  депутати  в одномандатному,  одномандатному  мажоритарному  виборчому  окрузі, кандидати на посаду сільського,  селищного,  міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з  дня,  наступного  за днем   прийняття   відповідною  територіальною  виборчою  комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського,  селищного,  міського  голови.  Передвиборна  агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці  перед  днем  виборів.

Ведення  передвиборної  агітації  до  початку  і  після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Відповідно до частини 7, 8 статті 50 зазначеного Закону політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів,  яка  спонукає  виборців голосувати  за  або  не  голосувати  за певного суб'єкта виборчого процесу.

    До політичної реклами  належить  використання  символіки  або логотипів  політичної партії,  місцевої організації партії,  яка є суб'єктом виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку місцевої  організації партії,  кандидата в депутати,  кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом видовищних чи інших  публічних  заходів  або привернення уваги до участі у таких заходах місцевих організацій партії чи певних осіб як кандидатів.

     Політична реклама оплачується за  рахунок  коштів  власних виборчих   фондів   місцевої   організації  партії,  яка  висунула кандидатів  у  депутати  в  багатомандатному   виборчому   окрузі, кандидата   на  посаду  сільського,  селищного,  міського  голови, кандидата в депутати.

Як вбачається із частин 1 та 2 статті 49 Закону України № 2487 відповідна територіальна виборча комісія за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, не пізніш як за 16 днів до дня виборів забезпечує виготовлення інформаційних плакатів місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови з розрахунку по два примірники на кожну виборчу комісію. Інформаційні плакати в межах одного виборчого округу мають бути однаковими за формою, розміром, поліграфічним виконанням. Форма, розмір та поліграфічне виконання інформаційних плакатів установлюються відповідною територіальною виборчою комісією. Текст та поліграфічне виконання плакатів погоджується відповідною територіальною виборчою комісією з представником місцевої організації партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатом або його довіреною особою.

Згідно частини 8 статті 49 Закону України № 2487 друкований  агітаційний матеріал повинен містити відомості про установу,  що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних  за  випуск.  Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.

Позивач не заперечує проти того, що до відповідної територіальної виборчої комісії про виготовлення і розміщення друкованих інформаційних та агітаційних матеріалів він не звертався.

Як вбачається із матеріалів справи, 12 жовтня 2010 року членами Лисичанською міською виборчою комісією Луганської області складено акт про встановлення на вулицях міста Лисичанська (м. Лисичанськ, вул.. Красна, біля ринку «Смерічка»; м. Лисичанськ, вул.. Свєрдлова, район стадіону «Шахтар»; м. Лисичанськ, вул.. Орджонікідзе, напроти ПТУ № 94) друкованої передвиборної агітації кандидата на посаду Лисичанського міського голови та кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України – ОСОБА_6 із застосуванням логотипу Соціалістичної партії України. На друкованому агітаційному матеріалі також встановлена відсутність відомостей про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Як вбачається із договору про надання рекламних послуг № 9 від 28.08.2010, укладеного між фізичною особою ОСОБА_11 (Замовник) та фізичною особою – підприємцем ОСОБА_13(Виконавець), остання була зобов’язана за дорученням Замовника здійснювати рекламні компанії в інтересах Замовника на рекламних обладнаннях спеціальної конструкції, а Замовник зобов’язаний сплатити надані послуги (а.с. 23-25).

Згідно додаткової угоди № 1 до договору № 9 від 28.08.2010 період рекламної компанії був визначений з 30.08.2010 по 30.09.2010, тип рекламної конструкції – біл-борд 3х6 (а.с. 25).

30.09.2010 між Замовником та Виконавцем був підписаний акт виконаних робіт  про виконання умов договору, а саме, розміщення реклами 3х6 «Поздоровлення» у період з 01.09.2010 по 30.09.2010.

Таким чином, на момент реєстрації позивача кандидатом на посаду Лисичанського міського голови 06.10.2010 договір № 9 від 28.08.2010 про надання рекламних послуг був виконаний у повному обсязі, а тому  біл-борди з розміщенням реклами «Поздоровлення» не є об’єктом рекламної компанії.

Посилання позивача  на те, що біл-борди не містять будь-якої інформації щодо позивача як суб’єкта виборчого процесу суд до уваги не бере, оскільки біл-борди містять логотип Соціалістичної партії України,  та фотографію позивача, який є кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України та кандидатом на посаду Лисичанського міського голови від Лисичанської міської організації Соціалістичної партії України.

Таким чином, з моменту отримання позивачем статусу кандидата, тобто з 6 жовтня 2010 року зазначена реклама стала передвиборною агітацією, оскільки мала всі необхідні елементи, передбачені частиною 1 статті 47  Закону України № 2487.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України № 2487  місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Зазначений принцип має свій розвиток у частині 7 статті 47 зазначеного закону де вказано, що передвиборна агітація здійснюється з додержанням принципу рівних умов та можливостей.

Згідно частини 6 статті 47 Закону України № 2487 передвиборна  агітація  здійснюється  за рахунок і в межах коштів  відповідного  місцевого  бюджету,  отриманих  як   цільова субвенція з Державного бюджету України, та коштів власних виборчих фондів  кандидатів,  місцевих  організацій  партій,  які  висунули кандидатів   у   депутати  в  багатомандатному  виборчому  окрузі. Використання для передвиборної  агітації  коштів  з  інших  джерел забороняється.

Згідно частини 7 статті 47 Закону України № 2487 передвиборна  агітація  за  рахунок  і  в  межах  коштів відповідного  місцевого  бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного  бюджету  України,  здійснюється з додержанням принципу рівних  умов  та можливостей, що передбачає надання кандидатам, їх довіреним  особам,  місцевим  організаціям  партій,  які  висунули кандидатів  у  депутати в багатомандатному виборчому окрузі, та їх уповноваженим особам за однакову плату одних і тих самих приміщень для   проведення   масових   заходів,  виготовлення  однакових  за кількістю  і  якістю  друкованих інформаційних матеріалів, надання однакових друкованих площ та ефірного часу на радіо і телебаченні.

У судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем оплата за розміщення реклами на  біл-бордах була проведена як фізичною особою 30.08.2010, що підтверджується копією касового ордеру №12 від 30.08.2010.

Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами, рахунок           ОСОБА_6 як кандидата на посаду Лисичанського міського голови був відкритий                 12 жовтня 2010 року.

Тобто, друкована рекламна інформації позивача була виготовлена та розміщена на біл-бордах до початку виборчого процесу та реєстрації позивача кандидатом Лисичанського міського голови, а тому порушення встановлене відповідачем за проведення  позивачем передвиборної агітації  поза межами використання коштів, передбачених для проведення передвиборної агітації за яке може бути винесене попередження кандидату не відповідає  вимогам законодавства про вибори.

За таких обставин, висновок виборчої комісії про порушення позивачем                  частини  6 статті 47 Закону України № 2487 є необґрунтованим та таким, що не відповідає нормам Закону України № 2487,  а  тому рішення № 254, 257 та 258  від 15 жовтня 2010 року про оголошення позивачу попередження за порушення порядку витрачання коштів виборчого фонду кандидата підлягають скасуванню.

Що стосується рішень №№ 253, 255, 256 від 15 жовтня 2010року «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», то суд виходить з наступного.

Як вбачається із  рішень № 253, 255 та 256 винесені вони були на підставі одного акту від 12 жовтня 2010 року, стосуються одного і того ж суб’єкту виборчого процесу та застосовані за відсутність відомостей про установу, що здійснила друк рекламного засобу, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розміщена ця передвиборна агітація була за трьома адресами: місто Лисичанськ вул..Красна біля ринку, місто Лисичанськ вул. Свердлова біля стадіону, місто Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, біля кінотеатру «Родина».

Проаналізувавши зазначені документи та надані сторонами пояснення, суд прийшов до висновку, що позивачем фактично було вчинено одне  порушення Закону України № 2487, а саме порушення порядку виготовлення та розміщення друкованої передвиборної агітації, за яке  повинно бути винесено одне попередження, оскільки порушення встановлені у акті від 12.10.2010 та визначені у оскаржуваних рішеннях за № 253, 255 та 256 від 15.10.2010 пов’язані між собою особою, часом та характером та мали на меті досягнення однієї цілі – здійснення друкованої політичної реклами кандидата на посаду Лисичанського міського голови.

За таких обставин, постанови Лисичанської міської виборчої комісії № 255 та        №  256 від 15 жовтня 2010року «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6» підлягають скасуванню.

Що стосується вимоги позивача щодо визнання дій голови комісії протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство по внесенню до порядку денного на засіданні виборчої комісії 15 жовтня 2010 року питання щодо агітації кандидата ОСОБА_6 на підставі акту від 12 жовтня 2010 року, то суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 27 Закону України № 2487 засідання виборчої комісії скликається головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник. У разі їх відсутності на засіданні комісії або невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні. Територіальна, дільнична виборча комісія на вимогу трьох її членів або також за рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, протягом трьох днів, але не пізніше дня місцевих виборів, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як встановлено  та не заперечується сторонами, на засіданні виборчої комісії 15 жовтня 2010 року під № 10 було поставлено та розглянуто питання щодо агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_13

Як вбачається із протоколу №18 засідання комісії вела голова комісії Юськова О.П. На засіданні комісії був присутній позивач ОСОБА_6 Питання щодо агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_6 було винесено на засідання комісії відповідно до вимог чинного законодавства  на підставі Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів організація  і  порядок   проведення   виборів   депутатів» № 2487. Відповідно до цього закону голова комісії має право і повинна розглянути питання на вимогу  трьох її членів. Такою вимогою був акт про порушення від 12.10.2010 року, складений трьома членами виборчої комісії.

За таких обставин суд не вбачає порушень з боку голови Лисичанської міської виборчої комісії, а вимогу позивача про визнання дій голови зазначеної комісії незаконними вважає такою, що не підлягає задоволенню.  

З огляду на вищевказане, суд вважає  що позовні вимоги кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанов від 15.10.2010 № 253, № 254, № 255, №256, № 257, № 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство підлягають частковому задоволенню.

        Керуючись Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної  Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів організація  і  порядок   проведення   виборів   депутатів» № 2487 – VI від 10.07.2010,  ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


                                                П О С Т А Н О В И В:


       Позовні вимоги кандидата на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6 до Лисичанської міської виборчої комісії, голови Лисичанської міської виборчої комісії Юсакової Ольги Петрівни про визнання протиправною та скасування постанов від 15.10.2010 № 253, № 254, № 255, №256, № 257, № 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6», визнання дій протиправними та такими, що грубо порушують виборче законодавство  задовольнити частково.

          Скасувати постанови Лисичанської міської виборчої комісії від 15.10.2010  № 254, № 255, № 256, № 257, № 258 «Про оголошення попередження кандидату на посаду Лисичанського міського голови ОСОБА_6».

           В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

          Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

 Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Луганський окружний адміністративний суд.







Головуючий суддяН.В. Кравцова

суддя

суддяС.М. Чиркін
 В.В. Матвєєва


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація