Справа №2-12751/2010р .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2010 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді ТКАЧЕНКО Л.Я.
при секретарі РАНКОВОЇ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа – Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2010 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, третя особа – Головне управління державного казначейства України в Донецькій області.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року вона народила доньку ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 року вона народила доньку ОСОБА_3, у зв’язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми " вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак, відповідач виплачував допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У зв’язку з цим вона направила до відповідача заяву з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився. Проте, відповідач своїм листом відмовив їй в перерахунку допомоги.
Вважає вказані дії відповідача неправомірними, оскільки вони порушують її права та вимоги діючого законодавства. Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 13.11.2007 року по 31.12.2007 року, а також понесені нею судові витрати.
Також позивачка просить поновити їй строк звернення до суду з даним позовом, оскільки вона його пропустила з поважних причин, оскільки вона не має юридичної освіти. Крім того, вона має двох малолітніх дітей та була весь час зайнята доглядом за ними.
В судове засідання позивачка не з*явилась, надала суду заяву, в який просить розглядати справу у її відсутності, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача до суду не прибула, надала заяву про розгляд справи за її відсутності та заперечення проти позовних вимог, що обґрунтовані наступними обставинами. Позивачка дійсно отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в мінімальному розмірі, встановленому ЗУ «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та ЗУ «Про Державний бюджет України»,а саме відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» розмір допомоги дорівнював різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень. При визначенні розміру допомоги УПСЗН керувалось положеннями Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року, де в п.19 зазначено, що призначення і виплата державної допомоги сім*ям з дітьми в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців за умови надання довідок про доходи. Позивачка не підтвердила своє право на отримання допомоги в розмірі, більшому за мінімальний. Посилання позивачки на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року вважає неприйнятним, оскільки чинне законодавство не визначає додаткових вимог щодо виконання рішень суду конституційної інстанції, а тому витрати, пов’язані з задоволенням позовних вимог отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, не враховані в Законах України «Про Державний бюджет України» на 2007-2008 роки. У зв’язку з викладеним просили відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник третьої особи до суду не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивачки та представників відповідача і третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Суд встановив, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила доньку ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 року народила доньку ОСОБА_3, в зв’язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з довідок Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради вбачається, що позивачка знаходиться на обліку в Харцизькому УТСЗН та їй була сплачена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку: у листопаді 2007 року у розмірі – 168,06 грн., у грудні 2007 року у розмірі – 288,20 грн.
Позивачка звернулася до УТСЗН виконкому Харцизької міської ради з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з моменту призначення допомоги, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради відмовило позивачці в перерахунку допомоги.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" позивачка має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Відповідно до ст.15 ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" позивачці щомісячно повинна була надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Згідно ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в 2007р. у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.14 ст.71 вищевказаного Закону дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на 2007 рік було зупинено.
Однак, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії) положення ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та положення п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ч.1 ст.15 Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми» визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Положення ст.56 та п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007р.
На підставі викладеного, суд вважає дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити позивачці щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», неправомірними і не приймає до уваги відповідні доводи представника відповідача з вищенаведених обставин.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі з жовтня по 31 грудня 2007року - 470 грн.
З урахуванням отриманих позивачкою сум щомісячної допомоги по догляду за дітьми підлягає стягненню недоплата в сумі – 1047,74 грн. з наступного розрахунку:
листопад 2007 року (з 13.11.2007 року – 18 дні, позивачкою отримана допомога у сумі 168,06 грн. (84,03х2), розмір допомоги, яку позивачка повинна була отримати буде становити: 470 грн. : 30 * 18 = 282 грн.х2=564) – 564 грн. – 168,06 грн. = 395,94 грн.
грудень 2007 року – 470 грн. – 144,10 грн. = 325,90 грн.х2= 651,80 грн.
Недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягають стягненню на користь позивачки з відповідача за рахунок державного бюджету, оскільки за змістом ст.21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, дії відповідача щодо відмови виплатити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років, як передбачено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», слід визнати неправомірними і стягнути з відповідача на користь позивачки недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною в розмірі – 1047,74 грн. за період з 13.11.2007 року по 31.12.2007року.
Суд вважає за необхідне поновити позивачці строк звернення до суду з даним позовом, оскільки він нею пропущений з поважних причин: позивачка має малолітню дитину, доглядом за якою вона була зайнята, юридичної освіти вона не має, крім того с т. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист. Право на суд, одним із аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати обмеженням, але їх застосування повинно зберігати пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою. Конституція України, ст. 46, гарантує право на соціальний захист, який включає отримання пенсій, інших видів соціальний виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя не нижчій від прожиткового мінімуму встановленого законом.
В порядку ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в сумі 3,40 грн. та 37 грн. в рахунок повернення сплачених при подачі позову до суду витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 22, 64 Конституції України, ст.ст.13, 14, 15, 23 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст.21 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 1, 3, 10, 11, 15, 60, 130, 212, 213, 214 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заявлений позов задовольнити повністю.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з вказаним позовом.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради по нарахуванню ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку та відмові зробити перерахунок сплаченої суми допомоги згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленому законом для дітей віком до 6 років за період з 13.11.2007року по 31.12.2007року.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради за рахунок Державного бюджету України здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 13.11.2007року по 31.12.2007року в розмірі – 1047,74 грн., а також судові витрати держмито у розмірі 3,40 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі – 37 грн., всього – 1088,14 грн.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: