ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
№ 2а-23/08/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.
при секретарі с/з Манько К.А.
за участю:
прокурора Барчука А.Б.
представника позивача Мироша Б.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2а-23/08/0470
за позовом відкритого акціонерного товариства Центральний гірничо-збагачувальний комбінат
до відповідача Криворізької митниці,
третя особа на стороні відповідача - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області
про визнання протиправним рішення, -
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство Центральний гірничо-збагачувальний комбінатзвернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізької митниці про визнання протиправним рішення Криворізької митниці щодо відмови у прийнятті митної декларації через порушення вимог абз.4 ч.2 ст.88 Митного кодексу України в частині не надання відомостей, передбачених абз.2 п.4 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.97 №1104 та визнання нечинною картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України за №113050000/2008/000120 від 30.01.2008р., прийняту Криворізькою митницею (з урахуванням уточнень).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана картка відмови є необґрунтованою та незаконною, оскільки абз.2 п.4 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою КМУ від 01.10.1997р. №1104визначає виключно перелік обставин за яких платник податку на додану вартість має право видати податковий вексель в оплату податку на додану вартість при митному оформленні імпортних товарів. При цьому, вищезазначена правова норма не зобов'язує платника податку надавати митному органу будь-які відомості, в підтвердження правомірності видачі платником податку податкового векселя. Також, згідно з вимогами спільного наказу ДПА України і Державної митної служби України від 08.07.04р. №494/383 Про затвердження Порядку обміну інформацією щодо обігу, обліку та погашення податкових векселів для забезпечення звірки, Державній митній службі, з метою встановлення контролю за повнотою обліку, обігу та погашення податкових векселів, надано право перевіряти інформацію про податкові векселі, які платник податку на додану вартість видає Державному митному органу в оплату податку на додану вартість при митному оформленні імпортних товарів. Отже дані про позивача, як платника податку на додану вартість у відповідача є, а отже позивач не зобов’язаний надавати будь-яких інших відомостей на підтвердження виданого податкового векселя.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову зазначивши, що вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки оскаржуване рішення не суперечать нормам діючого законодавства.
Прокурор в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що оскаржуване рішення Криворізької митниці було винесено у повній відповідності до законодавчих норм.
Представник третьої особи надав суду письмові поясненя згідно яких позовні вимоги не визнає.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до контракту №212-01-452-045 від 02.11.2006р., укладеному позивачем та нерезидентом - ТОВ ОМЗ-ДРО, м.Єкатеринбург, Росія позивач придбав у нерезидента товар відповідно до специфікації : 1. шківи чугунні литі: -шків Д.2000, кресл. 1234.06.308-2шт.; шків Д.695, кресл.1255.07.411-2шт., призначені для пласко-ремінної передачі привода дробарки типа ККД 1500/180., виробників AT УралмашзаводРосія.2. Кількість вантажних місць: 4 місця. Тип пакування: 2 дерев'яних ящика, 2 дерев'яні салазки.
При митному оформленні імпортного товару на Криворізькій митниці позивач 30.01.2008р. отримав картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України за №113050000/2008/000120. Згідно з прийнятим рішенням, митниця відмовила позивачу в прийнятті вантажної митної декларації, митному оформленні імпортного товару, та його пропуску через митний кордон України. Відповідач, мотивуючи відмову зазначив, що митна декларація не може бути прийнята, а товари не підлягають митному оформленню та пропуску через митний кордон України з причин порушення вимог абз.4 ч.2 ст.88 Митного кодексу України в частині не надання відомостей, передбачених абз. 2 п.4 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1997р. №1104.
Позивач стверджує, що рішення Криворізької митниці є незаконнми, оскільки абз. 2 п. 4 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, не зобов'язує платника податку надавати митному органу будь-які відомості, в підтвердження правомірності видачі платником податку податкового векселя.
Суд не погоджується з даним твердженням позивача виходячи з наступного.
У відповідності до абз. 2 п. 4 „Порядку випуску, обігу погашення векселів, які видаються па суму податку на додану вартість при імпорті товарів па митну територію України" затвердженого постановою КМУ від 01.10.1997р. № 1104, податковий вексель може бути видано лише особою, яка є платником податку па додану вартість відповідно до вимог ст. 2 Закону України „Про податок на додану вартість", якщо раніше такий платник податку чи пов'язані з ним особи, які є або були платниками податку на додану вартість, не здійснювали погашення податкових векселів у спосіб, не передбачений пунктом 19 цього порядку. Особи, які не відповідають вимогам цього пункту, сплачують податок на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України в установленому порядку без видачі податкового векселя.
Згідно із п.2.6. Порядку обміну інформацією щодо обігу, обліку та погашення податкових векселів для забезпечення звірки, затвердженого спільним наказом Держмитслужби України та Державної податкової адміністрації України від 08.07.2004р. №494/383, Державна податкова адміністрація України щоденно до 14 год. надає Державній митній службі України в електронному вигляді інформацію про перелік платників податків, що мають податкові векселі, не погашені в строк, за станом на поточну дату.
Отже вбачається, що на теперішній час та на час видачі відповідачем картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні товарів за №113050000/2008/000120 від 30.01.2008р., Державною податковою адміністрацію України не надавалася інформація саме про перелік осіб, пов'язаних з платником податку (позивачем), що мають податкові векселі, не погашені в строк. Тому відповідач не мав можливості перевірити дані про наявність або відсутність податкових, векселів не погашених в строк особами, пов'язаними з платником податків (позивачем).
Порядок надходження до Митних органів інформації щодо пов'язаних осіб з конкретним платником податку, який бажає видати податковий вексель, на даний момент чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до вимог ст.45 Митного кодексу України особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи, зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю. Перелік документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю, порядок їх подання визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу. Правоохоронні органи України, фінансові установи, податкові та інші контролюючі органи України відповідно до законодавства України на запити митних органів або за власною ініціативою інформують митні органи про наявні в них відомості, необхідні для здійснення митного контролю.
Постанова Кабінету Міністрів України від 01.02.2006р. № 80 „Про перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України" закріплює відповідний перелік, в якому пунктом 21 передбачено, що векселі надаються відповідно до законодавства.
Відповідно до пп. В п.10.1 ст.10 Закону України „Про податок на додану вартість" особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, у разі якщо сплата податку особами, визначеними у п. 2.4 ст. 2 цього Закону, розстрочується шляхом падання податкового векселя є платник податку, який надав такий податковий вексель.
Окрім того, необхідно зазначити, що згідно п.1.16. Закону України "Про податок на додану вартість" та Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію Україниподатковий вексель - це письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видасться платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України. "
Відповідно до п.3 цього Порядку зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України виникають у день оформлення вантажної митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), але сплату можна відстрочити шляхом видачі податкового векселя.
Проте статтею 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було заборонено у 2008 році: надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками, зборами (обов'язковими платежами) " Таким чином, сплата податку на додану вартість шляхом оформлення видачі податкового векселя була заборонена на 2008 рік.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що відповідач під час прийняття картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України №113050000/2008/000120 від 30.01.2008р., діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством, оскільки позивачем під час митного оформлення імпортного товару не було надано Криворізькій митниці інформації щодо пов'язаних з ним осіб, та не було доведено, що він мав право видати податковий вексель. За таких обставин у задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
В адміністративному позові відкритого акціонерного товариства Центральний гірничо-збагачувальний комбінатдо відповідача Криворізької митниці, третя особа на стороні відповідача - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання протиправним рішення відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України .
Повний текст постанови складений 10.08.2010р.
Суддя (підпис) О.В. Врона