Судове рішення #11391264

Копія

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 

15 жовтня 2010 року                                                Справа № 2-а-571/10

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого суду судді                                                                         Квятковської Л.Й.,  

з участю секретаря                                                                                  Маришевої Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного  судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про зобов’язання здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2010 року позивачка  ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про зобов’язання здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи.

В позовній заяві позивач вказав, що є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції четвертої категорії. ОСОБА_1 вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється на рівні прожиткового мінімуму та не може будь-яким чином обмежуватися. Відповідач не виплачує їй додаткову пенсію у вказаному розмірі.  

Позивачка ОСОБА_1 просить зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю. в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19 березня 2006 року по даний час, виплачувати додаткову пенсію з дотриманням вимог цього Закону з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік або іншим відповідним законодавством.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився,  просить справу розглядати за його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі в судове засідання не з’явився, від відповідача надійшло заперечння проти позову, в якому просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснює свої повноваження по ефективному та цільовому використанню коштів Пенсійного фонду України. Останній виступає як розпорядник коштів державного бюджету і отримавши асигнування із державного бюджету, виплачує бюджетні кошти за цільовим призначенням, тобто проводить фінансування пенсій і допомоги вищевказаної категорії громадян. Фінансування виплат, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться з Державного бюджету, а Державним бюджетом профінансовано Пенсійний фонд у тих розмірах, які і були виплачені, тому Пенсійний фонд немає підстав для виплати сум, які вимагає позивач. Щодо вимог позивача відносно нарахування та виплати в подальшому пенсії з дотриманням зазначених в позовній заяві вимог, то вважають, що задоволенню не підлягають з підстав відсутності фактів порушення пенсійних прав позивача в майбутньому.

Суд, дослідивши письмові докази в справі, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких мотивів.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є особою, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується відповідним посвідченням, четвертої категорії, серії НОМЕР_1, виданим 13 квітня 2000 року Тернопільською облдержадміністрацією.

З відповіді управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Чортківському районі і отримує пенсію за віком по Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 19 березня 2006 року. Позивачці додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, з моменту призначення виплачувалась у розмірі 15 % спеціально встановленого розміру . З 1 січня 2008 року відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесені зміни до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме в частині встановлення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до 4 категорії, виплачувалась додаткова пенсія у розмірі 5 % прожиткового мінімумум для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 51 цього Закону особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Станом на 2009 рік ч. 3 ст. 51 Закону передбачала, що о собам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. З 1 січня 2008 року внесено зміни до ст. 51 Закону в частині встановлення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 4 категорії, в розмірі 5 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 «законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватись окремі закони». Тому внесення змін до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказаним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, зміни внесені до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» припинили свою чинність з 22 травня 2008 року.

Вищезазначеним рішенням Конституційного Суду України визначено, що вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком, за періоди з 19 березня 2006 року  по 28 вересня 2010 року, тому позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46, 48, 64, 92, 95, 124 Конституції України, ст. 51, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 10, 11, 17, 18, 158,160,161,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі Тернопільської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком за період з 19 березня 2006 року по 28 вересня 2010 року.

В решті позовних вимог  відмовити за безпідставністю.

 

Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через Чортківський районний суд.

СУДДЯ: (підпис)

 Копія вірна

Оригінал постанови знаходиться в Чортківському районному суді Тернопільської області в матеріалах справи №2-а-571/10/1916.

Суддя Чортківського

районного суду Тернопільської області:                     Л.Й. Квятковська

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація