АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц – 5171/2010 Головуючий в 1 інстанції - Слюсар Л.П.
Категорія - 57 Доповідач - Петешенкова М.Ю.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2010 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого - Гайдук В.І.
суддів - Петешенкової М.Ю., Варенко О.П.
при секретарі - Кононенка І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську
цивільну справу за апеляційною скаргою
прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська
на ухвалу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 08 квітня 2010 року про відмову у прийнятті заяви прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах ОСОБА_1 про видачу судового наказу, -
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 08 квітня 2010 року про відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу.
Як на підстави апеляційної скарги прокурор посилається на те, що постановляючи ухвалу, - суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального закону, що тягне за собою безперечне скасування ухвали / а. с. 8-10 /.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а ухвалу суду - скасувати з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 06 квітня 2010 року прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з заявою про видачу судового наказу про стягнення з АТЗТ „Завод залізобетонних виробів і конструкцій” на користь ОСОБА_1 заборгованості по заробітній платі у розмірі 605 грн. / а.с. 1-2 /.
Суд першої інстанції своєю ухвалою від 08 квітня 2010 року відмовив прокурору у прийнятті даної заяви, посилаючись на те, що ОСОБА_1 мав можливість самостійно звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, за подання якої він звільняється від сплати судового збору. Крім того, працівники АТЗТ „Завод залізобетонних виробів і конструкцій” звернулися до прокурора з проханням подати до суду позовну заяву, а не заяву про видачу судового наказу.
Однак, з такими висновками суду погодитись неможна, оскільки вони не відповідають матеріалам справи та діючому законодавству.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Цією статтею чітко визначено сферу діяльності прокуратури. Вона діє в межах наданих їй повноважень і має право тільки у визначених законом випадках звертатися до суду за захистом прав громадян, а також законних інтересів держави, її органів, державних підприємств й організацій.
Згідно з вимогами статей 45 ЦПК України, прокурор має право звернутися
до суду із заявою про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” підставною представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження.
У даному випадку заяву було пред'явлено прокурором в інтересах ОСОБА_1, тобто прокурор звернувся до суду за захистом прав і законних інтересів громадянина, який через спроможний матеріальний стан не має можливості самостійно звернутися за юридичною допомогою.
За змістом ч. 1 ст.100 ЦПК України суддя відмовляє у прийнятті заяви про видачу судового наказу, якщо заявлено вимогу, не передбачену статтею 96 ЦПК України, із заяви і поданих документів вбачається спір про право.
Однак, відмовляючи прокурору у прийнятті заяви про видачу судового наказу, суд першої інстанції не прийняв до уваги положення вищезазначених норм.
Таким чином, апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а ухвала суду – скасуванню, як така, що не відповідає вимогам процесуального закону та матеріалам справи, з передачею питання щодо розгляду заяви прокурора про видачу судового наказу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 312 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська – задовольнити.
Ухвалу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 08 квітня 2010 року скасувати і передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з цього часу.
Головуючий :
Судді :
- Номер: 11-кс/774/1634/15
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 5171
- Суд: Апеляційний суд Дніпропетровської області ( м. Дніпропетровськ)
- Суддя: Петешенкова Марина Юріївна
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.09.2015
- Дата етапу: 28.09.2015