Справа №2-327/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 серпня 2010 року. Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Тулик І.І.
при секретарі –Шемота М.І.
з участю: позивачів – ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засідання в м.Рахів цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Росішківської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, КП «БТІ» Рахівської районної ради про визнання права власності на спадкове майно
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом про визнання права власності на спадкове майно, пред?явленим до Росішківської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, КП «БТІ» Рахівської районної ради, посилаючись на те, що після смерті їхніх батьків, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, залишилося, як спадкове майно житловий будинок АДРЕСА_2. Даний житловий будинок, після смерті батьків, обслуговується позивачами, утримується та обробляється земельна ділянка, на якій розташований житловий будинок. Майнових чи будь-яких інших спорів з приводу спадкового майна не існує. Тому, з метою перереєстрації прав на житловий будинок та отримання правовстановлюючих документів, позивачі звернулися до Росішківської сільської ради та КП «БТІ» Рахівської районної ради про визнання за ними права на спадковий житловий будинок, однак отримали рішення реєстратора про відмову в реєстрації у зв?язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок та у зв?язку з пропуском встановленого законом строку прийняття спадщини. Враховуючи наведене, позивачі вважають, що діями відповідачів не визнається їхнє право на спадкове майно, тому просили суд визнати за ними право власності на спадкове майно, в тому числі на житловий будинок АДРЕСА_2, в рівних долях.
В судовому засіданні позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві, позовні вимоги просять задовольнити.
Представники відповідачів Росішківської сільської ради та КП «БТІ» Рахівської районної ради в судове засідання не з’явилися. Однак, кожен, надали суду заяву про визнання позову та розгляд справи у їх відсутності.
Суд заслухавши пояснення позивачів, вивчивши матеріали справи та перевіривши їх доказами прийшов до наступного висновку.
Згідно ст.ст.1217, 1223 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
В судовому засіданні встановлено, що після смерті спадкодавців, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 про що виконкомом Росішківської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, вчинено актові записи про смерть за № 04 від 04.04.1997 року та № 08 від 02.06.1998 року, залишився, як спадкове майно, житловий будинок № 287, що розташований у с. Росішка Рахівського району Закарпатської області.
Належність зазначеного будинку померлим підтверджена довідкою Росішківської сільської ради Рахівського району Закарпатської області № 357 від 23.06.2008 року, згідно якої ОСОБА_4 та ОСОБА_5 дійсно проживали і мали в наявності житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_2
Відповідно до заповітів, складених ОСОБА_5 18 травня 1998 року, позивачі являються спадкоємцями за заповітом і їм на праві особистої власності, в рівних частинах, належить жилий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2. Даних про те, що вказаний заповіт був скасований або змінений немає.
При цьому, судом виявлено розбіжності з позовними вимогами та доказами на підтвердження цих вимог. Зокрема, в заповітах, номер спадкового житлового будинку вказаний як «262», а позивачі просять визнати право власності на спадковий будинок за № 287. Однак, в судовому засіданні, такий факт спростований, довідкою № 357 від 23.06.2008 р. з якої слідує, що на даний період будинок за № 262 змінений на № 287. Тобто на даний час, адресою згаданого житлового будинку є АДРЕСА_2
Після смерті спадкодавця, позивачі фактично вступили в управління спадковим майном за заповітом. Отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно не можуть, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на дане нерухоме майно, що стверджене рішенням реєстратора від 24 червня 2008 року.
Стаття 1268 ЦК України проголошує, що спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивачів обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10, 58, 60, 212-215, 223 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с. Розсішка, Рахівського району Закарпатської області, мешканкою АДРЕСА_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою та мешканкою АДРЕСА_2 Рахівського району Закарпатської області, право власності по Ѕ частині на все спадкове майно, що належало ОСОБА_5, в тому числі, житловий будинок АДРЕСА_2.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до цивільної палати апеляційного суду Закарпатської області через Рахівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Тулик І.І.
З оригіналом вірно:
Суддя Рахівського районного суду Тулик І.І.
- Номер: 2/720/813/13
- Опис: про визнання права власності на нерухоме майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-327
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Тулик Іван Іванович
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.03.2011
- Дата етапу: 24.04.2011