Судове рішення #1135130
2-20/8448-2007А

     


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України


16 жовтня 2007 року  

Справа № 2-20/8448-2007А

                    

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Ткаченка М.І.,

суддів                                                                      Заплава Л.М.,

                                                                                          Котлярової О.Л.,


секретар судового засідання                                        Запорожець Т.О.

за участю представників сторін:

представник позивача, не з'явився,  

представник відповідача, не з'явився,

розглянувши апеляційну скаргу Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя  Луцяк М.І.) від 09 липня 2007 року у справі № 2-20/8448-2007А

за позовом           Масандрівської селищної ради (вул. Стаханівська, 24,Масандра,98650)

до           Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (вул. Ширяєва, 5,Ялта,98612)

  про визнання протиправним рішення

                                                            ВСТАНОВИВ:

          

        Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 липня 2007 року у адміністративній справі № 2-20/8448-2007А задоволено позов Масандрівської селищної ради до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції про визнання протиправним рішення.

     Визнано противоправним рішення № 4/1221 від 11 червня 2007 року Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції, як суб’єкта владних повноважень та скасовано його.

                    Не погодившись з вказаним судовим актом, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову  господарського суду Автономної Республіки Крим від 9 липня 2007 року у адміністративній справі № 2-20/8448-2007А та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

        Апеляційна скарга мотивована тим, що на думку відповідача судом першої інстанції при  прийнятті постанови були порушені норми матеріального і процесуального права.

              Розпорядженням про заміну складу колегії від 16 жовтня 2007 року, у зв’язку з зайнятістю у іншому процесі та з метою дотримання графіку розгляду справ суддя Лисенко В.А. замінена на суддю Заплаву Л.М.

        В судове засідання представники сторін не з'явилися.

                    Від Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції на адресу Севастопольського апеляційного господарського суду надійшло клопотання про відкладення слухання справи, у зв’язку з находженням їх представника на лікарняному.

                    Враховуючи, що згідно з пунктом 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі,  належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає  судовому  розгляду справи, судова колегія вважає можливим розглянути скаргу за відсутності представників сторін.

        Переглянувши ухвалу суду першої інстанції в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

   Рішенням заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського і Чорного морів від             11 червня 2007 року тимчасово заборонено Масандрівській селищній раді  приймати рішення щодо погодження місця розташування об'єктів, затвердження проектів землеустрою, надання, зміни цільового призначення земельних ділянок, в місцях, які не передбачені діючими генеральними планами селища та населених пунктів, які перебувають в адміністративних межах селищної ради, без отримання висновків державної екологічної експертизи предпланової, предпроектної та містобудівної документації до затвердження у встановленому порядку Генеральних планів селища та населених пунктів, які перебувають в адміністративних межах селищної ради та отримання позитивних висновків державної екологічної експертизи. Голові та секретарю ради тимчасово заборонено вчиняти будь-які дії щодо внесення на розгляд сесії позначених питань.

Згідно пунктом 5 вказаного рішення відновлення діяльності щодо прийняття рішень про погодження місця розташування об'єктів, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, надання (передачу) земельних ділянок, та зміну цільового призначення земельних ділянок в місцях, які не передбачені діючими генеральними планами селища та населених пунктів, які перебувають в адміністративних межах селищної ради може бути прийняте з письмового дозволу заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського і Чорного морів, або письмового дозволу вищих за посадою осіб за умов безумовного усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, зазначених у констатуючій частині рішення, що підтверджується відповідними документами, оформленими в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, коли обставини встановлені відповідними судовими рішеннями, визнані сторонами, є загальновідомими.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини,   що виникають у державі.

        Оскаржуване рішення, як зазначено у ньому, прийняте під час перевірки дотримання вимог природоохоронного та земельного законодавства на території Автономної Республіки Крим міжвідомчою комісією, утвореною наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 14 травня 2007 року № 236.

Під час перевірки було встановлено, що Масандрівська селищна рада приймає рішення щодо надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення (вилучення) земельних ділянок та надання (передачу) земельних ділянок, в місцях, які не передбачені діючими генеральними планами населених пунктів, які перебувають в адміністративних межах селищної ради. Коректування генеральних планів населених пунктів або затвердження нових не здійснено. Генеральні плани окремої земельної ділянки або окремих груп земельних ділянок узгоджуються органами архітектури та будівництва без отримання висновку державної екологічної експертизи.

Таким чином, відповідач прийшов до висновку, що Масандрівською селищною радою порушуються вимоги статті 27 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, статті 7 закону України „Про державну екологічну експертизу”, статті 12 Закону України „Про курорти”, статті 19 Закону України „Про основи містобудування”, статей 10, 12 закону України „Про планування і забудову територій”, статті 39 Земельного кодексу України.

Судовій колегії та суду першої інстанції відповідного акту перевірки, з якого можна було б зробити висновок про наявність певних порушень природоохоронного законодавства, не подавалося. Переліку рішень ради, яки суперечать закону і щодо яких є відповідне судове рішення відповідачем не подавалося.

Згідно пункту „ж” частини 1 статті 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991 року № 1264 до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать в тому числі обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до пункту Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751, рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки   Крим, місцеві    органи    державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Згідно статті 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Масандрівська селищна рада згідно із положеннями Земельного кодексу України, зокрема пунктом 12 статті 12, та статтею 26 закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” вирішує питання регулювання земельних відносин згідно закону, здійснює розпорядження землями комунальної власності в межах населеного пункту, надання їх у користування.

Відповідно до статті 21 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Таким чином, законодавчо визначено особливість статусу органу місцевого самоврядування, яким є позивач.

Отже, з огляду на зміст закону „Про охорону навколишнього природного середовища” та Порядку, затвердженого постановою Верховної ради від 29 жовтня 1992 № 2751 у системному зв'язку із нормами законодавства щодо статусу органів місцевого самоврядування відповідач не мав підстав для прийняття рішення про зупинення, обмеження прав органу місцевого самоврядування, який безпосередньо не здійснює виробничої діяльності.

Згідно частини 10 статі 59 закону № 280/97 від 21 травня 1997 року „Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Отже, у разі прийняття Масандрівською селищною радою рішення, яке не відповідає, суперечить вимогам законодавства про охорону навколишнього природного середовища воно може бути оскаржено у встановленому порядку до суду.

Стосовно посилань на порушення селищною радою вимог законодавства, відсутність корегування генерального плану міста слід зазначити наступне.

Генеральний план Великої Ялти, що включає як складові частини території Масандрівської селищної ради, виконаний Українським ДНДІ проектування міст «Діпромісто»на підставі рішення № 2 34-сесії 4 скликання Ялтинської міської ради від 3 серпня 2005 року.

Рішенням № 6 від 24 січня 2006 39-ої сесії четвертого скликання Ялтинської міської ради прийнято корегування окремих розділів Генерального плану Великої Ялти.

Відповідно до висновку № 11М475 від 16 серпня 2006 за підписом головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського та Чорного морів Чабанова А. І. погоджено генеральний план розвитку Великої Ялти із картографічними матеріалами (коректування окремих розділів плану).

6 грудня 2006 року за вказаним корегуванням Генерального плану Великої Ялти за №9-2-665/944 отримано позитивний висновок державної екологічної експертизи Республіканського комітету Автономної Республіки Крим.

Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд з у разі задоволення позову може прийняти постанову у тому числі і про визнання рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності протиправними, скасування або визнання нечинним рішення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.  

       З урахуванням викладеного судова колегія дійшла висновку, що постанова у справі прийнята при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим вимоги Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції Крим, викладені в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають, підстави для скасування постанови місцевого господарського суду відсутні.

        Керуючись статтями 195, пунктом 1 статті 198, 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтею 206, частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

                                                   У Х В А Л И В:

        

                    1. Апеляційну скаргу Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції  залишити без задоволення.

        2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 9 липня 2007 року по справі № 2-20/8448-2007А  залишити без змін.

        

                    Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.          

         Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подачі касаційної скарги протягом одного місяця після набрання законної сили цією ухвалою та в порядку,  передбаченому статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.



Головуючий суддя                                        М.І. Ткаченко

Судді                                                                      Л.М. Заплава

                                                                      О.Л. Котлярова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація