Справа №2-158/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2010 року Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Баськова М.М.
за участю секретарів Басок Н.Д.
Довгалюка
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старій Синяві цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Заставецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області про визнання права власності на жилий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами в порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Заставецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області про визнання за нею, як спадкоємицею за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її баби – ОСОБА_3, права власності на житловий будинок з господарськими спорудами та надвірними спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1. На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що вона, будучи спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_3, прийняла спадщину, проте через відсутність правовстановлюючих документів не може реалізувати свої права, як власника спадкового майна, право власності на яке на яке належало спадкодавцю.
В ході судового засідання представник позивача ОСОБА_4 заявлені вимоги підтримав пояснивши, що ОСОБА_2 зверталася в нотаріальну контору для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, проте їй було відмовлено в видачі вказаного свідоцтва, оскільки при житті ОСОБА_3 не оформила правовстановлюючих на спадкове майно.
Представник відповідача – Заставецької сільської ради Старосинявського району, який у встановленому порядку оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява про визнання позову і розгляду справи за його відсутності.
Заслухавши учасника процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чехи Старосинявського району, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 19.04.2010 р.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить жилий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1. Дані обставини підтверджуються довідкою Заставецької сільської ради від 29.06.2010 р. №491 про те, що згідно книг погосподарського обліку по Заставецькій сільській раді за 1991-2010 р.р., ОСОБА_3 була власником житлового будинку з надвірними спорудами, який розташований на переданій у власність ОСОБА_3 земельній ділянці розміром 0,40 га, а також технічним паспортом на вказаний житловий будинок.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
ОСОБА_2, яка є онукою спадкодавиці і є спадкоємицею за заповітом прийняла спадщину, що підтверджується спадковою справою №62-2010 від 26.04.2010 р. заведеною приватним нотаріусом Старосинявського районного нотаріального округу за заявою позивачки, а також свідоцтвами про народження та одруження ОСОБА_2, свідоцтвом про народження ОСОБА_5,який є батьком позивачки.
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Старосинявського районного нотаріального округу 119/02-14 від 21.05.2010 року, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Старосинявського районного нотаріального округу 119/02-14 від 21.05.2010 року, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Ярмолинецької районної державної нотаріальної контори № 933/01-14 від 08.04.2010 року спадкова справа на ім’я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, заведена за № 314-2009 від 27 травня 2009 року державним нотаріусом Ярмолинецької районної державної нотаріальної контори за заявою дружини спадкодавця – гр. ОСОБА_2 про фактичне прийняття спадщини та видачу свідоцтва .
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зібрані по справі докази вказують, що ОСОБА_6 належав житловий будинок із надвірними спорудами, спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивачка прийняла спадщину і є спадкоємицею за заповітом, а відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва на право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
За наведених обставин суд вважає позов обґрунтованим, таким що підлягає задоволенню.
Судові витрати на користь позивача з відповідачів не стягуються відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України за клопотанням позивачки.
На підставі ст. ст. 16, 328, 1218, 1268,м 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася в с. Чехи Старосинявського району Хмельницької області, право власності на житловий будинок площею 48,3 кв.м., а також на господарські будівлі та надвірні споруди: веранду, хлів, погріб та огорожу, що знаходяться по АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до Ясенівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 в порядку спадкування.
В суді представник позивачки по довіреності, підтримавши позовні вимоги, мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки, ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина. До складу спадкового майна входить житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1. Позивачка являється спадкоємицею померлого чоловіка за законом першої черги. У встановлений законом термін позивачка написала заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини і прийняла її. Інших спадкоємців першої черги окрім позивачки не має. Проте отримати свідоцтво про право на спадщину на будинок, який належав чоловікові, не може, оскільки виявилось, що при житті чоловік не оформив належним чином права власності на будинок. А тому представник позивачки просить визнати за нею право власності на вказаний житловий будинок в порядку спадкування.
Представник відповідача –Ясенівської сільської ради – належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій проти задоволення позову не заперечував і просив справу розглянути у відсутності представника сільської ради.
Заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи в цілому, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Ясенівка Ярмолинецького району Хмельницької області, що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1.
Померла при житті була власником житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виконкому Заставецької сільської ради Старосинявського № 491 від 29.06.2010 року про те, , а також даними технічного паспорту на вказаний житловий будинок.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 року) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.
Встановлено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Позивачка являється дружиною померлого ОСОБА_3, що підтверджується даними свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2, на його день смерті постійно проживала у спірному жилому будинку і на даний час також проживає у спірному жилому будинку, що підтверджується довідкою виконкому Ясенівської сільської ради № 80 від 27 січня 2009 року, а тому, в силу ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Ярмолинецької районної державної нотаріальної контори № 933/01-14 від 08.04.2010 року спадкова справа на ім’я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, заведена за № 314-2009 від 27 травня 2009 року державним нотаріусом Ярмолинецької районної державної нотаріальної контори за заявою дружини спадкодавця – гр. ОСОБА_2 про фактичне прийняття спадщини та видачу свідоцтва .
Зібрані по справі докази вказують, що померлому належав будинок із надвірними будівлями, спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивачка належно прийняла спадщину і є спадкоємицею за законом, право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст. 346 ЦК України, а відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва на право на спадщину не позбавляє спадкоємця на право на спадщину. Згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права. За таких обставин, суд приймає визнання позову і задовольняє його, оскільки судом встановлені всі обставини, які дають позивачу право на визнання його права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.
За наведених обставин суд вважає позов обґрунтованим, таким що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 213-215 ЦПК України, та на підставі ст.ст. 328, 1268 ЦК України, суд
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 загальною площею 54,4 кв.м., житловою площею 39,7 кв.м. з надвірними будівлями: сарай–Б, загальною площею 29,6 кв.м., льох-В, загальною площею 6,0 кв.м., сарай – Г, загальною площею 37,4 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу в апеляційний суд Хмельницької області суд через Ярмолинецький районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Головуючий: підпис
Копія вірно:
Суддя Ярмолинецького райсуду А.Л. Місінкевич
Суддя М.М.Баськов