Справа №2-111/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2010 року Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Баськова М.М.
за участю секретарів Басок Н.Д.
Бойсані Ю.Я.
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старій Синяві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Заставецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області про визнання права на жилий будинок з господарськими будівлями та на земельну ділянку в порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Заставецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області про визнання за ним, як спадкоємцем за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його матері – ОСОБА_4, права власності на жилий будинок з господарськими будівлями та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та обслуговування будинку розміром 0,30га, що знаходяться в АДРЕСА_1. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він, будучи спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_4 через відсутність правовстановлюючих документів не може реалізувати свої спадкові права щодо спадкового майна, право власності на яке на належало спадкодавиці.
В ході судового засідання представник позивача ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримав пояснивши, що ОСОБА_3 звертався в нотаріальну контору для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті його матері, проте йому було відмовлено в видачі вказаного свідоцтва, оскільки при житті ОСОБА_4 не оформила правовстановлюючих на спадкове майно.
Представник відповідача – Заставецької сільської ради Старосинявського району, який у встановленому порядку оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява про визнання позову і розгляду справи за його відсутності.
Заслухавши учасника процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Києві, де вона проживала разом із сином ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_1 від 19.09.2004 р., показаннями свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, до складу якої входить жилий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1, який розташований на земельній ділянці розміром 0,30 га, переданій у власність спадкодавиці. Право власності на вказаний жилий будинок з господарськими будівлями та на земельну ділянку ОСОБА_5 за життя зареєструвати на себе не встигла. Дані обставини підтверджуються довідками Заставецької сільської ради від 20.11.2009 р. №691 і №692, від 13.07.2010 р. №537 про те, що згідно книг погосподарського обліку по Заставецькій сільській раді за 1986-2005 р.р., ОСОБА_5 була власником жилого будинку, рішенням №2 від 28.07.1992 р. Заставецької сільської ради про передачу ОСОБА_5 у власність земельної ділянки розміром 0,30 га, випискою із земельно-облікових документів по Заставецькій сільській раді про цільове призначення вказаної земельної ділянки, а також технічним паспортом на вказаний житловий будинок та відповідною довідкою-характеристикою.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, а ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
ОСОБА_8, який є сином спадкодавиці і є спадкоємцем за заповітом прийняв спадщину, що підтверджується довідкою нотаріуса Старосинявської районної державної нотаріальної контори №147/02-14 від 23.06.2010 року про відкриття за його заявою спадкової справи №21-05, а також свідоцтвом про народження ОСОБА_8 та заповітом на його ім”я.
Згідно повідомлення державного нотаріуса Старосинявської районної державної нотаріальної контори №18 від 22.04.2010 року, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зібрані по справі докази вказують, що ОСОБА_5 належав на праві власності житловий будинок із надвірними спорудами, а також земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства та обслуговування жилого будинку та господарських будівель, спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивач прийняв спадщину і є спадкоємцем за заповітом, а відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва на право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
За наведених обставин суд вважає позов обґрунтованим, таким що підлягає задоволенню.
Судові витрати на користь позивача з відповідача не стягуються відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України за клопотанням представника позивача.
На підставі ст. ст. 16, 328, 1218, 1268,м 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в с. Ілятка Летичівського району Хмельницької області, право власності на жилий будинок площею 68 кв.м., а також на господарську будівлю - погріб, та на земельну ділянку розміром 0,30 га для ведення особистого селянського господарства та обслуговування жилого будинку та господарських будівель, що знаходяться по АДРЕСА_1 Хмельницької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М.М.Баськов