У к р а ї н а
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18.09.07 Справа №7/245-07
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
Головуючий суддя Хуторной В.М. судді Хуторной В.М. , Кричмаржевський В.А. , Мірошниченко М.В.
при секретарі Лола Н.О.
Представники сторін у судове засідання не з’явилися.
Розглянув у судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Проектно – конструкторський технологічний інститут «Аметист», м. Херсон на рішення господарського суду Херсонської області від 02.08.2007 р. у справі № 7/245-07
за позовом: Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Херсона, (далі УПФУ в Суворовському районі);
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Проектно – конструкторський технологічний інститут «Аметист», м. Херсон (далі ВАТ ПКТІ «Аметист»
про стягнення 2379,78 грн.
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням першого заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду від № 2580 від 17.09.2007 р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя – Хуторной В.М., судді – Кричмаржевський В.А., Мірошниченко М.В., якою справу прийнято до свого провадження.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 02.08.2007 р. у справі № 7/245-07 (суддя Задорожна Н.О.) позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Стягнуто з відповідача на користь позивача 2379,78 грн. боргу, в доход державного бюджету 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат за інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду мотивоване тим, що вимоги позивача ґрунтуються на нормах чинного законодавства та фактичних обставин справи, а тому підлягають задоволенню.
Не погоджуючись з судовим рішенням суду, ВАТ «ПКТІ «Аметист» звернулося з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що вказане рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також судом не в повній мірі з’ясовано обставини, що мають значення для справи. Посилання суду на п. п. 6.2, 6.4, 6.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України вважає безпідставним, оскільки п. 6.4 Інструкції встановлено порядок відшкодування підприємствами розмір витрат Пенсійного фонду України, який визначається відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Цими положеннями Закону не передбачено виплату різниці між сумою призначеної пенсії згідно Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Більш того, звертає увагу суду на те, що порядок стягнення заборгованості зі страхувальників встановлений п. 8 Інструкції. Згідно актів перевірок порушень з боку підприємства щодо нарахування страхових виплат не виявлено, а отже у підприємства не виникло жодних зобов’язань щодо сплати заборгованості на користь позивача. Просить суд рішення господарського суду Херсонської області від 02.08.2007 р. у справі №7/245-07 скасувати та провадження по справі закрити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про причину неявки суд не повідомив хоча був належним чином повідомлений про час і місце слухання справи.
УПФУ в Суворовському районі відзиву на апеляційну скаргу не надав, представника в судове засідання не направило, хоча було належним чином повідомлено про час і місце слухання справи.
Судовий процес здійснювався без засобів технічної фіксації та в судовому засіданні 18.09.2007 р. було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Сутність спору: Чаплинському Миколі Григоровичу, колишньому науковому співробітнику ВАТ «ПКТІ «Аметист» було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977 - ХІІ.
Згідно повідомлень позивача, які надсилались до відповідача про відшкодування різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з січня 2006 р. по січень 2007 р. склала 2379,78 грн.
Стягнення з відповідача на користь позивача 2379,78 грн. заборгованості було предметом спору в суді першої інстанції.
Рішенням господарського суду від 02.08.2007 р. позовні вимоги задоволено, з чим не погодився відповідач.
Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.
Колегія суддів, вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Абзацом 2 пункту 13 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. №1058-ІV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Згідно зі ст. 6 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 р. № 1778 особи, які мають одночасно право на різні державні пенсії за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність 13 грудня 1991 року N 1977-XII (в редакції Закону України №1316-ІV від 20.11.2003 р.) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до Довідки №1114 з Єдиного державного реєстру, форма власності відповідача з 9.01.96 р. за КФВ - є приватною.
Як свідчать матеріали справи, стаж наукової роботи Чаплинського Миколи Григоровича на підприємстві відповідача складає 22 роки 4 місяці 12 днів, що підтверджується копією повідомлення від 12.11.2006 р. (а. с. 5) та надає йому право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність».
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково – технічну діяльність”, та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом України “Про наукову і науково - технічну діяльність”, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Пунктом 6 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України”, яка затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція №21-1), передбачено порядок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
На виконання ст. 6 Інструкції №21-1 позивачем було надіслано відповідачу повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову та науково – технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до законодавчих актів за період з січня 2006 р. по січень 2007 р., що підтверджується наданим розрахунком, відповідно до якого: З 01.01.2006 р. - 799,26 грн. розмір наукової пенсії; 420,19 грн. розмір пенсії за віком.
З 01.03.2006 р.- 857,32 грн. наукова пенсія; 446,98 грн. за віком. Проведено перерахунок пенсії відповідно до п. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.04.2006 р. - 857,32 грн. наукова пенсія; 455,98 грн. за віком.
З 01.04.06 р. проведено автоматизований перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», змінено розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який став – 359 грн.
З 01.10.2006 р. - 857, 32 грн. наукова пенсія; 462,98 грн. за віком
З 01.10.06 р. проведено автоматизований перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», змінено розмір ситкового мінімуму для непрацездатних осіб, який став – 366 грн.
Загальна сума різниці між пенсією, призначеною Чаплинським М.Г., як науковому працівнику та пенсією обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає відшкодуванню відповідачем за період з січня 2006 р. по січень 2007 р. складає 2379, 78 грн.
Доказів сплати зазначеної суми боргу відповідачем суду не надано .
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються на підставі вищевикладеного.
Посилання відповідача на результати перевірок також є безпідставними, оскільки вони стосуються достовірності довідок про заробітну плату та науковий стаж інших працівників, яким відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» призначено пенсії і які перебувають на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Комсомольському районі м. Херсона.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість рішення господарського суду. Підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Судові витрати покласти на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. 101 – 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Проектно – конструкторський технологічний інститут «Аметист» залишити без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 02.08.2007 р. у справі № 7/245-07 – без змін.
Головуючий суддя Хуторной В.М.
судді Хуторной В.М.
Кричмаржевський В.А. Мірошниченко М.В.