КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-12947/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач: Заяць В.С.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" вересня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Зайця В.С.,
Суддів Земляної Г.В.,
Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі: Демченко Т.І.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Служби Безпеки України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Служби безпеки України про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Служби безпеки України про зобов’язання вчинити певні дії.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2010 року позов задоволено частково. Зобов’язано Службу безпеки України надати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документи, необхідні для нарахування позивачу пенсії з урахуванням вислуги років, яка б включала час роботи на посадах інженера і техніка у військовій частині № 68240 та Українському науково-дослідному інституті спецтехніки Служби безпеки України у період з 15.03.1988 року по 18.01.1995 року. У задоволенні іншої частини вимог відмовлено.
На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилався на допущені порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому просив скасувати оскаржувану постанову і постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню в частині задоволення позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається та вірно встановлено судом першої інстанції, що в період з 15.03.1988 року по 30.09.1993 року ОСОБА_3 працював на посадах техніка 1 категорії та інженера військової частини № 68240, яка відповідно до довідки від 22.05.2007 року № 16/9-ОК відносилась до апарату органів управління військовими формуваннями.
В період з 01.10.1993 року по 18.01.1995 року позивач працював на посаді старшого інженера в Українському науково-дослідному інституті спецтехніки Служби безпеки України.
Наказом Служби безпеки України від 18.01.1995 року № 37-ос «По особовому складу»з 18.01.1995 року позивача прийняли на військову службу до Служби безпеки України, яку він проходив у підрозділах урядового зв’язку Служби безпеки України до 31.12.2006 року.
З 01.01.2007 року ОСОБА_3 проходив службу в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Наказом Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 31.03.2008 року № 138-ос «Про особовий склад»з 30.03.2008 року ОСОБА_3 звільнено з військової служби у запас Збройних сил України на підставі пп. 1 п. 92 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 року № 1828.
Після звільнення позивачу призначили пенсію за вислугу років відповідно до п. «б»ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак, з матеріалів справи вбачається, що час роботи позивача в період з 15.03.1988 року по 18.01.1995 року на посадах інженера та техніка в державних органах не зараховано до вислуги років для призначення пенсії.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п. «и»ч. 1 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначених пунктах «б» - «д»статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державною податковою адміністрацією України та Державним департаментом України з питань виконання покарань.
Проте, з такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погодитись не може з огляду на слідуюче.
З аналізу положень п. «и»ч. 1 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»чітко вбачається, що до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України … згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України…
Наказом Служби безпеки України від 25.12.2009 року № 858 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.01.2010 року №76/17371 затверджено Перелік посад офіцерського складу у Службі безпеки України, призначення на які є підставою для зарахування військовослужбовцям до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в Службу безпеки України.
Даний перелік є вичерпним та містить наступні посади: Голова СБУ; Перший заступника Голови СБУ; Заступник Голови СБУ; Начальник департаменту СБУ (підрозділу зі статусом департаменту); Начальник управління СБУ (головного управління, підрозділу зі статусом управління), який призначений на посаду Президентом України; Керівник Антитерористичного центру при СБУ; Ректор Національної академії СБУ.
Посад техніка і інженера у військовій частині № 68240 та Українському науково-дослідному інституті спецтехніки Служби безпеки України, на яких працював позивач у період з 15.03.1988 року по 18.01.1995 року до його прийняття на військову службу до СБУ, вищезазначений перелік не містить.
З огляду на вищенаведене, враховуючи відсутність правових підстав для надання Службою безпеки України до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів, необхідних для нарахування ОСОБА_3 пенсії з урахуванням вислуги років, яка б включала час роботи на посадах інженера і техніка у військовій частині № 68240 та Українському науково-дослідному інституті спецтехніки Служби безпеки України у період з 15.03.1988 року по 18.01.1995 року у зв’язку з відсутністю таких посад в Переліку посад офіцерського складу у Службі безпеки України, призначення на які є підставою для зарахування військовослужбовцям до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в Службу безпеки України, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, судом першої інстанції неправильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Служби Безпеки України задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2010 року скасувати в частині зобовязання Службу безпеки України надати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документи, необхідні для нарахування ОСОБА_3 пенсії з урахуванням вислуги років, яка б включала час роботи на посадах інженера і техніка у військовій частині № 68240 та Українському науково-дослідному інституті спецтехніки Служби безпеки України у період з 15.03.1988 року по 18.01.1995 року.
Постановити по справі нове рішення, яким в задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: _____________________В.С. Заяць
Судді: _____________________Г.В. Земляна
_____________________Ю.І. Цвіркун