Судове рішення #11324868

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

29 вересня 2010 р.           Справа № 2-а-3661/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Аліменко Володимира Олександровича,

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи

за позовом: Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області   

до:   відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Липовецькому районі Вінницької області  

про: включення до акту щомісячної звірки та стягнення витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та стягнення даної суми

ВСТАНОВИВ :

Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області звернулось в суд з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Липовецькому районі Вінницької області про зобов'язання включити до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітня по червень 2010 року кошти в сумі 80102,16 грн. та стягнути вказану суму коштів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відмовляється включати до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, зазначену суму коштів за період з квітня 2010 року по червень 2010 року, у зв’язку з чим вони мають бути стягнуті в судовому порядку.

Від представника позивача до суду надійшла заява, в якій він просив суд розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засіданні не з’явився, подавши відповідне клопотання про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечив з підстав, викладених письмово, зокрема зазначивши, що Відділення ВД ФССНВ у Липовецькому районі не бере до заліку суми щомісячної адресної грошової допомоги та витрати на їх доставку, оскільки вони не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку  на  виробництві  та  професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та сумісною Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві на професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4.  Звернув увагу на те, що акти щомісячної звірки встановленої форми і не можливо в них включати непередбачені Порядком суми державної адресної допомоги.

Враховуючи наведене відповідач вважає, що підстав для відшкодування позивачу 80102,16 грн. не має, у зв’язку з чим в задоволені позову просить відмовити.

Враховуючи заяву позивача та клопотання відповідача про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за необхідне розглянути справу в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, які формуються за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями на заходи соціального страхування.

Відповідно до ст. 26 "Основ законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є страхувальником у сфері пенсійного забезпечення.

В силу ст. 81 вищевказаного Закону  призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Статтею 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України закріплений в якості страхувальника в сфері соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Статтею 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст. 1, ст. 2 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що збір та акумулювання коштів на виплату пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і які підлягають виплаті при настанні страхового випадку, а призначення самих пенсій здійснює Пенсійний фонд України.

Пунктом 5 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

З аналізу вищевказаної норми вбачається, що витрати понесені Пенсійним фондом України у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених ст. 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей),  які потерпіли  на  виробництві до 1 квітня 2001  року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи  яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При  цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного  випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом  в  подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Згідно ст. 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір відносно понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо понесених витрат на соціальні виплати.

Відповідно зі ст.1 Закону України №1788 "Про пенсійне забезпечення"  іноземні громадяни і особи без громадянства, проживаючі в Україні мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами.

Виплата пенсій по інвалідності у наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснюється, відповідно до п.16. ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування  від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", у відповідність із законодавством про пенсійне забезпечення.

Також Постановою КМУ №265 від 26.03.2008р., установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Пунктом 4 даної постанови встановлено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок  коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Сумісною Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003 року №5-4/4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003р. за №376/7697 затверджено "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві   або   професійного  захворювання" (далі  -  Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.

Згідно п. 2 вказаного Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання провадять з відділеннями виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків ) звірку витрат за особовими справами потерпілих, складається акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідним головним управлінням Пенсійного Фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні до 25 числа наступного за звітним, перераховує відповідні кошти до Пенсійного фонду. Отже, лише на підставі даних особових справ інвалідів, занесених до актів звірки, робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків, визначають суму витрат, що підлягають відшкодування.

Згідно ст.85 Закону України №1788 від 05.11.91 пенсії виплачуються за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від прописки. У свою чергу, відповідно до п.41 Порядку надання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.02р. за №536/6824, при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання в іншу місцевість, його пенсійна справа направляється до органу, що призначає пенсію, по новому місцю проживання. Пенсійне законодавство напряму зв'язує виплату відповідної пенсії з фактичним місцем проживання пенсіонера. Отже, страхові виплати повинні проводитися відповідним відділенням ФССНВ по місцю фактичного проживання застрахованої особи, за умови звернення останньою з відповідною заявою.

Таким чином, право Пенсійного фонду на відшкодування витрат виникає після призначення та виплати Пенсійним фондом пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також пенсій по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які в силу ст.25 Закону № 1105 повинні здійснюватись Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.

В судовому засіданні встановлено, що за період з квітня по червень 2010 року управлінням Пенсійного фонду України у Погребищенському районі були здійснені видатки, пов'язані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на загальну суму 95292,79 грн.  Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Липовецькому районі Вінницької області відшкодувало 15190,63 грн. Відповідач не визнає відшкодування на загальну суму 80102,16 грн., про що свідчать акти звірок, які зроблені на підставі списків осіб, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відмова відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Липовецькому районі Вінницької області розцінюється судом як безпідставна та така, що суперечить чинному законодавству України, оскільки щомісячна державна адресна допомога є соціальною виплатою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія, і відповідно, підлягає врахуванню та відшкодуванню відповідачем.

Крім того, суд вважає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України, щодо відшкодування понесених ним витрат, оскільки вищезазначений Порядок, на який посилається позивач, не врегульовує спірних відносин які виникли у даному випадку, так як встановлене ним правило підписання актів звірки (включити в акт щомісячної звірки витрат по особових справах) розрахунків розраховано на відсутність спору.

У разі відсутності згоди на включення до акту щомісячної звірки витрат по особових справах збоку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги про відшкодування таких сум вирішуються у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про включення в акт щомісячної звірки витрат по особових справах.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків передбачено у випадку безспірного відшкодування коштів.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права в частині зобов’язання відповідача включити в акти щомісячної звірки витрат по особових справах кошти в сумі 80102,16 грн. не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки є безпідставним, а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Вимога позивача щодо стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Липовецькому районі Вінницької області  витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 80102,16 грн. за період з квітня по червень (включно) 2010 року є обґрунтованою, а отже підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити частково.  

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257  КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Липовецькому районі Вінницької області (Вінницька область, м. Липовець, вул. Леніна, 55) на користь управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області (Вінницька область, м. Погребище, вул. Б. Хмельницького, 75) кошти в сумі 80102,16 грн. (вісімдесят тисяч сто дві гривні шістнадцять копійок) за період з квітня 2010 року по червень 2010 року (включно).

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови оформлено:  29.09.2010 року.   

Суддя                                Аліменко Володимир Олександрович

 29.09.2010

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація