Судове рішення #11324557

                                                                                                                           Справа № 2-1376/2010р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

08 вересня  2010 року     Кам’янобрідський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого судді                                             Чалого А.В.,

при секретарі                                                      П'ятак О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, про визнання бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська неправомірною та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2010 року позивачка звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Кам’янобрідському районі м. Луганська про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та зобов'язання  нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з липня по грудень 2007р., з червня по грудень 2008р. та з січня по грудень 2009р. у сумі 2994,09грн. В обґрунтування вимог зазначила, що вона має статус «дитини війни», перебуває на обліку в УПФУ в Кам’янобрідському районі м. Луганська, і згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка фактично їй не нараховувалась.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, відповідно до позовної заяви просить розглядати справу в її відсутність.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська у судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшло заперечення проти позову, у якому представник відповідача просить розглядати справу без його участі та посилається на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена, законодавством не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни. Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, дітям війни було встановлено підвищення на рівні 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Оскільки ст. 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а Законом України «Про Державний бюджет України» за 2007-2009 роки видатки на підвищення дітям війни не передбачено. Вимоги позивачки щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в Луганській області у судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшло заперечення проти позову, у якому представник третьої особи просить розглядати справу без його участі та посилається на те, що виплата щомісячної соціальної допомоги згідно до ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” повинна здійснюватись органами  Пенсійного фонду України та за їх рахунок, Пенсійний фонд України та його територіальні органи не знаходяться на казначейському обслуговуванні, тому залучення органів казначейства до цієї справи безпідставно.

Суд вважає можливим розгляд справи у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус «дитина війни»,  перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, де отримує пенсію за віком (а.с.9).

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції.

Положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними з 09 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) до 31 грудня 2007 року.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 1 квітня -410,06грн., з 1 жовтня - 415,11грн.

Тобто, за період з 09.07.2007р. до 31.12.2007р. позивачка має право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком (яка розраховувалась в залежності від встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»  прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, вимоги позивачки щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Кам’янобрідському районі м. Луганська здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитини війни»з 22.05.2008р. по 31.12.2008р.підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, у 2008 році було встановлено наступний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні,  з 1 жовтня - 498 гривень.

Тобто, за період з 22.05.2008р. до 31.12.2008р. позивачка має право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком (яка розраховувалась в залежності від встановленого ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність).

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися відповідно до   Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи, що позивачці починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 22.05.2008р. до 31.12.2009р. відповідач повинен нарахувати позивачці підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням здійснених виплат.

Відповідно до ст. 15 ч. 1 п. 2 ЦПК України до компетенції судів відносяться розгляд спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них.

Відповідно до ст. 16 ч. 2 п.10 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади,  органу  влади  Автономної  Республіки  Крим  або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Оскільки у судовому засіданні встановлено, що внаслідок бездіяльності відповідача право позивача на отримання підвищення до пенсії у встановленому Законом України «Про соціальний захист дітей війни» розмірі було порушено, тому вимоги позивача щодо визнання бездіяльності відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Заявляючи вимоги, щодо зобов'язання відповідача виплатити конкретну суму недонарахованого підвищення до пенсії, позивачка тим самим фактично просить суд здійснити перерахунок суми пенсії, а оскільки до компетенції суду не входить перерахування вказаних сум, суд вважає, що у даному випадку вимоги позивачки повинні бути задоволені не шляхом зобов'язання відповідача виплатити певну суму, а шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачці підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що за змістом відповідає суті його вимог.

Таким чином, слід визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, щодо ненарахування та невиплати підвищення до пенсії позивачці, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007р. до 31.12.2007р., з 22.05.2008р. до 31.12.2008р., з 01.01.2009р. до 31.12.2009р. та зобов'язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007р. до 31.12.2007р., з 22.05.2008р. до 31.12.2008р., з 01.01.2009р. до 31.12.2009р., з урахуванням здійснених виплат.

Відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.    

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 гривень. У зв’язку з тим, що згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» Пенсійний фонд України звільнений від сплати судового зору, сплачена позивачем сума судового зору у розмірі 3,40 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 8, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 3, 8, 15, 107, 213-215 ЦПК України, ст. 6 «Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд –

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1, державної соціальної допомоги у вигляді надбавки до пенсії, як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з урахуванням здійснених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України, на користь ОСОБА_1  судовий збір в сумі 3,40 грн.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідськму районі м. Луганська, на користь ОСОБА_1  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн.

Копію рішення направити сторонам, третій особі.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Кам’янобрідський районний суд м. Луганська шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.    

Рішення не набрало законної сили

Головуючий -                                                                                        А.В. Чалий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація