Судове рішення #11314892

                                             

Справа № 2-231/2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

         

      10 вересня 2010 року  Семенівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Поповича В. В.,

при секретарі Лозовській О. П.,

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в м. Семенівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про перерахунок та виплату недоплаченої пенсії, зобов»язання виплачувати передбачену законом пенсію, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1,   будучи інвалідом третьої групи, що підтверджується даними довідки МСЕК серії НОМЕР_1 від 15 лютого 2002 року, звернулася   до суду з позовом про перерахунок та виплату недоплаченої пенсії, зобов»язання виплачувати передбачену законом пенсію .

Розмір державної пенсії визначений ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, розмір пенсії не може бути нижчим: по третій групі інвалідності – шести мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основ їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється   у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, визначеного закону.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного закону, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, але звернулася до суду з письмовою заявою про розгляд справи без її участі, позов підтримує у повному обсязі .  

Представник відповідача виконуюча обов»язки начальника Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області Н. С. Драненко звернулась до суду з письмовою заявою про розляд справи без участі представника, позовані вимоги не визнає з підстав наведених у запереченнях на позов, зокрема:  «ОСОБА_1 отримала третю групу інвалідності з 15 лютого 2002 року. Перерахувати пенсію відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неможливо тому, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою з 01.01.2006 року обчислюється в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, затвердженого Законом України «Про Державний бюджет на відповідний рік».  

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення», починаючи з липня 2008 року, інвалідам третьої групи (крім учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції), щодо яких встановлено розмір пенсії 600,00 гривень, а розмір додаткової пенсії в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Пенсія призначена правильно, відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і підстав для перерахунку пенсії немає» – із заперечення.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне позовні вимоги задовільнити частково за слідуючих підстав. По справі встановлено, що позивач внаслідок захворювання, пов»язаного з аварією на ЧАЕС, визнана інвалідом третьої групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

При цьому позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але в проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.

В даному випадку відповідач повинен провести нарахування та виплату пенсій позивачу виходячи з їх розмірів, встановлених законами України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінасування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

    Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обтавин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

    Основні положення щодо реалізації конститукційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Нормами ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим шести мінімальних пенсій за віком.  

У даному випадку необхідно зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити недовиплачені пенсійні виплати з 22 травня 2008 року по день розгляду справи.

Позивач у позовних вимогах ставить питання про зобов»язання управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області у подальшому поточні нарахування і виплати пенсії.

Суд вважає, за необхідне відмовити у задоволенні вимог щодо зобов’язання відповідача в подальшому проводити нарахування   щомісячної основної та додаткової пенсії відповідно до розмірів, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України   "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки   захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту  їх порушення, а тому суд не може своїм рішенням здійснити захист прав та інтересів осіб на майбутнє.  

    Суд на даний час не може дійти висновку, що відповідач буде порушувати норму закону у майбутньому.

Суд вважає за необхідне на підставі ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України стягнути з відповідача – управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області на користь позивача ОСОБА_1 понесені нею витрати за інформаційно - технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 120 гривень 00 копійок.

Також суд вважає за необхідне на підставі п. п. 18, 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» звільнити від сплати державного мита позивача ОСОБА_1 та відповідача – Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області.    

  Керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 88, 209, 212, 214, 215, 218  Цивільного процесуального кодексу України, п. п. 18, 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Міністрів Кабінету Міністрів України «Про державне мито», суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про визнання дій щодо нарахування та виплати неправомірними, зобов»язання нарахувати та виплатити пенсійних виплат, – задовольнити частково.

Визнати  неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області щодо нарахування та виплаті ОСОБА_1 основного розміру пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну  здоров»ю у розмірах менших, ніж передбачено законом.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області провести переразунок та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної державної пенсії, передбачену ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, встановлених абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 22 травня 2008 року по 10 вересня 2010   року з урахуванням виплачених сум.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Семенівському районі Чернігівської області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії, передбачену ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановлених абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 22 травня 2008 року по 10 вересня 2010 року   з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 оплачені при подачі позову витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 120 (сто двадцять) гривень 00 копійок.

Від сплати державного мита за подачу позову і розгляд цивільної справи сторони на підставі п. п. 18, 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Міністрів Кабінету Міністрів України «Про державне мито» – звільнити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

    Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області через Семенівський районний суд Чернігівської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

                       

                                          Суддя:                           В. В. Попович

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація