2-4729\10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2010 року Кіровський районний суд м. Донецька у складі:
головуючої судді Святохи Л.В.
при секретарі Сугань Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, вказавши, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народила дитину – ОСОБА_2 , та отримує в управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На думку позивачки, відповідач всупереч вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не доплатив їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить суд зобов’язати відповідача зробити перерахунок нарахованих сум до догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку до рівня прожиткового мінімуму на місяць та зобов’язати у подальшому виплачувати щомісячні виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 з'явилася, позовні вимоги підтримала, суду дала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку ради у судове засідання з'явилася, позовні вимоги не визнала, та просила суд у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що виплати позивачці управлінням праці та соціального захисту населення проводилися відповідно до діючого законодавства у межах витрат передбачених Державними бюджетами України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухав пояснення сторін, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до довідки управляння праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради позивачка перебуває на обліку та їй, як особі застрахованій в системі загальнообов'язкового державного страхування, була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно з довідкою позивачці було сплачено у вересні 2008 року – 91,00 гр., а з 1.10.2008 р. по 01.02.2010 р – 130 грн. щомісячно.
Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 вказаного Закону, при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, слід зазначити, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів не делеговані.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України „ Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13.
За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 ( в редакції постанови КМУ від 11 липня 2007 року № 900 „Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 та від 11 січня 2007р. № 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.
За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон , який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам, зумовленими народженням та похованням", статтею 15 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/207 про соціальні гарантії громадян були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489 -У. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнанні неконституційними.
Отже з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років встановлений з 1 квітня 2007 року у розмірі 463 гр., з 1 жовтня 2007 року у розмірі 470 гр.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. № 107, який набрав чинності з 01.01.2008р. знову внесено зміни до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гр. Вказані норми Закону не визнавалися у встановленому законом порядку неконституційними, а тому дії УТСЗН по призначенню позивачці такої виплати у 2008 році були правомірними.
Таким чином, позивачка не має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2008 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки дитина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, на яку вона отримує вказану допомогу, народилась вже після винесення рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/207 про соціальні гарантії громадян були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Крім того, суд вважає за необхідне відмовити позивачці в частині позовних вимог щодо зобов’язання відповідача у подальшому виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, оскільки у судовому засіданні не встановлено, що у подальшому права позивачки будуть порушуватися відповідачем та вказані вимоги є передчасними.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/207, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд -
ВИРИШІВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у місті Донецьку Ради про визнання дій незаконними та перерахунок сум допомоги на утримання дитини до досягнення нею трьохрічного віку – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області протягом десяти днів після його оголошення.
Рішення видрукуване в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя Л.В. Святоха
- Номер: 2-р/369/12/21
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-4729/10
- Суд: Києво-Святошинський районний суд Київської області
- Суддя: Святоха Лариса Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2021
- Дата етапу: 14.07.2021