Справа № 22-ц-27604/2010 рік Головуючий 1 інстанції: Овдієнко В.В.
Категорія: соціальні виплати Доповідач: Гальянова І.Г.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2010 року м. Харків
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області у складі:
Головуючого, судді Міненкової Н.О.
Суддів Гальянової І.Г.., Ларенка В.І.
За участі секретаря Григоренко К.Ю.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернулась у суд з позовом , в якому посилаючись на порушення з боку відповідача порядку нарахування та виплати пенсії, просила визнати вказані дії відповідача протиправними та зобов’язати вчинити дії по перерахунку та виплаті вказаних соціальних виплат відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом № 1691 (пункт 2 розділу І частину першу статті 15 ЦПК України викладено в новій редакції, де за змістом пункту 2 спори, пов’язані із соціальними виплатами, незалежно від статусу відповідача належить розглядати в порядку цивільного судочинства (абзац четвертий пункту 1 розділу І).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» (далі Закон) від 18 лютого 2010 року, з дня набрання цим Законом чинності – 10 березня 2010 року зазначені справи підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Згідно до п. 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства.
На виконання положень вказаного закону Жовтневим районним судом м. Харкова позов було розглянуто у порядку цивільного судочинства.
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 14 червня 2010 року , позов задоволено частково.
На вказане рішення відповідач подав апеляційну скаргу, яка була прийнята апеляційним судом та призначена до розгляду.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами“, № 19-рп/2010, Справа № 1-40/2010 визнано що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами“ від 18 лютого 2010 року № 1691–VI, а саме:
– пункту 2 розділу І: „Пункт 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., №№ 35–37, ст. 446) виключити“;
– пункту 2 розділу ІІ: „Після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства“.
Визнано таким, що не відповідає Конституції України
(є неконституційним), пункт 2 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами“ від 18 лютого 2010 року № 1691–VI.
Зазначено, що положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами“ від 18 лютого 2010 року № 1691–VI та Цивільного процесуального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч.2 ст. 151 Конституції України закони, правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність. Про це ідеться і у самому рішенні Конституційного Суду України.
За таких обставин, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції, яке стосується соціальних виплат, не може бути розглянута у порядку цивільного судочинства у зв*язку з непідвідомчістю цієї категорії справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 205 ЦПК України, у контексті ст. 207 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Так як з набранням чинності рішення Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року зміни до ст. 15 ЦПК України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами, вказана категорія справ не може бути розглянута у порядку цивільного судочинства, провадження за апеляційною скаргою УПФУ підлягає закриттю, а справа – поверненню до місцевого суду для направлення апеляційної скарги до розгляду адміністративним судом до юрисдикції якого відповідно до ст. 17, 184 КАС України з 09.09.2010 року належить розгляд вказаної категорії справ та їх перегляд у апеляційному порядку.
Керуючись ст.ст. 205, 297 ЦПК України, Рішенням Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами“, №19-рп/2010, Справа № 1-40/2010 колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 червня 2010 року
Повернути цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі про визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити певні дії до Зміївського районного суду Харківської області для направлення її до компетентного суду.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення.
Головуючий, суддя :
Судді :