Судове рішення #11300936

Справа 2-а-140/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

7 жовтня 2010 року                                               смт. Солоне

СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в   особі судді Трещової Н.М.,

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка 4 жовтня 2010 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення № 14 від 6 травня 2010 року комісії по вирішенню питань, пов’язаних з призначенням і перерахунком та виплатою пенсій управління пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області.

На обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що даним рішенням їй відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, що передбачена ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з мотивів відсутності необхідного спеціального 20-річного стажу. Комісією до стажу роботи на прокурорських посадах зараховано період роботи в органах прокуратури з 12 травня 2010 року, що на час її звернення за призначенням пенсії: 21 квітня 2010 року, становило 15 років 11 місяців 12 днів.

    Дане рішення позивачка вважає неправомірним з наступних підстав.

    Відповідно до ст.ст.50-1 та 56 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі, що мають стаж роботи не менше 20 років, в тому числі на посаді прокурорів та слідчих не менш 10 років, мають право на пенсію за вислугою років.

До стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та час роботи на посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою.

Позивачка вказує, що вона у 1988 році вступила  на заочне відділення  Харківського юридичного інституту, який реорганізовано у Національну юридичну академію України ім.Ярослава Мудрого; закінчила навчання 10.02.2004 року. Просить зобов’язати відповідача  зарахувати до спеціального стажу половину строку навчання: 2 роки 8 місяців 19 днів, оскільки ні закон України «Про освіту», ні закон України «Про прокуратуру» не містить обмежень щодо заочної форми навчання.

Вона працювала на посаді помічника голови суду з 3 березня 1992 року по 18 листопада 1993 року.  Ця посада відноситься до категорії державних службовців, але на час роботи її на цій посаді не було вимог про зайняття посади особами, що мають вищу юридичну освіту і ще не було прийнято закону «Про державну службу».

Закон України про державну службу чинний з 16 грудня 2003 року. Згідно Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, та додатку до нього, до стажу державної служби віднесено роботу на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті судів, в тому числі й  у минулі роки, ще з періоду існування СРСР. Посада помічника голови місцевого суду віднесена до 5-ї категорії посад державних службовців.

Даний період роботи позивачка також просить зарахувати до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугою років.

Позивачка просить зобов’язати відповідача призначити їй пенсію за вислугою років з часу її звернення до відповідача: 21 квітня 2010 року.

Відповідач надав суду заперечення проти позову,  у яких посилається на законність рішення про відмову у призначенні пенсії. Комісія не знайшла підстав для зарахування до стажу роботи часу навчання у ВУЗі, оскільки позивачка навчалася заочно. Період роботи на посаді державного службовця не зараховано, оскільки позивачка не мала на той час вищої юридичної освіти.

Суд, перевіривши доводи сторін, вивчивши подані сторонами докази, встановив наступне.

У відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори та слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсію за вислугою років незалежно від віку. До 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується також стаж роботи на посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, та половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.

Як визнано сторонами, позивачка на час її звернення за призначенням пенсії за вислугою років:  21 квітня 2010 року, має стаж роботи на прокурорських посадах 15 років 11 місяців 12 днів.

Як убачається із записів у трудовій книжці позивачки, вона працювала на посаді помічника голови Солонянського районного суду Дніпропетровської області у період з 3 березня 1992 року по 18 листопада 1993 року, що становить 1 рік 8 місяців 5 днів. Цей період роботи відповідачем до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугою років не зараховано.    

Дане рішення відповідача суд вважає неправомірним з наступних підстав.

Закон України № 3723-ХП «Про державну службу» введено в дію з 16.12.1993 року, тобто на час роботи позивачки дана робота не вважалася державною службою, і поняття державної служби законодавчо визначено не було, як і не було кваліфікаційних вимог для зайняття цієї посади особою з вищою юридичною освітою.

За змістом Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283,  додатку до постанови, до стажу державної служби зараховуються і періоди роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів до прийняття ЗУ «Про державну службу», в тому числі і в апараті органів прокуратури, судів.

Розпорядження КМ України від 24.02.2003 року № 88-р посада помічника голови місцевого суду віднесена до 5-ї категорії посад державних службовців.

Отже, позивачка фактично працювала на посаді державного службовця;  наявність вищої юридичної освіти на період її роботи на посаді помічника голови суду не була обов’язковою умовою зайняття цієї посади, тому відмова відповідача у включенні даного періоду роботи до стажу, який дає право на пенсію за вислугою років, є безпідставною і не ґрунтується на законі.

Законом України «Про освіту» передбачені форми навчання у ВУЗах України: очна, вечірня, заочна, екстернат. Закон України «Про прокуратуру» не конкретизує, що лише період навчання на стаціонарі (денній формі) може зараховуватися до стажу, що дає право на пенсію, та не містить виключення щодо заочної форми навчання, тому немає підстав вважати, що період навчання на заочному відділенні не може зараховуватися до вищезазначеного  стажу.

Із копії диплому та довідки Національної юридичної академії України ім.Ярослава Мудрого за вих.№ М- 265-(541) від 27.05.2010 року убачається, що позивачка ОСОБА_1 навчалася на заочному факультеті з 1 вересня 1988 року по 10 лютого 1994 року та здобула кваліфікацію юриста за освітнім рівнем спеціаліста. Викладене дає підстави вважати, що до стажу роботи позивачки, що дає право на пенсію за вислугою років, необхідно зарахувати половину строку навчання у ВУЗі: 2 роки, 8 місяців 19 днів.

Таким чином, вимоги позивачки є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 70, 71, 159-163, 183-2    КАС України, ст.50-1  Закону України «Про прокуратуру», суд

П О С Т А Н О В И В :

        Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по вирішенню питань, пов’язаних з призначенням і перерахунком та виплатою пенсії при управлінні Пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області від 6.05.2010 року за № 14.

       

Зобов’язати управління пенсійного фонду України у Солонянському районі Дніпропетровської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру», період роботи на посаді помічника голови Солонянського районного суду Дніпропетровської області з 3 березня 1992 року по 18 листопада 1993 року включно: 1 рік 8 місяців 5 днів та половину строку навчання в Українській юридичній академії: 2 роки 8 місяців  19 днів та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з часу звернення: 21 квітня 2010 року.

        Постанову може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду  через Солонянський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

 Суддя        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація