АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Нагорняка В.А.
суддів: Камзалова В.В., Сопруна В.В..
при секретарі: Руденко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Вінницького обласного військового комісаріату
на постанову Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію, -
в с т а н о в и л а :
Позивач звернувся до суду з вище зазначеним позовом. Позовні вимоги мотивовано тим, що він на даний час є пенсіонером, до виходу на пенсію був військовослужбовцем. 01.01.2008 року, нараховану раніше йому пенсію, було перераховано, внаслідок чого відбулося зменшення пенсії, а саме: при перерахунку пенсії Вінницьким ОВК зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії врахування 10% премії замість існуючих раніше 33,3%, не зазначено 1/12 частину матеріальної допомоги на оздоровлення, 1/60 винагороди за тривалість безперервної служби та враховано лише 15% надбавки за доступ до державної таємниці, хоча в нього існувала форма № 1 допуску до таємної інформації і йому повинна враховуватися надбавка в розмірі 20 %.
Зменшення розміру премії з 33,3% до 10% вважає таким, що порушує його права та звужує їх, оскільки при виході на пенсію він отримував пенсію з розрахунку 33,3% премії. Зменшення розміру пенсії суперечить Конституції України, зокрема ст. 64.
Стосовно не зарахування для призначення пенсії 1/12 частини матеріальної допомоги, позивач вказує, що оскільки з матеріальної допомоги сплачується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування то вона повинна бути включена до грошового забезпечення для нарахування пенсії. Раз в п'ять років йому виплачувалась винагорода за безперервність служби. 1/60 її частини ( за 1 місяць) складає 28 грн. 88 коп. Також в нього була форма № 1 допуску до державної таємниці, що передбачає включення до грошового забезпечення для нарахування пенсії 20% за доступ до державної таємниці, а не 15%, як рахують відповідачі.
Таким чином, він вважає, що його пенсія повинна становити 3 703 грн. 86 коп., натомість вона становить всього 2 596 грн. 38 коп. Вважає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 січня 2008 року, оскільки він намагався врегулювати дане питання до суду, звертаючись неодноразово до відповідачів, однак отримував негативні відповіді, а тому строк повинен рахуватися з того часу, коли він дізнався про відмову відповідача. Просить визнати неправомірними дії відповідачів щодо недоврахування та невиплаті належного йому розміру пенсії, а також зобов'язати Вінницький ВОК включити йому в грошове забезпечення для нарахування пенсії 33,3% премії 1/12 грошової допомоги на оздоровлення та 1/60 винагороди за тривалість безперервної служби, збільшити до 20% надбавку за секретність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувати йому вище перераховані складові грошового забезпечення при нарахуванні пенсії та зобов'язати виплатити йому недоплачену в зв'язку з неправильним нарахуванням пенсії суму, починаючи з 01.01.2008 року по день набрання чинності Постановою суду.
Постановою Хмільниц ького міськрайонного суду Вінницької області від 17 листопада 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково.
Визнано дії головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату щодо недоврахування та невиплаті ОСОБА_1 належного йому розміру пенсії неправомірними.
Зобов'язано Вінницький обласний військовий комісаріат включити в грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премію в розмірі 33,3% та надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 20%.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням премії в розмірі 33,3% та надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 20% з 01.01.2008 року та зобов'язати виплатити ОСОБА_1 недоплачену в зв'язку з невірним розрахунком суму пенсії, починаючи з 01.01.2008 року по дату набрання цією Постановою законної сили.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідачі оскаржили останню в апеляційному порядку. В апеляційних скаргах просять постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 Вважають постанову суду незаконною та ухваленою з порушенням норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову суду без змін з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на даний час є пенсіонером, до виходу на пенсію був військовослужбовцем. Згідно перерахунку пенсії проведеного Вінницьким обласним військовим комісаріатом з 01.01.2006 року до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 була включена премія в розмірі 33,3%. Відповідно до довідки Вінницького ОВК про розмір грошового забезпечення для обчислення позивачеві пенсії станом на 01.01. 2008 року до складу грошового забезпечення включена премія в розмірі 10%.
Ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ 3 1294 від 07.11.2007 року грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
П. 3 цієї Постанови затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28.
Згідно з п. 5 п.п. 2 даної Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 22, ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені утому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк. Таку правову позицію Конституційний суд України висловив у Рішенні від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення вимог в частині безпідставного зменшення розміру премії, яка включена в розмір грошового забезпечення, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, в перерахунку пенсії станом на 01.01.2006 року до грошового забезпечення позивача була включена премія в розмірі 33,3%, а в подальшому згідно проведеного в січні 2008 року перерахунку пенсії розмір премії був зменшений до 10%, що суперечить ч. 3 ст. 22 Конституції України.
Вимоги в частині включення до грошового забезпечення та нарахування пенсії з урахуванням 20% надбавки за доступ до державної таємниці також підлягають задоволенню, оскільки Вінницький ОВК позов в цій частині визнав повністю.
Що стосується вимог позивача про включення до грошового забезпечення з якого йому нараховується пенсія 1/12 щорічної разової матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/60 одноразової винагороди за тривалість безперервної служби, яка виплачується раз в п'ять років, вони не підлягають задоволенню, оскільки суперечать вимогам ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Вирішуючи дану справу по суті заявлених позовних вимог та частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції дав належну та об’єктивну оцінку зібраним по справі доказам, ухвалив рішення, виходячи з доводів і заперечень сторін, з врахуванням принципу їх змагальності та диспозитивності цивільного судочинства. Судом повно з’ясовано обставини справи, котрі мають для неї значення, висновки суду відповідають цим обставинам. Відповідно до положень ст. 212 ЦПК України судове рішення належним чином мотивовано, тому підстав для задоволення апеляційних скарг судова колегія не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 304№, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Вінницького обласного військового комісаріату відхилити.
Постанову Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 17 листопада 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: