ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.10.10Справа №2а-12941/10/15/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., суддів: Кірєєв Д.В., Цикуренко А.С., при секретарі Асєєвої Л.О., за участю представників:
від позивача – Хорошаєв Є.С.,
від першого відповідача – Пономарчук М.В,
від другого відповідача - Аганін Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Алуштинської міської партійної організації "Народний рух України"
до Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна»,
Алуштинської міської виборчої комісії АР Крим
про визнання зборів такими, що не відбулись та визнання рішення протиправним
Суть спору: Алуштинська міська партійної організації "Народний рух України" (далі позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» (далі перший відповідач), Алуштинської міської виборчої комісії АР Крим (далі другий відповідач) про визнання зборів від 01.10.2010 року Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» такими, що не відбулись; визнання рішення територіальної виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів в депутати, кандидата на посаду міського голови, висунутих Алуштинською міською організацією політичної партії «Сильна Україна» протиправними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.10.2010 року відкрито провадження у справі № 2а-12941/10/15/0170.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.10.2010 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 09.10.10 року на 11 год. 00 хвил.
У судове засідання, яке відбулось 09.10.2010 року, позивач надав заяву про збільшеня позовних вимог відповідно до яких просить визнати збори від 01.10.2010 року Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» такими, що не відбулись; визнати рішення зборів Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» від 01.10.2010 року щодо висування кандидатів недійсним; визнання рішення Алуштинської міської виборчої комісії АР Крим щодо реєстрації кандидатів в депутати, кандидата на посаду міського голови, висунутих Алуштинською міською організацією політичної партії «Сильна Україна» протиправними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.10.2010 року закрито провадження по справі в частині позовних вимог, щодо визнання зборів від 01.10.2010 року Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» такими, що не відбулись та визнання рішення зборів Алуштинської міської організації політичної партії «Сильна Україна» від 01.10.2010 року щодо висування кандидатів недійсним.
В судовому засіданні, яке відбулось 09.10.2010 року, представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові.
Представник першого відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з мотивів, викладених у запереченні на позов.
Представник другого відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що Рішення №9 від 02.10.10р. прийняте на підставі і в межах повноважень Алуштинської міської виборчої комісії, з дотримання вимог діючого законодавства, тому підстав для скасування не має.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України дано визначення поняттям "справа адміністративної юрисдикції" та "адміністративний позов". Так, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Особливістю суб’єктного складу публічно-правових спорів є те, що суб’єктами владних повноважень можуть бути визнані особи, які не наділені ознаками та особливостями державних органів, але у зв’язку з делегуванням ним певних владних повноважень, вони набувають статусу суб’єкта владних повноважень.
Спірні відносини є такими, що пов’язані із виборчим процесом по проведенню виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, тому справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Стаття 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач другий відповідач є суб’єктом владних повноважень, а спір, який виник з приводу правомірності рішення суб’єкту владних повноважень, відноситься до публічно-правових спорів, яки підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог суд зазначає наступне.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”(далі –Закон №2491-VI), зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до статті 11 Закон №2491-VI виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; 2) політичного плюралізму та багатопартійності; 3) публічності і відкритості; 4) рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом; 5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності; 7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відповідно до ст. 36 Закону відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Згідно з п.4 статті 36 Закон №2491-VI Міська організація партії може висунути:
одного кандидата на посаду міського голови;
виборчий список кандидатів у депутати відповідної міської ради у кількості, що не перевищує кількість депутатів (загального складу) ради;
по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної міської ради;
одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (сіл, селищ, міст, що входять до складу цього міста, згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм);
виборчий список кандидатів у депутати міської ради (міста, що входить до складу цього міста, згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм) у кількості, що не перевищує кількість депутатів (загального складу) такої ради;
по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів до міської ради (міста, що входить до складу цього міста, згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм);
по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних сільських, селищних рад (сіл, селищ, що входять до складу цього міста, згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм).
Міська організація партії у містах з районним поділом, де утворені районні у місті ради, може також висунути виборчий список кандидатів у депутати по кожному багатомандатному виборчому округу по виборах депутатів відповідних районних у місті рад у кількості, що становить кількість депутатів (загального складу) відповідної ради та по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів таких районних у місті рад.
Висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації.
У протоколі зборів (конференції) місцевої організації партії зазначаються час і місце їх проведення, загальна кількість членів місцевої організації партії, кількість учасників зборів (конференції), порядок денний, відомості про кожного кандидата: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання, дані про підсумки голосування щодо кандидатів.
Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі передбачені у ст. 37 Закону, в якій зазначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією не пізніш як за 48 днів до дня виборів, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідченого печаткою місцевої організації партії або організації політичної партії вищого рівня;
5) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
7) декларації про майно і доходи кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
8) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів.
До зазначених у цій частині документів додаються копії документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання), а також підсумки голосування щодо виборчого списку кандидатів у депутати, які висуваються у багатомандатному виборчому окрузі.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 37 цього Закону.
Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі починається за 32 дні і закінчується за 24 дні до дня виборів (ч. 2 ст. 40 Закону).
Частиною 3 ст. 40 Закону передбачено, що прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Представник місцевої організації партії подає для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі документи, передбачені частиною першою статті 37 цього Закону. Представнику місцевої організації партії, який подав передбачені частиною першою статті 37 цього Закону документи, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів (ч.ч. 4, 5 ст. 40 Закону).
Територіальна виборча комісія, відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону, не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 37 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.
Судом встановлено, що 01.10.2010 року проведені збори Алуштинської міської організації політичної партії “Сильна Україна”, на яких відповідно до затвердженого порядку денного слухалось питання, зокрема, про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Алуштинської міської ради. За даним питанням першим відповідачем кількістю учасників зборів 72 особи одноголосно вирішено висунути кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому обрізу з виборів депутатів Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим 31 жовтня 2010 року та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від Алуштинської міської партійної організації політичної партії “Сильна Україна”таких осіб:
ОСОБА_5,
ОСОБА_6,
ОСОБА_7,
ОСОБА_8,
ОСОБА_9,
ОСОБА_10,
ОСОБА_11,
ОСОБА_12,
ОСОБА_13,
ОСОБА_14,
ОСОБА_15.
Першим відповідачем 01.10.2010 року до Алуштинської міської виборчої комісії АР Крим подано заяву про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Алуштинської міської ради АР Крим 31.10.2010 року, висунутих на зборах Алуштинської міської партійної організації політичної партії “Сильна Україна”, що відбулися 01.10.2010 року, та включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Протокольним рішенням № 9 від 02.10.2010 року Алуштинська міська виборча комісія зареєструвала згідно наданих документів виборчі списки кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Алуштинської міської ради за № 14 від Алуштинської міської партійної організації політичної партії “Сильна Україна”.
Позивач наполягає на тому, що рішення про висування кандидатів першим відповідачем приймалося за відсутності кворуму, оскільки у протоколі зборів Алуштинської міської партійної організації політичної партії “Сильна Україна”вказані недостовірні дані щодо загальної кількості членів Партії та кількості учасників зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомленням № 70 від 29.09.2010 року перший відповідач довід до відома Алуштинської міської виборчої комісії АР Крим те, що 01.10.2010 року о 17:00 відбудуться збори Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”, з метою висування кандидатів у депутати Алуштинської міської ради, сільських, селищних рад та Партенітського селищного голови на виборах 31 жовтня 2010 року.
Про що представник другого відповідача у судовому засіданні не заперечував.
У судовому засіданні першим відповідачем надано витяг з реєстру членів Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”станом на 01.10.2010 року, відповідно до якого кількість членів Партії складає 85 осіб, із зазначенням номеру партійного квітку та датою вступу до Партії.
Як зазначив у судовому засіданні представник другого відповідача та підтвердив представник першого відповідача на зборах Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”, що відбулися 01.10.2010 року приймала участь член Алуштинської міської виборчої комісії з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31.10.2010 року Зинов’єва Ганна Володимирівна.
Зауважень щодо порядку проведення зборів, кількості присутніх на зборах членів Партії та підрахунку голосів від члена Алуштинської міської виборчої комісії Зинов’євої Ганни Володимирівни не надходило, що є свідченням того, що викладені у протоколі № 005 зборів Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”відомості є дійсними.
Відносно твердження позивача про відсутність у першого відповідача оригіналу свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії та його реєстрацію другим відповідачем на підставі копії дубліката свідоцтва про реєстрацію, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
До матеріалів справи надана копія свідоцтва та у судовому засіданні досліджено оригінал свідоцтва, виданого 28.09.2010 року Алуштинським міським управлінням юстиції про державну реєстрацію структурного утворення політичної партії Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”№ 98.
Відповідно до довідки від 01.10.2010 року №18 Алуштинською міською виборчою комісією від представника Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”прийнято документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, зокрема, копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, що відповідає положенням ст. 37 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, зі змінами та доповненнями.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відсутні докази порушення наведених норм Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI під час оформлення документів, поданих першим відповідачем для проведення реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Алуштинської міської ради від Алуштинської міської партійної організації Політичної партії “Сильна Україна”.
Суд не бере до уваги посилання позивача на Протокол № 1 від 02.02.10р. та Протокол № 2 від 16.03.10р. засідання Бюро Алуштинської міської організації Політичної партії “Сильна Україна”, оскільки, наявність цих протоколів та прийняття рішення за ними не знайшло підтвердження в судовому засіданні та суперечить обставинами встановленими судом і не підтверджується матеріалами справи.
За таких обставин другим відповідачем рішення прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства при наявності належним чином оформлених документів, передбачених ст. 37 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Проаналізував обставини по справі, вивчивши докази у сукупності колегія суддів дійшла до висновку, що позовні вимоги Алуштинської міської партійної організації "Народний рух України" не підлягають задоволенню.
Згідно із ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Враховуючи, що позивачем при подачі позову не було сплачено судовий збір, суд вважає можливим стягнути з позивача судовий збір в дохід Державного бюджету у розмірі 3,40 грн.
На підставі викладено, керуючись статтями 160-163, 167, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.У задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Стягнути з Алуштинської міської партійної організації "Народний рух України"
в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судді Тоскіна Г.Л.
Кірєєв Д.В.
Цикуренко А.С.