ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2010 року м. Київ П-209/10
У приміщенні Вищого адміністративного суду України за адресою: м. Київ, вул. Московська 8, корп. 5.
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.(суддя –доповідач),
суддів: Головчук С.В.,
Розваляєвої Т.С.,
Рецебуринського Ю.Й.,
Черпака Ю.К.
при секретарі судового засідання Синюшку М.Л.
за участю представників:
від позивача:не з’явився
від Верховної Ради України:Лаптієв А.М. –за дов. від 15 грудня 2009 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву
ОСОБА_6
доВерховної Ради України
про визнання постанови Верховної Ради України незаконною в частині та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_6 звернувся 3 вересня 2010 року із адміністративним позовом до Верховної Ради України про визнання незаконною постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»у частині призначення чергових виборів Антонівського селищного голови на 31 жовтня 2010 року, чотирирічний строк повноважень якого не закінчився, та зобов’язання Верховної Ради України невідкладно, до початку виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 31 жовтня 2010 року, розглянути питання про доповнення постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»пунктом про непоширення дії цієї постанови на селищних голів, чотирирічний строк повноважень яких не закінчився.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що прийняття вищезазначеної постанови позбавляє його права на здійснення повноважень селищного голови протягом встановленого статтею 141 Конституції України чотирирічного терміну, перебіг якого почався 1 червня 2008 року, в результаті перемоги на позачергових виборах.
Верховна Рада України у запереченнях на позов від 22 вересня 2010 року та її представник під час судового засідання просять відмовити у задоволені позову ОСОБА_6 в частині зобов’язання до вчинення певних дій, з огляду відсутність права фізичної особи втручатись у діяльність парламенту, відсутність права законодавчої ініціативи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи позовної заяви, встановила наступне.
Постановою Верховної Ради України від 20 березня 2008 року №228-6 призначені позачергові вибори Антонівського селищного голови (Антонівська селищна рада Дніпровського району міста Херсон) на неділю 1 червня 2008 року.
Рішенням Дніпровського районного суду міста Херсона від 30 липня 2008 року встановлений факт оголошення Антонівською селищною виборчою комісією по виборам Антонівського селищного голови 18 липня 2008 року на пленарному засіданні 35 сесії Антонівської селищної ради п’ятого скликання рішення про обрання ОСОБА_6 селищним головою та визнано наявність компетенції (повноважень) Антонівського селищного голови у ОСОБА_6 з 18 липня 2008 року (арк. справи 6-8).
На момент обрання позивача селищним головою діяв Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 6 квітня 2004 року №1667-4, який відповідно до його преамбули визначав основні засади, особливості та порядок організації і проведення виборів зокрема селищних голів.
Види місцевих виборів та порядок їх призначення визначалися статтею 14 цього закону, частиною другою якої зазначено, що чергові місцеві вибори проводяться у зв’язку з закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови. Рішення про проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів приймає Верховна Рада України. Абзацом другим частини другої даної статті передбачалось що, чергові вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів відбуваються одночасно з виборами народних депутатів України. Зазначений абзац був виключений згідно із Законом України від 17 березня 2009 року №1134-6.
Порядок обчислення скликань представницьких органів місцевого самоврядування (рад) визначає Закон України від 24 червня 2004 року №1866-4, статтею першою якого передбачено, що скликання всіх представницьких органів місцевого самоврядування (рад) мають єдиний порядок обчислення. Положення статті другої даного Закону, яка передбачала, що обрання нового складу представницького органу місцевого самоврядування (ради) на позачергових виборах не вважається новим скликанням цього представницького органу, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 4 червня 2009 року №13-рп/2009.
Ухвалюючи дане Рішення, Конституційний Суд України встановив, що положення частин першої, другої статті 141 Конституції України, що встановлюють строки, на які обираються депутати до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради чи сільський, селищний, міський голова, слід розуміти так, що при обранні цих осіб на передбачених Конституцією України чергових та позачергових виборах на них поширюються відповідно п’ятирічний та чотирирічний строки повноважень.
Відповідно до частини першої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 року №280/97-ВР повноваження зокрема селищного голови починаються з моменту оголошення відповідною селищною виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження у тому числі селищного голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної селищної ради обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
З огляду на зазначене суд вважає, що термін проведення чергових виборів усіх депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів повинен бути узгоджений.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент –Верховна Рада України. До повноважень парламенту України належить прийняття законів –відповідно до пункту третього статі 85 Конституції України та призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування відповідно до пункту 30 наведеної статті.
Постановою Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 31 жовтня 2010 року.
Виходячи з правил виключної предметної підсудності, встановлених частиною четвертою статті 18 КАС України, та особливостей провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності зокрема Верховної Ради України, передбачених статтею 171-1 КАС України, Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може визнати акт у тому числі Верховної Ради України незаконним повністю або в окремій його частині. Таким чином, Вищий адміністративний суд України перевіряє невідповідність акту Верховної Ради України у межах спірних відносин вимогам Закону.
Суд не приймає посилання позивача на невідповідності постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»нормам частини другої статті 14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10 липня 2010 року №2487-6, виходячи із загально-правового принципу дії норми права у часі, з огляду на те, що зазначений Закон набрав чинності з 30 липня 2010 року, у той час коли постанова прийнята та набрала законної сили 1 липня 2010 року.
Враховуючи зазначене, підстави для визнання незаконною постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році» відсутні.
Колегія суддів зазначає, що визначений позивачем спосіб відновлення порушеного права не узгоджується з особливостями розгляду даної справи, визначеними статтею 171-1 КАС України.
Керуючись статтями 5, 12, 18, 41, 99, 100, 122, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 171-1, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_6 до Верховної Ради України про визнання незаконною постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»у часині призначення чергових виборів Антонівського селищного голови на 31 жовтня 2010 року, чотирирічний строк повноважень якого не закінчився, та зобов’язання Верховної Ради України невідкладно, до початку виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 31 жовтня 2010 року, розглянути питання про доповнення постанови Верховної Ради України від 1 липня 2010 року №2412-6 «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році»пунктом про непоширення дії цієї постанови на селищних голів, чотирирічний строк повноважень яких не закінчився»відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення є остаточним і не підлягає оскарженню в апеляційному чи касаційному порядку.
Судді:
- Номер:
- Опис: інформація щодо виплати суддям вихідної допомоги при виході у відставку, ДСА України
- Тип справи: Запит на інформацію
- Номер справи:
- Суд: Восьмий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.06.2019
- Дата етапу: 27.06.2019
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис: про визнання договору недійсним
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис: про визнання договору недійсним
- Тип справи: З інших судів
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.01.2023
- Дата етапу: 01.01.2023
- Номер:
- Опис: зустрічний позов
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи:
- Суд: Господарський суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ханова Р.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.09.2002
- Дата етапу: 10.09.2002