Справа № 3-1124/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2010 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Ольховик А.І., за участі секретаря – Малик Г.М., з участю прокурора — Язикова О.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від прокурора Кролевецького району Сумської області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1 з базовою вищою освітою, не судимого, працюючого землевпорядником Добротівської сільської ради, до відповідальності по Закону України “Про боротьбу з корупцією” раніше не притягувався,-
- за ст.5 ч.3 п. ?” Закону України ?ро боротьбу з корупцією”
в с т а н о в и в :
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 10 вересня 2010 року встановлено, що ОСОБА_2 працює на посаді землевпорядника Добротівської сільської ради з 01 червня 2004 року і є посадовою особою органів місцевого самоврядування, державним службовцем 7-ї категорії, якому розпорядженням сільського голови від 01 червня 2004 року присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Після призначення на вказану посаду ОСОБА_2 01 червня 2004 року прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, а 02.06.2004 року був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією», в тому числі про те, що державний службовець, який є посадовою особою, не має права надавати незаконні переваги фізичним та юридичним особам під час підготовки і прийняття нормативно-правових актів чи рішень.
Згідно з посадовою інструкцією землевпорядника Добротівської сільської ради ОСОБА_2 землевпорядник відповідає за … ведення державного контролю за використанням та охороною земель, вживає заходи по запобіганню і усуненню порушень земельного законодавства.
Прокуратурою Кролевецького району проведено перевірку в Добротівській сільській раді Кролевецького району Сумської області щодо додержання законодавства при наданні земель у користування на території сільської ради.
За наслідками перевірки встановлено, що 01.04.10 між Кролевецькою райдержадміністрацією в особі голови Бузовського М.В. (орендодавець) та ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області загальною площею 164,8 га, в тому числі сіножаті – 39,7 га, пасовища – 125,1 га. Договір укладено до 31.03.11 включно.
Згідно з п.44 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України» від 11.02.10, котрий офіційно опублікований 16.03.10 в газеті «Голос України» №46, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав. Нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Відповідно до прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Реєстрація документів, що посвідчують права на земельну ділянку, здійснюється підрозділами Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» відповідно до Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, що затверджений Наказом Держкомзему України від 02.07.03 N 174 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962.
В Тимчасовому порядку ведення державного реєстру земель визначено, що реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) – це структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних автоматизованої системи державного земельного кадастру, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Цим же актом передбачений порядок взаємодії при веденні державного реєстру земель, де, в тому числі, зазначено, що виконавець землевпорядних робіт формує та надає реєстратору обмінний файл разом з технічною документацією.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Кадастровий план земельної ділянки та акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) можливо отримати тільки після виконання геодезичної зйомки земельної ділянки та формування технічної документації.
Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель передбачено відмітка на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файла, після чого заповнюється реєстраційна картка, яка є складовою частиною Поземельної книги і містить відомості, що вносяться до бази даних АС ДЗК.
Без такої відмітки та заповнення Реєстраційної картки неможливо проведення реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведення книги реєстрації.
В свою чергу землевпорядник Добротівської сільської ради Кролевецького району ОСОБА_2 достовірно знаючи про порядок здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, про те, що він не вправі здійснювати державну реєстрацію договорів оренди земель запасу на території сільської ради, вчинив на вказаному вище договорі оренди землі запис про проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки від 01.04.10 у Добротівській сільській раді, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01 квітня 2010 року за №30.
Надавши таким чином нібито зареєстрованої у встановленому законом порядку форми договору, розуміючи, що орендар приступив до використання земельної ділянки без проведення державної реєстрації договору оренди у встановленому чинним законодавством порядку у Кролевецькому районному відділі Сумської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» і продовжує використовувати земельну ділянку фактично без реєстрації правовстановлюючого документу, землевпорядник Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області ОСОБА_2 всупереч посадовим обов`язкам щодо вжиття заходів по запобіганню і усуненню порушень земельного законодавства жодних заходів до усунення порушення земельного законодавства не вжив, надавши таким чином перевагу ОСОБА_5 у використанні земельної ділянки площею 164,8 га. без проведення державної реєстрації договору оренди у встановленому чинним законодавством порядку.
Під час проведеної в порядку ст.97 КПК України перевірки за цим фактом прокуратурою району встановлено, що підстави для порушення кримінальної справи стосовно землевпорядника Добротівської сільської ради ОСОБА_2 за ч.1 ст.364, ч.1 ст.365 КК України відсутні, так як внаслідок його протиправних дій не заподіяно істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян та державним чи громадським інтересам, у зв`язку з чим 10.09.10 винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи відповідно до ст.6 п.2 КПК України, тобто у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу злочинів, передбачених ч.1 ст.364, ч.1 ст.365 КК України.
В той же час матеріали проведеної прокуратурою Кролевецького району перевірки свідчать про те, що землевпорядник Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області ОСОБА_2 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. «г» ч.3 ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», а саме надав незаконні переваги фізичній особі під час прийняття рішення про державну реєстрацію договору земельної ділянки, укладеного між фізичною особою ОСОБА_4 та головою Кролевецької районної державної адміністрації Бузовським М.В.
Таким чином, вищевикладені обставини свідчать про те, що землевпорядник Добротівської сільської ради ОСОБА_2 порушив спеціальні обмеження щодо державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, так як умисно, всупереч вимогам чинного законодавства прийняв рішення про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки між фізичною особою ОСОБА_4 та головою Кролевецької районної державної адміністрації Бузовським М.В., що не входить в коло його службових повноважень, надавши незаконні переваги ОСОБА_5, в незаконному користуванні зазначеною земельною ділянкою.
Прокурор підтримав в повному обсязі обставини зазначені в протоколі.
ОСОБА_2 в судовому засіданні дав пояснення, що він згоден повністю з обставинами зазначеними у протоколі і умисно вчинив вказане правопорушення знаючи, що його дії є незаконними.
ОСОБА_6 - начальник Кролевецького районного відділу Сумської регіональної філії ДП “Цент ДЗК” дала пояснення в суді, що державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок проводить тільки Центр ДЗК і, загалом, така реєстрація зі всіма роботами по вказаній земельній ділянці могла коштувати до 20000 грн.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2, начальника Кролевецького районного відділу Сумської регіональної філії ДП “Цент ДЗК” ОСОБА_6, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ст. 5 ч.3 п.”г” Закону України “Про боротьбу з корупцією”, оскільки всупереч посадовій інструкції, попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України ”Про державну службу” та “Про боротьбу з корупцією” та вимогам Законів України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України» від 11.02.10, котрий офіційно опублікований 16.03.10 в газеті «Голос України» №46, “ Про оренду землі” та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, що затверджений Наказом Держкомзему України від 02.07.03 N 174 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 надав незаконні переваги фізичній особі ОСОБА_5 в користуванні земельною ділянкою сільськогосподарського призначення на території Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області площею 164,8 га, з них 39,7 га сіножаті та 125,1 га пасовища, прийнявши незаконне рішення про державну реєстрацію договору оренди вказаної земельної ділянки, укладеного між фізичною особою ОСОБА_4 та Кролевецькою районною державною адміністрацією 1 квітня 2010 року, достовірно знаючи про порядок здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, про те, що він не вправі здійснювати державну реєстрацію договорів оренди земельної ділянки, вчинивши на вказаному вище договорі оренди земельної ділянки запис про проведення його державної реєстрації, про що у державному реєстрі земель вчинив запис за №30 від 01.04.2010 року та не прийняв жодних заходів до усунення вчиненого ним порушення земельного законодавства, надавши ОСОБА_5 перевагу у використанні земельної ділянки без проведення державної реєстрації у встановленому законом порядку.
Факт вчинення ОСОБА_2 корупційного правопорушення підтверджується письмовими доказами, а саме:
- постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 10.09.10 стосовно землевпорядника Добротівської сільської ради ОСОБА_2 ( а.с. 3);
-копією договору оренди землі від 01.04.10р. ( а.с. 5);
- копією листа начальника Кролевецького районного відділу Сумської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» ОСОБА_6 ( а.с. 10);
- копією розпорядження сільського голови с.Добротове від 01.06.04р. про прийняття на посаду землевпорядника сільської ради ОСОБА_2 ( а.с. 16);
- копією розпорядження сільського голови с.Добротове від 01.06.04р. про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування землевпоряднику сільської ради ОСОБА_2 ( а.с. 17);
- копією попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, з яким ОСОБА_2 ознайомився 02.06.04р. (а.с. 18);
- копією присяги посадової особи місцевого самоврядування від 01.06.04р. (а.с. 19);
- копією посадової інструкції землевпорядника сільської ради ОСОБА_2 ( а.с. 20);
- копією особової картки ОСОБА_2 ( а.с. 21);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2.( а.с. 25,26).
Таким чином, ОСОБА_2, будучи державним службовцем, особою, уповноваженою на виконання функцій держави, умисно порушив обмеження, передбачені п. “г” ч.3 ст. 5 Закону України “Про боротьбу з корупцією”, вчинивши корупційне діяння, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 8 Закону України “ Про боротьбу з корупцією”.
При призначенні ОСОБА_7 адміністративного стягнення суд враховує, що він працює землевпорядником у Добротівській сільській раді на 0,5 ставки, має на утриманні неповнолітню дитину, яка навчається у медичному коледжі, беручи до уваги, що за місцем роботи та місцем проживання він характеризується виключно позитивно, щиро розкаюється у вчиненому порушенні, а тому є підстави для призначення йому стягнення у виді мінімального розміру штрафу передбаченого санкцією ч.1 ст. 8 Закону України “ Про боротьбу з корупцією”.
Відповідно ст. 5 ч.3 п "г", ч.1 ст 8, ст. 12 Закону України "Про боротьбу з корупцією”, -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 255 грн.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови .
Суддя
- Номер: 3-1124/10
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 3-1124/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Ольховик Анастасія Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.08.2015
- Дата етапу: 21.08.2015