АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-5167/2010
Категорія 37 Головуючий по 1 інстанції
Плужник Т.Ф.
Доповідач в апеляційній
інстанції Ювшин В.І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2010 року м. Черкаси
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Черкаської області у складі
головуючого: Ювшина В.І.
суддів: Сіренка Ю.В., Скіця М.І.
при секретарі Пономаренко Ю.І.
представника позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2010 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати – ОСОБА_6. Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді домоволодіння, яке знаходиться по АДРЕСА_1.
Відповідно до заповіту , який був складений ОСОБА_6 , ј частину спірного домоволодіння з відповідною частиною надвірних споруд мати заповіла їй, а Ѕ частину спірного домоволодіння, з відповідною частиною споруд заповіла ОСОБА_5
Окрім цього, залишилась ще 1/24 частина зазначеного домоволодіння, яке належало також матері, що успадкувала після смерті ОСОБА_7, та на яку заповіт не складався.
У встановлені законом строки позивачка звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Заяву прийняли та повідомили, що по закінченню 6 місячного строку необхідно надати технічну документацію та правовстановлюючі документи на домоволодіння для отримання свідоцтва про право на спадщину.
Після смерті матері всі оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно залишились у ОСОБА_5, яка не визнає права позивача на спадщину та відмовляється надати документи для оформлення спадщини. Позивачка просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно за заповітом та за законом у вигляді 1/4 та 1/48 частин домоволодіння, яке знаходиться по АДРЕСА_1.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2010 року відмовлено в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2010 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким задоволити її позовні вимоги, вважаючи рішення суду першої інстанції неправомірним і таким, що не відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів переходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі», рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до ст. 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми.
Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність і допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам, оскільки ґрунтується на повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в сукупності
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідно до ст. 1269 та 1296 ЦК України оформлення права власності за законом здійснюється нотаріусом і така можливість позивачкою на здійснення свого права на спадкування не втрачена.
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно. Порядок та умови отримання спадщини регулюється главами 84 - 90 ЦК України, Законом України "Про нотаріат" та іншими підзаконними актами. Позивач ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те що право її порушено і воно підлягає судовому захисту. При цьому із змісту позовної заяви та наданих матеріалів вбачається, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку, подавши своєчасно заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, і підстав для видачі йому відповідного свідоцтва про право власності в порядку спадкування нотаріальною конторою відсутні.
У відповідності до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року роз'яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, встановленому цивільним законодавством ( ст. 1268 - 1269 ЦК України).
За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. З такою вимогою особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження лише в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, тобто винесення нотаріусом у встановленому Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 03.03.2004 року та затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 року за №20/5, обґрунтованої постанови, яка може бути оскаржена до суду.
Такої обґрунтованої письмової постанови про відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачкою не надано, можливість на здійснення свого права на спадкування відповідно до закону шляхом оформлення спадщини через нотаріуса не втрачено, право на спадкування позивачкою ніким не оспорюється.
Тому суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та виниклі відповідно до них правідносини, правильно застосував норми матеріального та процесуального права та постановив правильне рішення.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують та не містять підстав, визначених ст. 309 ЦПК України, що являються обов’язковими для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 301, 303, 308, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2010 року, - відхилити, а рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржено до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів, починаючи з дня її проголошення.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом
Суддя В.І.Ювшин