Судове рішення #11269145

                                                                            Справа № 2 - 520/10

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2010 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючої                     Толкачової Л.А.

при секретарі                  Духота Л.В.

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх синів: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Лебедівської сільської ради, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

        Дідусь позивачів ОСОБА_6 та його дружина, а їхня бабуся ОСОБА_7 проживали в АДРЕСА_1 і мали в зазначеному населеному пункті на праві власності житловий будинок по АДРЕСА_1. Зазначений факт підтверджується витягом з господарських книг, копією технічного паспорту та довідкою Лебедівської сільської ради. 26.12.2003 року ОСОБА_6 у Лебедівській сільській раді склав заповіт, яким усе своє майно заповів дітям ОСОБА_4, ОСОБА_4 та, оскільки його син ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, так у заповіті дідусь зазначив, що половину свого майна заповідає – онукам. Зазначений факт підтверджується копією заповіту. ІНФОРМАЦІЯ_2 дідусь помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після його смерті відкрилася спадщина на половину житлового будинку АДРЕСА_1 оскільки інша ? його частина належала бабусі ОСОБА_7 У встановлений строк ніхто із спадкоємців до державної нотаріальної контори не звертався, але фактично спадщину прийняла його дружина ОСОБА_7, яка в будинку проживала та до нього булу зареєстрована. Спадщину прийняли також онуки. оскільки на час відкриття спадщини були неповнолітніми, про що зазначено в ч.4 ст. 1268 ЦК України. Отже, оскільки діти дідуся ОСОБА_5 та ОСОБА_4 у встановлений строк до державної нотаріальної контори не звернулися, тому позивачі відповідно до заповіту мають право на ? частину житлового будинку АДРЕСА_1 Дружина дідуся ОСОБА_7 не зверталася ні до державної нотаріальної контори, ні до суду, незважаючи на те, що мала право відповідно до ст. 1241 ЦК України на обов’язкову частку у спадковому майні, оскільки була пенсіонерка. ІНФОРМАЦІЯ_3 бабуся ОСОБА_7 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після її смерті відкрилася спадщина на ? частину житлового будинку за АДРЕСА_1 за законом. На зазначене спадкове майно мали право її діти ОСОБА_5 та ОСОБА_4 та батько позивачів ОСОБА_8. оскільки на час відкриття спадщини батька не було вже в живих, тому на його частку в спадковому майні бабусі мають право її онуки по закону, оскільки заповіту вона не складала. У встановлений законом строк позивачі звернулися до державної нотаріальної контори у Вишгородському районі про оформлення спадщини, але у видачі свідоцтва про права на спадщину було відмовлено, оскільки житловий будинок за АДРЕСА_1 у Вишгородському БТІ на ім’я померлих не зареєстрований, що підтверджується рішенням БТІ. Тому позивач просила визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності у порядку спадкування на ? частину житлового будинку з надвірними будівлями, по ? частини кожному, розташований в АДРЕСА_1 належний спадкодавцю ОСОБА_6 померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

        У судовому засіданні позивачка уточнила позовні вимоги та просила суд, визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності у порядку спадкування на ? частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1 належний спадкодавцю ОСОБА_6 померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 року, та на ? частину цього ж будинку по закону, яка належала ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

        Представник відповідача – Лебедівська сільська рада у судове засідання не прибув, про час розгляду справи повідомлялися належним чином, суду надали заяву у якій просили проводити розгляд справи за наявними матеріалами у справі відповідно до норм чинного законодавства за відсутності їхнього представника.

        Третя особа по справі – ОСОБА_4 у судове засідання не прибула, про час розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомила.

        Третя особа по справі – ОСОБА_5 не заперечував проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши письмові матеріали справи,  суд вважає, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_6 помер у віці 73 роки ІНФОРМАЦІЯ_2 року про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане Відділом реєстрації актів цивільного стану Вишгородського районного управління юстиції Київської області.

Все належне йому майно, ОСОБА_6 заповідав сину – ОСОБА_5, дочці – ОСОБА_4, онуку – ОСОБА_3, та онуку – ОСОБА_2, що підтверджується заповітом від 26.12.2003 року посвідченого секретарем Лебедівської сільської ради та зареєстрованого в реєстрі за № 36.

ОСОБА_6 на праві власності мав житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1, про що свідчить довідка з по господарської книги № 325 від 11.12.2007 року посвідчена секретарем Лебедівської сільської ради.

Відповідно до наданих суду доказів встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 проживали у шлюбі та були зареєстровані у житловому будинку в АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 60 СК України майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, тому суд приходить до висновку, що маса спадкового майна після ОСОБА_6 становить ? частину житлового будинку з надвірними будівлями в АДРЕСА_1.

Позивачі після смерті ОСОБА_6 спадщину не прийняли. Спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_6 не заводилася, про що свідчить повідомлення з Вишгородської державної нотаріальної контори № 381/0114 від 09.03.2010 року.

Відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна  дієздатність  якої  обмежена,  вважаються   такими,   що прийняли спадщину,  крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 Цивільного кодексу України.

Таким чином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право на прийняття спадщини не втратили.

Як встановлено у судовому засіданні ОСОБА_2 та ОСОБА_3, є спадкоємцями за заповітом після ОСОБА_6 які підпадають під дію ч. 4 статті 1268 ЦК України, тому оскільки суд не вбачає підстав передбачених ст. 1273 ЦК України, суд вважає, що  ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мають право на визнання за ним права власності у рівних частинах на належну спадкодавцеві ? частину спадкового житлового будинку з надвірними будівлями в АДРЕСА_1.

ОСОБА_7 померла у віці 70 років ІНФОРМАЦІЯ_3 року про що свідчить свідоцтво про смерть серії 1-ОКНОМЕР_2 видане Відділом реєстрації актів цивільного стану Вишгородського районного управління юстиції Київської області. Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме, ? частина житлового будинку з надвірними будівлями в АДРЕСА_1.

Заповіту ОСОБА_7 не залишила, а право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_7 мали б  донька - ОСОБА_4, син - ОСОБА_5, та онуки - ОСОБА_2 та ОСОБА_3. ОСОБА_4 звернулася у встановлений законом строк до Вишгородської районної державної нотаріальної контори з заявою про те, що вона приймає спадщину після своєї матері, проте подальших дій з приводу оформлення права на спадкове майно з її боку не було виконано. ОСОБА_5 спадщину не приймав та претензій на спадковий будинок не має. ОСОБА_2 та ОСОБА_3, котрі є дітьми сина померлої, який на час

відкриття спадщини був мертвий, є спадкоємцями після ОСОБА_7 за законом першої черги, а на час відкриття спадщини були неповнолітні, тому відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України прийняли спадщину після своєї бабусі ОСОБА_7.

Суд вважає, що оскільки спадщину прийняли після смерті ОСОБА_7 її донька - ОСОБА_4 та онуки - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, котрі відповідно до чинного законодавства мають право на таку частку спадкового майна, на яку б мав право їх батько за життя, тобто син померлої, за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 слід визнати у рівних частинах право на ? частину спадкового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 після померлої ОСОБА_7, а в задоволенні вимоги про визнання за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_7 ? частини спадкового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1, - відмовити.

        На підставі ст. 1218,1258, 1268,1270 ЦК України, керуючись ст. 10,60,212,213, 215 ЦПК України,  суд, -

В И Р І Ш И В :

        Позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх синів: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Лебедівської сільської ради, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування за законом,- задовольнити частково.

        Визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у рівних частинах право власності у порядку спадкування на ? частину житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 після ОСОБА_6 померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у рівних частинах право власності у порядку спадкування на ? частину житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 після ОСОБА_7 померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

В решті позовних вимог, - відмовити.

        Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.    

   

Суддя                                                         Л.А.Толкачова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація